Omasta mielestäni Ylen kone (ulen ylen yllättynyt) on huomioinut oman kuntamme ongelmakysymykset parhaiten, kun taas esimerkiksi alueemme oman lehden vaalikone on jättänyt kiperät kysymykset pois oman jo tutuksi tulleen poliittisen (piilo)suuntautumisensa mukaisesti.
Käytätkö vaalikonetta, käytkö vaalitilaisuuksissa, onko sinulla tuttu jota äänestät, äänestätkö mainoksen perusteella, vai mikä on tapasi valita ehdokkaasi?
Vai meinaatko nukkua vaalien yli?
Käytätkö vaalikonetta, käytkö vaalitilaisuuksissa, onko sinulla tuttu jota äänestät, äänestätkö mainoksen perusteella, vai mikä on tapasi valita ehdokkaasi?
Vai meinaatko nukkua vaalien yli?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Yle voi toimia vapaasti ja puolueettomasti. Kaupalliset eivät voi suututtaa omistajiaaan.
Vaalikone antaa hyviä ehdokkaita, joista voi sitten valita parhaan Perussuomalaisen.
Kyllä minä käytin vaalikonetta vaikka sinänsä poliittinen suuntautumiseni on aika selvästi sitä suht samaa seilaamista kahden joskus kolmenkin puolueen välillä.
Ehdoton ykköspuolue kuitenkin on minulle olemassa ollut ekoista vaaleista lähtien.
Minäkin pidin ylen kysymyksistä.
Ehdokkaan valitsen kyllä sitten aiheitten mukaan että edustaako joissain tärkeimmissä kysymyksissä sitä kantaa jota itse ajattelen parhaimmaksi yhteiskunnalle.
Eikö muuten olekin toisaalta aika ihmeellistä että se mikä on parasta maapallolle, siitä voidaan olla aika jyrkästikin eri mieltä?
En käytä vaalikoneita, tiedän ilmankin ketä äänestän
Not.
En äänestä kunnallisvaaleissa. enkä nyt tiedä vaalikoneiden olemassaolostakaan, onko net edes järkevä asia.
Meinaan vaan. Kunnannisvaaleissa konkretisoituu se, että äänestäjät ei tiedä ehdokkaista kerrassaan mitään. Sitten ajellaan joku vaalikone ja puoluepoliittisten syitten mukaan sitten äänestetään "sopivaa" ehdokasta. Syynä ehdokkaitten pelkästään. Net toimii ammattimaisesti, ei net jalkaudu äänestäjien pariin kuin vaalikiertuieilla.
Ja onhan vikaa äänestäjissäkin. Jos todellakaan ei ole mitään, mitä oikeasti kannataa ja ketä kannattaa, eikös sellainen äänioikeus ole loppujenlopuksi täysin tarpeeton?
Kaikki nyt menee Gaussinkäyrän mukaisesti aina. Sinne käyrän yläosaan kaikilla on pyrky. Sanotaan nyt suuntauksena mahdollisimman suuri keskusta. Ja siellä on siis monia puolueita. Itellään keskustalla ei mene nykyään häävisti, keskialueella veristä taistelua äänestäjistä. Vasemmisto kans nykyään vähän alavireinen, mutta äärioikeisto jyllää yllättävän hyvin. Käyrä on vähän vääristynyt.
Naamarigallerioita, joista muka pitäis äänestää jotakuta. Se palvelee valtaa pitävien, siis suosituimmien puolueitten tarpeita. Tosta moskasta hankala erottaa ehdokkaita toisistaa, ja näin se pidetäänkin. Tai koitetaan pitää. Nykyaika pirstaloitaa kaikkia alueita, myös puoluepolitiikkaa. Maassa usean puolueen hallitus, se historiallisesti harvinaista, että kokoomus ja kommunistit samassa puolueessa. Sama toistunee aikanaan kunnallispolitiikassakin, tulee rilaisia näkemyksiä tasavertaisemmin esiin.
Jaa, mitäkö siitä seuraa. Usein sisälissota.
=DW=