Tämä palsta on ihan oikeassa paikassa, koska Feng Shui liittyy hyvin juuri esimerkiksi sisustamiseen tai talon sijainnin suunnitteluun.
Itse opettelen käyttämään näitä oppeja nimenomaan tasapainoisen ja miellyttävän sisutuksen/ilmapiirin luomiseen. Moni Feng Shuin perusasioista ovat itseasiassa hyvinkin selviä ja luonnollisia juttuja, mutta niitä ei ole vain tullut ajatelleeksi sen tarkemmin. Esimerkiksi sängyn sijainti: sängyn pitäisi sijaita siten, että se ei ole suoraan vastapäätä ovea, vaan sopivasti sivummalla, mutta kuitenkin siten, että siinä makaava hlö näkee esteettä ovelle. Liittyy vaistoihin/turvallisuuden tunteeseen (näet kuka ovesta tulee).
Jos avokonttoreissa käytettäisiin hyödyksi Feng Shuin oppeja, niin ihmiset viihtyisivät niissä paremmin. Koskaan ei esimerkiksi pitäisi sijoittaa työpistettä siten, että muut tulevat tai kulkevat ohi henkilön selän takaa. Tämäkin liittyy ihmisen vaistoihin; luo turvattomuutta ja selän lihakset jännittyvät vaistomaisesti mahdollisen, selän takaa tulevan uhan vuoksi.....
Mielenkiintoista on tämä siis ja kokeilemisen arvoista :-)
Feng Shui on tasapainon luomista
5
465
Vastaukset
- Märkä Masa
Oma Feng Shui löytyy siitä, että toiletin, jääkaapin ja sängyn välinen yhteismatka on alle 10m, ja että kaukosäätimestä löytyy paristot.
- fenkku brenkku
Kyllä mie tykkään kans, oma feng shui kostuu hyvästä huusi lukemistosta ja olutkopasta.
- semac.on.the.vodka
Idea sinänsä ihan hyvä tässä Feng Shui jutussa, ne jotka eivät sitä turvallisuutta halua sängyn asettelemisesta tutustustuvat C.Norris tiukka kantapää otsaan kouluun. Amerikassa tämän luulsi olevan suosittua, asetan konekiväärin jääkaappiin ja olen hakevinani maitoa kun olen peloissani. :)
- Anova Muumi
Ohoh, olihan täällä yksi asiallinenkin postaus. Kiitos siitä. Vaikka vielä on hieman matkaa antoisaan keskusteluun itse aiheesta.
Tuntuu olevan hillbilly raksaäijille vähän liian kova paikka edes nähdä koko aiheen olemassaolo kun on niin paljon lolife kommentteja ja älyllisesti rajoittuneiden väsäämiä "vitsejä".
Ehkä tällainen moderoimaton (ts. hyvin lievästi moderoitu) foorumi mihin voi kirjoittaa rekisteröitymättä on vähän huono alusta kunnolliselle Feng Shui keskustelulle. - 20+5
Ei tällä palstalla ole muuta kuin kunnollista feng shui keskustelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait823456Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41524Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani51302- 261186
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es47846Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70842Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t32782Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47780Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60754Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4727