Hej!
Avuttomana koneenkäyttäjänä kysyisin vähän virustorjuntaohjelmista. Mitäs ohjelmaa kokeneemmat käyttäjät suosittelevat, ku pitäs joku ilmanen torjuntaohjelma saada ladattuu!Mielellää sellane joka päivittelee ite itteensä..jos sellaisia on olemassa!!
Tack!
Ilmaisia virustorjuntaohjelmia??!!?
17
1963
Vastaukset
- sulle
gooleta AVG. ilmaisohjelmista paras.
- f-secure
tolla ei ei tee mitään!!
- pönttö
f-secure kirjoitti:
tolla ei ei tee mitään!!
kenties perustella tuota väitettäsi ?
- Seppot
www.avast.com ja www.f-prot.com
f-prot dos versio on ilmainen, toimii erinomaisesti W2K:n virtuaalikoneessa joten toimii varmaankin myös XP:ssä, tämä on kyllä käsikäyttöinen (tarvitsee veivin). Avast päivittyy hyvin, löytää hyvin, toimii luotettavasti mutta on hieman hitaanpuoleinen. - RiittaLiisa
Moi!
Mitä mieltä ootte riittääkö otsikon ohjelma ainoana tietoturvaohjelmana kotikoneelle joka on on laajakaistayhteydessä? En tiedä ite näistä mitään.
RL- AnnaKaisa
Lue tuolta lisää, sehän on yrityksille tarkoitettu turvaohjelma.
http://www.f-secure.fi/fin/avcs/
Mutta kyllä sen lisäksi tarvitset Ad-Awaren ja Spywareblasterin, koska F-secure ei torju muita haittaohjelmia kuin viruksia.
- rth
ilmasta virustorjuntaa 1:grisoftin AVG6.0 2:alvil softwaren avast4home...AVG 6.0 osaa tehdä taikoja joita ei edes kaupalliset ohjelmat osaa..avg:llä on poistettu kotisivukaapparit,troijalaiset,virukset,madot ja autodialerit...jos lista ei vakuuta kokeile ihan itse...päivitykset joutuu hoitamaan manuaalisesti mutta on vaivan väärti...pari hiiren klikkausta ja homma on selvä...nyt on hyvää ja ilmasta tarjolla..tartu tilaisuuteen...molemmat löytyy http://koti.mbnet.pattaya1/
- opr
avg:n päivitys toimii myös automaattisesti.
- ...
Ilmaista vai hyvää? Ilmaisia ohjelmia saat tietty ilmaiseksi, mutta kukaan ei mene laadusta takuuseen. Hyvästä taas joudut maksamaan. Mutta saast ainakin laatua.
- outi
tämä palsta on täynnä ilmaisten torjuntaohjelmien käyttäjiä. Kuuntele heidän vinkkejään. Ohjelmat toimivat yhtä hyvin kuin maksullisetkin versiot. Tuo kyseinen kirjoittaja edustaa yritystä joka tarjoaa maksullisia palveluja. Me kaikki vakilukijat tunnistetaan se.
- eivät toimi
outi kirjoitti:
tämä palsta on täynnä ilmaisten torjuntaohjelmien käyttäjiä. Kuuntele heidän vinkkejään. Ohjelmat toimivat yhtä hyvin kuin maksullisetkin versiot. Tuo kyseinen kirjoittaja edustaa yritystä joka tarjoaa maksullisia palveluja. Me kaikki vakilukijat tunnistetaan se.
Maksuliset virustentorjunta ohjelmat on paljon monipuolisempia ja joka suhteessa paljon parempia, maksulliset toimii taustalla täysin automaattisesti valvoen jatkuvasti kaikkea mitä teet koneellasi, ne tarkistaa/asentaa päivityksetkin tunnin välein ja ne toimivat automaattisesti täysin ilman käyttäjän toimepiteitä.
On täysin edesvastuutonta kehoittaa etenkin aloittelijoita ja kielitaidottomia hankkimaan ilmaisia ja jo vanhentuneita virustentorjunta ohjelmia,joiden käyttö on hankalaa,ovat useimmiten englanninkileisiä,useimpiin täytyy päivityksetkin itse tarkistaa ja niihin tulee päivityksiäkin melkoisen suurella jopa viikon viiveellä. - älä viitsi
outi kirjoitti:
Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.
Kyllä sinunkin pitäisi jo viimeinkin tajuta, jottei ilmaisia ja kunnollisia virustentorjunta ja palomuuriohjelmia mikään ohjelmistoja valmistava firma pysty ilmaiseksi jakelemaan, virustentorjunta ohjelmia valmistavissa firmoissa on satoja jopa tuhansia työntekijöitä ja monet firmat on maailmanlaajuisia pörssiyhtiöitä, niin miten edes kuvittelet jotta ne valmistaisi ja jakelisi uusimpia ja kunnollisia parhaita ohjelmiaan ilmaiseksi ??????????????
Ne ilmaiset on AINA jo myynnistä poistettuja vanhoja versioita, joiden tilalle on valmistettu paljon,paljon paremmat ohjelmat ja ilmaiseksi niitä et takuulla saa!
outi,järjen käyttö ei ole kiellettyä. - toimivat
eivät toimi kirjoitti:
Maksuliset virustentorjunta ohjelmat on paljon monipuolisempia ja joka suhteessa paljon parempia, maksulliset toimii taustalla täysin automaattisesti valvoen jatkuvasti kaikkea mitä teet koneellasi, ne tarkistaa/asentaa päivityksetkin tunnin välein ja ne toimivat automaattisesti täysin ilman käyttäjän toimepiteitä.
On täysin edesvastuutonta kehoittaa etenkin aloittelijoita ja kielitaidottomia hankkimaan ilmaisia ja jo vanhentuneita virustentorjunta ohjelmia,joiden käyttö on hankalaa,ovat useimmiten englanninkileisiä,useimpiin täytyy päivityksetkin itse tarkistaa ja niihin tulee päivityksiäkin melkoisen suurella jopa viikon viiveellä.Tää pelle pitäis bannata tältä foorumilta. ei ole näköjään kokeillutkaan niitä. On edesvastuutonta levittää valheita ja neuvoa käyttämään maksulisia ohjelmia kun samaan tulokseen pääsee ilmaisohjelmilla.
- mjah
eivät toimi kirjoitti:
Maksuliset virustentorjunta ohjelmat on paljon monipuolisempia ja joka suhteessa paljon parempia, maksulliset toimii taustalla täysin automaattisesti valvoen jatkuvasti kaikkea mitä teet koneellasi, ne tarkistaa/asentaa päivityksetkin tunnin välein ja ne toimivat automaattisesti täysin ilman käyttäjän toimepiteitä.
On täysin edesvastuutonta kehoittaa etenkin aloittelijoita ja kielitaidottomia hankkimaan ilmaisia ja jo vanhentuneita virustentorjunta ohjelmia,joiden käyttö on hankalaa,ovat useimmiten englanninkileisiä,useimpiin täytyy päivityksetkin itse tarkistaa ja niihin tulee päivityksiäkin melkoisen suurella jopa viikon viiveellä.toimivat vallan hyvin vaikka niissä ei kaikkia kalliimman version hienouksia olekkaan.
Jos totuuden nimissä katsotaan missä on ongelmia ollut eniten niin maksullisissa Norton F-secure ja Norman ohjelmissa, ainakin tätä palstaa seuratessa.
Mitä enemmän hienouksia niin sitä enemmän ongelmia ja kuka tosiaan jaksaa perehtyä hienoon ja kalliin torjuntaohjelman parissa jos tietoturva ajattelu on sitä että ohjelmat tekevät kaiken minun puolestani?
Maksulliset ovat hyviä ..kunpa vain niiden käyttäjät olisivat yhtä hyviä ?
Tavallinen tietokoneella tallaaja tarvitsisi virustorjunta /palomuuri ohjelman jossa ei tarvitse säätöjen suhteen tehdä kuin kaksi klikkausta ja siinä kaikki.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399179Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737980Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625709William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542364Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62097Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821746Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201692Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921439Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381370Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71327