Risto Isomäki

LukijaM1977

Minulle iski tässä nyt lukemisvaihe päälle ja olen alkanut lainaamaan kirjaston kirjahyllyistä (scifi -puolelta) kirjoja arvalla. Meinasin alkaa vaikka suoraan A:n kohdalta ja käymään aakkoset läpi ja lukea koko hyllyn kaikki kirjat ajan mittaan!

Mutta oli pakko tämä suomalainen kirjailija, Risto Isomäki, tsekata ensin ja onpa muuten hyvä! Lainasin saman tien neljä ekaa kirjaa:

Kristalliruusu (novellikokoelma, 1991)
Gilgamesin Tappio (1994)
Pimeän Pilven Ritarit (1997)
Herääminen (2000)

Olen nyt lukenut tuon kirjan, kun Gilgamesin Tappio ja olipas hyvä! Ympäristötieteilijänä Risto Isomäki tuo kirjoihinsa luontoa ja sitä kuinka ihmiset tuhoavat luontoa ja mitä seurauksia siitä saattaa olla. Gilgameshin tappio oli varsin mielenkiintoinen. Itse asiassa sen idea muistuttaa hieman parin vuoden takaisita Avatar -elokuvaa. Mutta kirjassa on useampi planeetta Maapallon lisäksi ja niissä tapahtuu luonnossa mielenkiintoisia juttuja...Planeetat sitten ovatkin soluja suuremmale älylle....! Suosittelen lukemaan!

Lainasin vielä Greg Bearin Darwinin Radio - kirjan. Sekin vaikuttaa aika hienolta, vaikka Bear kirjoittaakin vähemmän vauhdikkaasti ja lukeminen on hitaampaa, mutta juoni on mielenkiintoinen kirjassa ja tokihan se pitää lukea loppuun.

Lee Childin eka Jack Reacher -kirja, Tulilanka, tuli lainattua myös, mutta se kuuluu tuonne jännityspuolelle joten siitä ei sen enempää.

Lukuvaihe päällä joo ja aika kuluu hyvin. Onneksi on viikonloppu ja saa lukea koko päivän! Isomäen kirjat meinasin lukea nyt kaikki joita löydän, sen jälkeen ehkä alan tämän aakkosjärjestyksessä lukemisoperaation! Saas nähdä mitä herkkuja löytyykään..Asimovia olen jo vähän itseasiassa joskus lukenutkin sekä Arthur C. Clarkea. Pitää palauttaa mieleen tarinat lukemalla uudestaan!

Eipä tässä kummempia! Lukemisiin!

0

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

        Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
        Maailman menoa
        154
        9799
      2. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

        Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
        Maailman menoa
        126
        7922
      3. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

        🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
        Maailman menoa
        34
        7674
      4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

        HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
        Maailman menoa
        260
        7462
      5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

        seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
        Maailman menoa
        121
        6152
      6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

        Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
        Maailman menoa
        86
        5941
      7. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

        Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
        Maailman menoa
        2
        5841
      8. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

        Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
        Maailman menoa
        50
        5742
      9. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

        Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
        Maailman menoa
        133
        5652
      10. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

        Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
        Maailman menoa
        92
        4818
      Aihe