En ala ökytilan isännäksi..

En rupea investoimaan niin paljon, että pääsisin "kiinni" vaikka 100-150 ha:n peltoviljelyyn kaikkini koneineen tai vaikka 60 lehmän lypsämiseen tai 250 sonnin kasvatukseen. Sen verran noista elukoista tiedän kokemuksesta, että niiden kanssa on AINA "kiinni", jos meinaa kunnolla niitä hoitaa ja tulosta tehdä. AINAKIN 15 v menee investointien kuoletuksessa ja sitä työmäärää en varmasti ota vastuulle!!!
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

-

Äänestä

Enkä minä emännäksi :D

Se jopankin kuuluttama tehostaminen maksaa ja liiallisen riskinoton jäljet voi jokainen katsoa esim. Tanskasta, missä tilat ovat hirressä velkataakan alla. Suomessa työvoima on kallista, eikä lisätyövoimaa ole välttämättä taloudellisesta syystä mahdollisuutta palkata. On siis todellakin laskettava mihin omat voimavarat riittävät ja minkälaisen velkamäärän tila pystyy ilman suurta riskiä hoitamaan. Suuritila ei myöskään tarkoita automaattisesti tehokkaampaa kuin pienempi tila. Pienelläkin karjamäärällä voidaan päästä yli kymppitonnin keskituotokseen ja pienelläkin hehtaarimäärällä samanlaisiin hehtaarisatoihin kuin suurikin tila. Tämän hetken epävarmassa tilanteessa parhaiten pärjäävät ne keskisuuret lähes velattomat tilat, jotka investoivat järkevästi tuotantoonsa ja hoitavat työnsä huolellisesti niin, että esim. turhat utaretulehdukset pystytään välttämään. Paljon puhutun eläinten hyvinvoinninkin kannalta on parempi jos eläinmäärä on sellainen, joka on sopivassa suhteessa tilan työvoimamäärän kanssa.

Äänestä

100-150 ha ei kuolleteta 15 vuodessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Viljelijä.. kirjoitti:

En rupea investoimaan niin paljon, että pääsisin "kiinni" vaikka 100-150 ha:n peltoviljelyyn kaikkini koneineen tai vaikka 60 lehmän lypsämiseen tai 250 sonnin kasvatukseen. Sen verran noista elukoista tiedän kokemuksesta, että niiden kanssa on AINA "kiinni", jos meinaa kunnolla niitä hoitaa ja tulosta tehdä. AINAKIN 15 v menee investointien kuoletuksessa ja sitä työmäärää en varmasti ota vastuulle!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu