Oranssi lentävä valo, ötökkä vai keiju?

acme__

Istuin illalla parvekkella tupakalla kun näin katulampun alla lentelevän pieni kirkas oranssi valopallo ehkä 2cm pitkä. Se lenteli muutaman sekunnin ajan edes takaisin ja hävisi sitten kokonaan, tytär väitti sitä keijuksi. Koko tapahtuma jäi ihmetyttämään, eihän tulikärpäsiä ole suomessa? ja jos on niin eikös ne loista vihertävänä kun tämä valopallero oli kuitenkin oranssi? Mikä ötökkä on voinut olla kyseessä? Mies sanoi että ehkä se oli ihminen jolla oli tupakka suussa. Mutta kun tämä "tupakka" leijaili 3 metrin korkeudella yksinään...

3

956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rekisteröitymätön**

      Sanoisin, että yläparvekkeelta alas leijaileva pala vielä hehkuvaa tupakkaa. Näitä joskus kavereiden kanssa ihan tarkoituksella tehty sätkäpaperista, kun olivat niin kivan näköisiä, hyvässä nousevassa ilmavirrassa leijuivat monta minuuttia.

      Suomessa on bioluminesoivia hyönteisiä, tuli"kärpäsiin" (eivät ole kärpäsiä vaan kovakuoriaisia) kuuluvia kiiltomatoja, mutta niissä bioluminisoija on naaras, joka ei lentele, vaan hohtelee vihertävää valoa ruohikossa.

      Maailmalla olisi muitakin hohtavia ötyköitä, harsosääsken toukkia jne... mutta eivät kuulu meidän lajistoomme.

      Aistitun valon väri voi vaihdella paljonkin riippuen siitä, mitä muita valonlähteitä ympäristössä on. Aivomme ovat tulkintakone, eivät pilkuntarkka havainnoija. :)

      Koska keijuja ei ole ja meillä ei ole myöskään lentäviä bioluminesoivia hyönteisiä, vaihtoehdoksi melkein jää jokin leijuva ja kytevä.

    • Kokemuksesta oppinut

      Kannattaa olla varuillaan,koska tämä oranssi valopallo saattaa olla etelästä Suomeen tullut malariakärpänen ne ovat alkaneet levitä golf-virran mukana pohjois-eurooppaan. Itse sain pureman tälläiseltä hyönteiseltä ja jouduin syömään todella pitkän antibiotti kuurin. Joten suosittelen tukkimaan kaikki reiät talostanne, joista kärpäset voisivat tulla. Kannattaa juosta äkkiä sisälle, jos näet vielä näitä hyönteisiä.

    • kellokoski4evah

      läääkket sulle ja sun lapselles -kuoriainen,siellä tiihelsi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4123
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1362
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe