Oranssi lentävä valo, ötökkä vai keiju?

acme__

Istuin illalla parvekkella tupakalla kun näin katulampun alla lentelevän pieni kirkas oranssi valopallo ehkä 2cm pitkä. Se lenteli muutaman sekunnin ajan edes takaisin ja hävisi sitten kokonaan, tytär väitti sitä keijuksi. Koko tapahtuma jäi ihmetyttämään, eihän tulikärpäsiä ole suomessa? ja jos on niin eikös ne loista vihertävänä kun tämä valopallero oli kuitenkin oranssi? Mikä ötökkä on voinut olla kyseessä? Mies sanoi että ehkä se oli ihminen jolla oli tupakka suussa. Mutta kun tämä "tupakka" leijaili 3 metrin korkeudella yksinään...

3

782

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rekisteröitymätön**

      Sanoisin, että yläparvekkeelta alas leijaileva pala vielä hehkuvaa tupakkaa. Näitä joskus kavereiden kanssa ihan tarkoituksella tehty sätkäpaperista, kun olivat niin kivan näköisiä, hyvässä nousevassa ilmavirrassa leijuivat monta minuuttia.

      Suomessa on bioluminesoivia hyönteisiä, tuli"kärpäsiin" (eivät ole kärpäsiä vaan kovakuoriaisia) kuuluvia kiiltomatoja, mutta niissä bioluminisoija on naaras, joka ei lentele, vaan hohtelee vihertävää valoa ruohikossa.

      Maailmalla olisi muitakin hohtavia ötyköitä, harsosääsken toukkia jne... mutta eivät kuulu meidän lajistoomme.

      Aistitun valon väri voi vaihdella paljonkin riippuen siitä, mitä muita valonlähteitä ympäristössä on. Aivomme ovat tulkintakone, eivät pilkuntarkka havainnoija. :)

      Koska keijuja ei ole ja meillä ei ole myöskään lentäviä bioluminesoivia hyönteisiä, vaihtoehdoksi melkein jää jokin leijuva ja kytevä.

    • Kokemuksesta oppinut

      Kannattaa olla varuillaan,koska tämä oranssi valopallo saattaa olla etelästä Suomeen tullut malariakärpänen ne ovat alkaneet levitä golf-virran mukana pohjois-eurooppaan. Itse sain pureman tälläiseltä hyönteiseltä ja jouduin syömään todella pitkän antibiotti kuurin. Joten suosittelen tukkimaan kaikki reiät talostanne, joista kärpäset voisivat tulla. Kannattaa juosta äkkiä sisälle, jos näet vielä näitä hyönteisiä.

    • kellokoski4evah

      läääkket sulle ja sun lapselles -kuoriainen,siellä tiihelsi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      118
      5398
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      71
      5138
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      91
      4174
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3640
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3258
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2831
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2307
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      54
      1969
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      42
      1852
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1703
    Aihe