Tuonpuoleinen todistettu

kirurgi kertoo

"Harwardin yliopistossakin opettanut neurokirurgi Eben Alexander kertoo yhdysvaltalaisen Newsweek-viikkolehden tuoreessa numerossa tapahtumista, jotka saivat hänet uskomaan tuonpuoleiseen elämään."

"- Aivoista vapautunut tietoisuuteni matkusti universumin toiseen, suurempaan ulottuvuuteen. Se mitä näin ja opin siellä on avannut minulle aivan uuden maailman, sellaisen, jossa olemme paljon enemmän kuin aivoja ja ruumiita. Siellä kuolema ei ole tietoisuuden loppu vaan pikemminkin yksi kappale valtavalla ja mittaamattoman positiivisella matkalla."

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012101216193851_ul.shtml

10

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiedeyhteisö avautuu

      Vastaavia kokemuksia on ihmisillä hyvinkin paljon, mutta tässä tapauksessa on se erityinen piirre, että myös tiedeyhteisön edustajat alkavat julkisesti myöntää paranormaalit ilmiöt todeksi.

    • money talks

      Jutun viimeisessä lauseessa on asian ydin:
      "ben Alexanderin kokemuksistaan kirjoittama kirja, Proof of Heaven: A Neurosurgeon's Journey into the Afterlife, julkaistaan lokakuussa. "

    • 18+7

      Mielenkiintoista.

    • mbnmj

      1. Mistä kirurgi tietää, etteivät kyseessä ole aivojen luomat harhat? Kirurgi varmaan tietää, että ne ovat hyvin todentuntuisia.
      2. Jos kirurgi sai "kaiken käsittävän tajun" niin miksei hän tuonut mukanaan mitään konkreettista tietoa todisteeksi? Vain höpinää valo-olennoista ja ulottuvuuksista, kuten aina ennenkin tähän asti.

      Johtopäätös: mielestäni kyseessä on sekopään houreet. Verrattavissa huumetrippiin, jossa kokee hyvinkin merkityksellisia asioita, jotka todellisuudessa ovat pelkkää roskaa.

      • Lääkäri tietää

        "Mistä kirurgi tietää, etteivät kyseessä ole aivojen luomat harhat?"

        Artikkelista löytyy vastaus:

        "Mies kertoo olevansa lääkärinä hyvin perillä asioista, joita aivoille tapahtuu lähellä kuolemaa."

        "- Tämän hetkisen lääketieteellisen tietämyksen mukaan ei ole mitenkään mahdollista, että olisin voinut kokea edes hämärää tai rajallista tietoisuutta koomassa oloni aikana, saati sitten sitä erittäin kirkasta ja johdonmukaista matkaa, jonka tein."

        http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012101216193851_ul.shtml


    • :))

      "1. Mistä kirurgi tietää, etteivät kyseessä ole aivojen luomat harhat? Kirurgi varmaan tietää, että ne ovat hyvin todentuntuisia."

      mistä tiedät että oma perspektiivi o ainoo jonka ymmärrät ? olisiko ku et oo koskaa kokenu toisii perspektiivejä jollo mennä illalla nukkumaa nähde tode tuntuisii unia jotka mielestäsi eivät oo todellisii heräte aamulla todetuntuisee maailmaa joka mielestäsi o todelline o ainoot havainnot mitä oot kokenu.

      "2. Jos kirurgi sai "kaiken käsittävän tajun" niin miksei hän tuonut mukanaan mitään konkreettista tietoa todisteeksi? Vain höpinää valo-olennoista ja ulottuvuuksista, kuten aina ennenkin tähän asti."

      ku kysyi kirugilta että "auttaako toimepide" nii vastaus oli "en tiedä" jollo tiesi mitä tehdä ku kirurkikaa ei tienny kysyttäessä. tieto ei oo todiste vaa pääoma jos tiedo ymmärtää ja höpinä o jatkunu jo paljo kauemma oli jo kaua enne kui synnyit.

      "Johtopäätös: mielestäni kyseessä on sekopään houreet. Verrattavissa huumetrippiin, jossa kokee hyvinkin merkityksellisia asioita, jotka todellisuudessa ovat pelkkää roskaa."

      ainoo ero o että huumetripeillä ei oo osaa eikä arpaa eikä puhuttu huumetripeistäkää. kuulostaa että et oo koettanu huumetrippejäkää että tiedossasi olisi mistä muut puhuu jollo mielipiteelläkää ei oo painoarvoo olle vaa horinaa joka ei tarkoita että pistäisi koettaa vaa tarkoittaa että puhut itekki vaa paskaa tai huvikses jollo ei oo ihme että tuomitset muide puheet ymmärtämättä muidenkaa puheita.

      jos muut mielestäsi ovat pohjasakkaa nii taitaa olla melko tietee varassa koko ymmärrys. tiede kulkee jälkijunassa jollo kulkee myös oma ymmärrys jos tieteesee nojaa.

    • :))

      ihmiste oma luulo o että fyysisessä kehossa tila o kirkkaimmillaa vaa toisi o. o hyväksyttävä että oma fyysine keho rajoittaa joka ei tarvi olla jatkuva tila vaa paree tila nii paljo ku oma ymmärtämättömyys ei rajoita.

      pienenä lui että ruumista irtaantumine o mahdolline juttu. koeti ja muutama illa jälkee onnistu tuudittaa fyysise keho unee pysye hereillä jollo irtaantui kehosta joka oli erialaine tila ku ei ollu unitila vaa kaikkee liikkumiseen pysty vaikuttaa realiajassa ku unessa tuntuu ettei kaikkee oo tietoisesti vaikutus ku uni ei oo tietoine tila vaa unessa keho o liia väsyneenä luopunu tietoisuudesta eikä tietoisuus oo tietoisesti luopunu kehosta.

    • Newsweekin juttu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      266
      4654
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2590
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1644
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    Aihe