Kuinka nuo erottaa toisistaan tai ns normaaleista kirjoista? Painotukset ja lukijakunta varmaankin vaikuttavat.
Fantasia, sci-fi ja satu
5
128
Vastaukset
- LukijaM1977
Jonkinlainen analyysi fantasiasta, saduista ja scifistä
Fantasia: Ritareita, maageja/velhoja, sotureita, haltioita, örkkejä, vampyyreitä jne nuorille ja aikuisille tarkoitettuja tarinoita.
Satu: Melko samankaltaista kuin fantasia, mutta lapsille suunnattuna vähemmän pelottavaa.
Scifi: tiedettä, teknologiaa, avaruussotaa, avaruusaluksia, planeettoja, alieneita, tulevaisuus, aikamatkailua, mustia aukkoja, jne jne jollain tavalla tieteeseen liittyvää fiktiota.- Seppo.Jyrkinen
Samaa mieltä.
Lisäksi voi sanoa, että ne erottuvat "normaaleista" kirjoista luonnonlakien noudattamisessa. Eli kun rikotaan luonnonlakeja, mennään realistisen kerronnan ulkopuolelle, oli sitten kyseessä kirjallisuus tai elokuva.
Eli iso osa James Bond leffoista leikkaa sadun / fantasian puolelle.
Sci-fi sisältää myös runsaasti sadun/fantasian aineksia, mutta siihen sisältyy ajatus, että joskus teknologia voisi tämän mahdollistaa.
Ja välissä veteen piirretty viiva. - LukijaM1977
Seppo.Jyrkinen kirjoitti:
Samaa mieltä.
Lisäksi voi sanoa, että ne erottuvat "normaaleista" kirjoista luonnonlakien noudattamisessa. Eli kun rikotaan luonnonlakeja, mennään realistisen kerronnan ulkopuolelle, oli sitten kyseessä kirjallisuus tai elokuva.
Eli iso osa James Bond leffoista leikkaa sadun / fantasian puolelle.
Sci-fi sisältää myös runsaasti sadun/fantasian aineksia, mutta siihen sisältyy ajatus, että joskus teknologia voisi tämän mahdollistaa.
Ja välissä veteen piirretty viiva.Mun jakeluun ei mene se, että James Bondit olisivat satua/ fantasiaa. :D Niissä kun ei ole mitään velhoja, magiaa, lohikäärmeitä, etc etc. Bondit ovat jännnitystä ja toimintaa epärealistisin piirtein ja itseasiassa kaikkine laitteineen enemmänkin scifiä.
Star Wars on ainoa scifi, missä on fantasian aineksia. Siinä kun on se FORCE, joka on aika lähellä magiaa. Sama efekti.
Star Trek on aika puhdasta scifiä, vaikka onhan siinä joitakin jaksoja joissa on vähän fantasiamaisia elementtejä, mutta pääosin scifiä.
James Bondeissa ei ole mitään fantasian elementtejä. Scifi-elementtejä kyllä. - Seppo.Jyrkinen
LukijaM1977 kirjoitti:
Mun jakeluun ei mene se, että James Bondit olisivat satua/ fantasiaa. :D Niissä kun ei ole mitään velhoja, magiaa, lohikäärmeitä, etc etc. Bondit ovat jännnitystä ja toimintaa epärealistisin piirtein ja itseasiassa kaikkine laitteineen enemmänkin scifiä.
Star Wars on ainoa scifi, missä on fantasian aineksia. Siinä kun on se FORCE, joka on aika lähellä magiaa. Sama efekti.
Star Trek on aika puhdasta scifiä, vaikka onhan siinä joitakin jaksoja joissa on vähän fantasiamaisia elementtejä, mutta pääosin scifiä.
James Bondeissa ei ole mitään fantasian elementtejä. Scifi-elementtejä kyllä.Mikäli sci-fi perustuu ajatuksen, että "joskus teknologia voi joskus tarjota tätä", niin Bondit eivät sinne mahdu, sillä niissä seikkaillaan tämän päivän maailmassa. No, 50v haitarilla.
Tarkkaan ottaen suomenkielessä ei taida olla täsmällistä luokitusta Bondeille. Joku käytti ilmaisua "aikuisten satu" ja se oli minusta aika hyvä joskin liiaksi yleistävä. Seikkailuja satujen elementeillä höystettyinä? - Seppo.Jyrkinen
Jos sadut ovat "vähemmän pelottavia", niin Grimmin sadut eivät ole satuja lainkaan. Niissähän on tavattoman julmia kohtauksia. Toisaalta on normaalia, että sanojen sisältö muuttuu ajan saatossa ja se, mikä 1800 luvulla kuului satuihin, laitettaisiin tänään johonkin muuhun kategoriaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....23010052Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen564677Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1404160Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1394065- 2143857
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik463144Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL342347Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä11715Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1601703Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!111689