Kuinka nuo erottaa toisistaan tai ns normaaleista kirjoista? Painotukset ja lukijakunta varmaankin vaikuttavat.
Fantasia, sci-fi ja satu
5
161
Vastaukset
- LukijaM1977
Jonkinlainen analyysi fantasiasta, saduista ja scifistä
Fantasia: Ritareita, maageja/velhoja, sotureita, haltioita, örkkejä, vampyyreitä jne nuorille ja aikuisille tarkoitettuja tarinoita.
Satu: Melko samankaltaista kuin fantasia, mutta lapsille suunnattuna vähemmän pelottavaa.
Scifi: tiedettä, teknologiaa, avaruussotaa, avaruusaluksia, planeettoja, alieneita, tulevaisuus, aikamatkailua, mustia aukkoja, jne jne jollain tavalla tieteeseen liittyvää fiktiota.- Seppo.Jyrkinen
Samaa mieltä.
Lisäksi voi sanoa, että ne erottuvat "normaaleista" kirjoista luonnonlakien noudattamisessa. Eli kun rikotaan luonnonlakeja, mennään realistisen kerronnan ulkopuolelle, oli sitten kyseessä kirjallisuus tai elokuva.
Eli iso osa James Bond leffoista leikkaa sadun / fantasian puolelle.
Sci-fi sisältää myös runsaasti sadun/fantasian aineksia, mutta siihen sisältyy ajatus, että joskus teknologia voisi tämän mahdollistaa.
Ja välissä veteen piirretty viiva. - LukijaM1977
Seppo.Jyrkinen kirjoitti:
Samaa mieltä.
Lisäksi voi sanoa, että ne erottuvat "normaaleista" kirjoista luonnonlakien noudattamisessa. Eli kun rikotaan luonnonlakeja, mennään realistisen kerronnan ulkopuolelle, oli sitten kyseessä kirjallisuus tai elokuva.
Eli iso osa James Bond leffoista leikkaa sadun / fantasian puolelle.
Sci-fi sisältää myös runsaasti sadun/fantasian aineksia, mutta siihen sisältyy ajatus, että joskus teknologia voisi tämän mahdollistaa.
Ja välissä veteen piirretty viiva.Mun jakeluun ei mene se, että James Bondit olisivat satua/ fantasiaa. :D Niissä kun ei ole mitään velhoja, magiaa, lohikäärmeitä, etc etc. Bondit ovat jännnitystä ja toimintaa epärealistisin piirtein ja itseasiassa kaikkine laitteineen enemmänkin scifiä.
Star Wars on ainoa scifi, missä on fantasian aineksia. Siinä kun on se FORCE, joka on aika lähellä magiaa. Sama efekti.
Star Trek on aika puhdasta scifiä, vaikka onhan siinä joitakin jaksoja joissa on vähän fantasiamaisia elementtejä, mutta pääosin scifiä.
James Bondeissa ei ole mitään fantasian elementtejä. Scifi-elementtejä kyllä. - Seppo.Jyrkinen
LukijaM1977 kirjoitti:
Mun jakeluun ei mene se, että James Bondit olisivat satua/ fantasiaa. :D Niissä kun ei ole mitään velhoja, magiaa, lohikäärmeitä, etc etc. Bondit ovat jännnitystä ja toimintaa epärealistisin piirtein ja itseasiassa kaikkine laitteineen enemmänkin scifiä.
Star Wars on ainoa scifi, missä on fantasian aineksia. Siinä kun on se FORCE, joka on aika lähellä magiaa. Sama efekti.
Star Trek on aika puhdasta scifiä, vaikka onhan siinä joitakin jaksoja joissa on vähän fantasiamaisia elementtejä, mutta pääosin scifiä.
James Bondeissa ei ole mitään fantasian elementtejä. Scifi-elementtejä kyllä.Mikäli sci-fi perustuu ajatuksen, että "joskus teknologia voi joskus tarjota tätä", niin Bondit eivät sinne mahdu, sillä niissä seikkaillaan tämän päivän maailmassa. No, 50v haitarilla.
Tarkkaan ottaen suomenkielessä ei taida olla täsmällistä luokitusta Bondeille. Joku käytti ilmaisua "aikuisten satu" ja se oli minusta aika hyvä joskin liiaksi yleistävä. Seikkailuja satujen elementeillä höystettyinä? - Seppo.Jyrkinen
Jos sadut ovat "vähemmän pelottavia", niin Grimmin sadut eivät ole satuja lainkaan. Niissähän on tavattoman julmia kohtauksia. Toisaalta on normaalia, että sanojen sisältö muuttuu ajan saatossa ja se, mikä 1800 luvulla kuului satuihin, laitettaisiin tänään johonkin muuhun kategoriaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2684675Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343030Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442857Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k252827Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601409
- 951282
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151180