Olemme suunnitelleet perheeni kanssa ottavamme kissan. Mielellään rotukissan, mutta ongelmana on se, että perheessämme on yksi allergikko. Joten olisiko olemassa kissarotua mikä sopisi allergikolle, lapsiperheeseeen ja maalle :) ottaisin mielelläni vastaa ehdotuksia mahdollisista erilaisista roduista ja niiden kasvattajista.
Mikä rotu?
catwomen
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Maatiaiskissa, itämainen, sfinks, Don sfinks....
Allergian aiheuttaa kissasta lähtevä hilse sekä syljen entsyymit. Sillä onko kissalla turkkia ei ole väliä..
Komppaan siipipalaa muuten, mutta sillä onko kissalla turkki on väliä sen suhteen, kuinka helposti hilse pääsee leviämään ympäristöön. Esimerkiksi yllä mainittu sfinks on ihan järjettömän huono vaihtoehto allergiselle koska sillä ei ole turkkia joka allergeenia sitoisi, vaan kaikki ihosta irtoava hilse pääsee vapaasti leviämään ympäristöönsä. Sama koskee muita kovin ohutturkkisia rotuja.
Mitä sopivaan kissarotuun tulee, jokainen meistä allergikoista on yksilö ja se mikä sopii toiselle, ei välttämättä sovikaan toiselle. Omalla kohdallani olen tosin huomannut, että siedän hyvin kissoja joilla on paksu pohjavilla (esim. siperiankissa ja meidän pieni maatiaistyttö). Vastaavasti myös venäjänsinisistä sanotaan, että ne sopivat allergisille, mutta itselläni ei ole näistä kokemusta. Joka tapauksessa, kannattaa käydä esim. kasvattajan luona paikanpäällä tutustumassa haluamaanne rotuun. Jos allergikon hengitystiet ovat samantien viittä vaille tukossa, kannattaa kissan hankintaa ehkä miettiä uudelleen.
Onhan myös allergikko oikeasti halukas kissan hankkimaan? Itse allergisena kissanomistajan voin sanoa, että varsinkin siedätysvaihe kun uusi pentu on tullut taloon on usein aika rankka. Allergisen nukkumatilaan kannattaa kissan pääsy estää kokonaan ja kissa kannattaa totuttaa pienestä pitäen säännölliseen pesuun. Ahkera siivous allergiaoireiden lievittämiseksi on myös tärkeää.
En ole aivan varma mitä tuolla maalle sopivalla kissalla tarkoitit, mutta olethan kuitenkin tietoinen, että rotukissojen myyntisopimukset kieltävät kissojen valvomattoman ulkoilun?