Älä pudota tekohampaitasi!

jaikal.fi

Kerron erään humoristisen tapauksen jossa sain itse olla mukana.

Olin vuosia sitten eräällä uimarannalla. Oli lämmin kesäpäivä ja seisoin laiturilla miettien jos käväisisin uimassa. Siinä seistessäni näin kuinka muutama pikkupoika ajoi pyörillään rantaan. He olivat 8-10 vuotiaita. Pojat kaatoivat pyöränsä rymäyksellä ja juoksivat rantaan huudellen toisilleen iloisen innostuneina. Seurasin mielenkiinnolla poikien touhua.

Jonkun ajan kuluttua he tulivat vierelleni laiturille. Vaihdoin muutaman sanan poikien kanssa. Yksi pojista, yhdeksän vuotias poika, kyykistyi laiturille alkaen lipomaan vettä kädellään. Hänen saman ikäinen kaverinsa seisoi vieressä. Sitten hän sanoi vettä lipovalle kaverilleen: "Varo ettet vain pudota tekohampaitasi veteen." Minusta tuo yhdeksänvuotiaalle osoitettu varotus kuulosti erittäin hyvältä huumorilta. Ajattelin poikien näyttelevän ja olevan humoristisia. Minua huvitti ja nauratti. En voinyt pidättää naurua. Sanoin pojille: "Kylläpäs teillä on hyvää huumoria. Taidatte olla oikeita huumoriveikkoja." Silloin tuo varotuksen antanut poika kääntyi minun puoleeni ja sanoi: "Ei se ole huumoria. Hänellä ON tekohampaat." Sitten hän pyysi kaveriaan näyttämään minulle todisteeksi hampaansa. Veden äärelle kyykistynyt poika nousi seisomaan. Hän otti hampaat suustaan ja näytti minulle tekohampaansa niin kuin vain yhdeksänvuotias voi kaikessa viattomuudessaan tehdä.

Minä en koskaan unohda tuota kohtaamista enkä tekohampaita omistavaa yhdeksänvuotiasta poikaa.

0

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        65
        2232
      2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        215
        2100
      3. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        117
        1418
      4. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        1180
      5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

        Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
        Maailman menoa
        16
        1173
      6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        104
        1051
      7. Olet kiva ihminen

        En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
        Ikävä
        73
        939
      8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

        Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
        Kaste
        75
        918
      9. Auta mua mies

        Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
        Ikävä
        78
        889
      10. Ja tääkin vielä...

        Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
        Ähtäri
        33
        865
      Aihe