Suosittelen..

Suosittelen sukututkimukseen sukujutut-ohjelmistoa! äitini on käyttänyt sitä jo pari kuukautta ja tutkimus helpoittui.. eikä se maksa ku joku satasen!
71597
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minä taasen suosittelen kokeilemaan eri sukututkimusohjelmien demoja, ja sitten valitsemaan mieleisen. Makuja kun on monia.

Itse tykkään eniten Genuksesta, http://www.genus.fi

Sukuohjelmisto, Juuret ja Sukujutut löytyvät ainakin Suomen sukututkimusseuran kautta http://www.genealogia.fi/sukuo/index.htm

Lisäksi on olemassa erilaisia ilmaisia ohjelmia, kuten
* Brothers keeper http://ourworld.compuserve.com/homepages/Brothers_Keeper/ ja
* Legacy http://www.legacyfamilytree.com/
englanninkielisiä tosin, mutta Legacystä kuulemma on tulossa suomenkielinenkin versio. Odottelen sitä innolla.

Äänestä

suosittelen PAF (Personal Ancestral File) ohjelmaa. Siitä saa ladata täyden version (englanninkielinen) osoitteesta www.familysearch.org (ei, en ole mormoni). Ohjelmalla on yksi hyvä ominaisuus ylitse muiden, SE ON ILMAINEN.

Äänestä
  • Huono puoli englanninkielisissä ohjelmissa on erilaisten raporttien tulostaminen: ne kun tuppaavat olemaan myös englanniksi..

    Legacyn "perusversio" on myös ilmainen. Jos vain suomenkielinen päivitysversio siitä olisi myös ilmainen, niin ottaisin melko varmasti sen käyttöön.

    Äänestä

olen kohta 10v käyttänyt Sukuohjelmisto 8:aa ja olen siihen aivan tyytyväinen - se on tarpeeksi yksinkertainen, mutta siinä on kuitenkin kaikki tarvitsemani toiminnot. Ei tarvitse hermoilla tietokonenikkarien keksimien spesialiteettien kiemuroissa. Jotkut sitten taas tykkäävät just siitä, että on olemassa niitä monenlaisia kikkailuja.

Äänestä

käytän juuret ohjelmaa sopii minulle.No sanon vain,että jokaisella on makunssa kukin tykkää mistäkin suukuohjelmasta.onhan se hyvä,että on olemassa tarjolla eri vaihtoehtojakin .

Äänestä

olen käyttänyt sitä jo kymmenisen vuotta, eikä vielä ole ilmennyt ongelmia. Siinä on helppo valita oma kieli, ja jos haluaa välillä vaihtaa muuksi esim. jos haluaa tulostaa ulkomaiselle henkilölle omasta suvustaan taulut, niin se käy tosi helposti. En tiedä miten muissa ohjelmissa on.

Minulla on sekä suomalaisia että ruotsalaisia sukulaisia, ja lähettelen heille tulostuksia silloin tällöin. Tuo kielivaihto on silloin hyvä toiminto olemassa.

Muistaakseni maksoin siitä jotain 29 dollaria tai jotain sinne päin, koska halusin rekisteröityä. Ei kai se olisi pakollista ollut.

Äänestä

Minä olen käyttänyt Genuksen eri versioita siitä saakka, kun se aikoinaan tuli markkinoille ja olen ollut hyvinkin tyytyväinen. Toisaalta sopiva ohjelma on makuasia ja joissakintapauksissa hinta ja käytettävä kieli ovat ne ratkaisevat tekijät.
Kyllä hommassa pääsee eteenpäin ilman oikeita ohjelmistojakin, exelin ja wordin avulla, kynälläja paperilla, mutta homma on hieman työläämpää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ASR kirjoitti:

Suosittelen sukututkimukseen sukujutut-ohjelmistoa! äitini on käyttänyt sitä jo pari kuukautta ja tutkimus helpoittui.. eikä se maksa ku joku satasen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu