4 viikkoa

L.Espoosta

Varasimme neljän viikon loman Monumental Lido-hotelliin tammi-helmikuussa. Aiemmin olemme olleet vain viikon matkoilla - nyt kokeilemme pidempää oleskelua, koska osa-aikaeläkeläisyys tarjoaa siihen mahdollisuuden.

Onko kenelläkään kokemusta tämän mittaisesta hotellilomasta (yksiö) Madeiralla?

9

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerran käynyt

      Hotellilla iltaesiintyjiä lähes joka ilta. Aamiainen ok, Sijainti ok, mutta viime vuoden viikon matkalta jäi mieleen kyseisestä hotellista mieleen kovat patjat. Selkä oli kovilla.

    • Tuolla on kommentoitu hotellia (myös suomeksi): http://www.booking.com/hotel/pt/monumental-lido.fi.html?sid=e4c4cddd2af237fb7f4a581436b7354e;dcid=1#hash-blockdisplay4
      Ja tuolla on kuvia hotellista: http://www.booking.com/hotel/pt/monumental-lido.fi.html?sid=e4c4cddd2af237fb7f4a581436b7354e;dcid=1

      En ole koskaan ollut missään noin pitkää aikaa yhdessä paikassa. Yksi asia kuitenkin tuli mieleeni: jos teillä kuuluu aamiainen huoneen hintaan, niin luulisi parin viikon jälkeen tuntuvan aika puisevalta (samanlaisuus).

    • L.Espoosta

      Kiitos vastaajille! Hotelli on kyllä tuttu aiemmilta lomilta, eikä meillä kuulu aamiaista yksiön hintaan.

      Koska olemme tähän asti lomailleet vain viikon kerrallaan, mietityttää vähän, kuinka jaksaa olla hotellissa lähes kuukauden ajan. Tiedän, että Madeiralla on monia "pitkiä" lomia viettäneitä(nytkin saimme viimeisen 28vrk:n matkan). Olisi kiva tietää, kuinka he ovat viihtyneet ja mitä tekemistä keksineet.

      Madeiralle on aina mukava mennä - vaihtoehtona meillä oli ainoastaan Puerto de la Cruz Teneriffalla.

      PS. Vertailussa matka omatoimisesti/matkatoimisto oli vain parin saturaisen ero. Siksi päädyimme helppoon valmismatkaan.

    • viikkosinne tänne

      lentäisin Axoreille sekä Porto Santolle,koska ovat mukavan matkan päässä.

    • Porto Santo on ainakin varsin lähellä. Azoreille ilmeisesti parin tunnin lento n 150e edestakaisin. Taitaa olla eri aikavyöhykkeellä Ponta Delgada lentoajoista päätellen? Mielestäni hyvä idea. Paitsi että Porto Santoon ei taida helpolla löytyä lentoja ainakaan oman hakuni perusteella. Laivallahan menee kohtalaisen nopeasti myös.

      • Azorien lentoyhtiö SATA lentää molempia reittejä. Välille Funchal - Ponta Delgada saattaa saada edullisen hinnan, jos varaa ajoissa, On syytä varatua siihen, että 150 e ei riitä, vaikka mainos SATAn sivulla kertookin tällä hetkellä tarjolla olevasta hinnasta 146,50 e. Halpoja paikkoja on niukasti ja niitä voi olla hankala saada sopimaan haluttuun aikatauluun. Parhaimmillaan voi lennot tammi-helmikuun vaihteen tienoille saada hintaan 88 e, kunhan vain päivämäärät sopivat.


    • Laitoin eilen hazardin haun jonnekin joulukuun tienoille ja sain pari vaihtoehtoa, joissa oli hiukan yli 150 e hinta. Useampi 350e myös. Ovat Masseur hinnat edullisempia vakituisille asiakkaille?

      • Katselin hintoja tammikuun lopulta - helmikuun alusta suoraan SATAn sivustolta. On olemassa käsite tarefa do residente eli sekä Azoreilla että Madeiralla vakituisesti asuvat ovat oikeutettuja alempaan lentohintaan, mutta sillä ei maintisemieni halvimpien hintojen kanssa ole mitään tekemistä, koska ne ovat sellaista tasoa, joita autonomiset hallitukset eivät subventoi.

        Ongelma halvoissa hinnoissa on, että niitä saatta olla hankala sovittaa matkaohjelmaan. Varaus on syytä tehdä jo nyt esim. joulukuulle jos on varma matkastaan, sillä halpojen hintaluokkien paikkoja on vähän, minimissään 10 prosenttia. Tietooni ei ole tullut, että myynnissä olisi äkkilähtötyyliin esim. seuraavan päivän lentoja alennetuin hinnoin.


    • Ajattelinkin lähinnä sitä, kun siellä oli rasti, jossa kysyttiin, onko kansalainen/asukas,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      95
      2133
    2. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1388
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1350
    4. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      29
      1298
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1223
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      337
      1028
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      965
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      55
      896
    9. 122
      787
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      776
    Aihe