Nyt BB-talossa puhutaantodella paljon selän takana ja vieläpä suorassa lähetyksessä jopa sanotaan lähes suoraan että toivoisi äänestyksessä olevien poistuvan talosta.....
Onko tämä "uudistus" että äänestämisistä saa puhua, hyvä vai huono asia?
Talossa on näitä perässähinattavia kuten Tea, Jonna I ja Jonna A joille ystävällisesti Teija vanhimpana piruna kertoo ketä pitää äänestää????
Onko tämä mennyt jo liian pitkälle. Kyse ei ole enää henkilökemioista jos yksi sanoo klaanille kenet pitää saada ulos ja kuka antaa kuinkakin monta pistettä kenellekin.
Jos olisi kyse työyhteisöstä, kiusaamisen tunnusmerkit olisi ylitetty jo aikoja sitten eristämiset ja haukkumiset mukaanlukien. Onko asiallista edistää kiusaamista talossa ja katsoa kuka vain kestää talossa eniten?
Kuka tuollaista haluaa katsoa? Iidalla ja Johannalla on varmasti mukavaa olla talossa koska jo päin kasvoja tv lähetyksessä sohvan toinen puoli myöntää ääneen että haluavat nämä ulos talosta.
No jos BB:n katsojat saavat jotain kicksejä siitä että näkevät tuollaista vastakkainasettelua. Itse en sitä kyllä tee.
Onko tämä "uudistus" että äänestämisistä saa puhua, hyvä vai huono asia?
Talossa on näitä perässähinattavia kuten Tea, Jonna I ja Jonna A joille ystävällisesti Teija vanhimpana piruna kertoo ketä pitää äänestää????
Onko tämä mennyt jo liian pitkälle. Kyse ei ole enää henkilökemioista jos yksi sanoo klaanille kenet pitää saada ulos ja kuka antaa kuinkakin monta pistettä kenellekin.
Jos olisi kyse työyhteisöstä, kiusaamisen tunnusmerkit olisi ylitetty jo aikoja sitten eristämiset ja haukkumiset mukaanlukien. Onko asiallista edistää kiusaamista talossa ja katsoa kuka vain kestää talossa eniten?
Kuka tuollaista haluaa katsoa? Iidalla ja Johannalla on varmasti mukavaa olla talossa koska jo päin kasvoja tv lähetyksessä sohvan toinen puoli myöntää ääneen että haluavat nämä ulos talosta.
No jos BB:n katsojat saavat jotain kicksejä siitä että näkevät tuollaista vastakkainasettelua. Itse en sitä kyllä tee.
Vastaukset 22
Vanhimmat
BB-taloa kuvaavat seuraavat piirteet:
Tupakoivat saavat kiusata muita, antaen kuvan "vahvemmasta heimosta", jota vastaan ei-tupakoivat eivät pärjää.
Tupakoijien suosiminen, n. 80% asukkaista tupakoi. Se ei ole missään suhteessa Suomen väestön tupakoija-jakautuman ja antaa nuorille kuvan että enemmistö polttaa. BB pelaa tupakkamainontakiellon rajamailla, lain harmaalla alueella, suosien tupakkayhtiöitä eikä nuoria katsojia
Kiusaaminen on sallittua jos kuulut vahvempaan heimoon tai olet esimiesasemassa. Tästä on lyhyt matka koulu- ja työpaikkakiusaamisen ihannointiin, vrt HUSin tapaus jossa esimiesten kiusaamiksi ilmoittautuneet hoitajat lähetettiin kotiin kesken poliisitutkinnan.
Kriteerit täyttyvät aivan selvästi!
BB:kin kiusaa: Olutta kaikille, mutta ei siideriä niille jotka eivät juo olutta -esim Johanna.
Juonittelu on tällä kaudella sallittu. Kiusaaminen on täysin eri asia.
Juonittelu ja kiusaaminen tosiaan aivan eri asioita mutta tuollaisessa ohjelmaformaatissa missä laitetaan ihmiset samaan tilaan missä seurataan erilaisten tehtävien, paineiden ja henkilösuhteiden/kemioiden vaikuttaessa heidän käyttäytymiseen, juonittelu muuttuu kiusaamiseksi.
On jo nähty että ihminen tai ainakin taloon löydetyt ihmiset ovat laumasieluja. Perässähinattavat vailla omaa mielipidettä seilaavat rassukat etsivät itselleen sellaisen johtajan jota seurata ja jonka mielipidettä kumartaa.
Sitä voidaan sanoa jengiytymiseksi. Jengiytyminen johtaa tuolla talossa kuten tosielämässäkin riitoihin muiden vastaavien jengien sekä toisin ajattelijoiden kanssa.
Lopulta pääsemme kuitenkin samaan lopputulokseen eli kiusaamiseen.
Olen ehdottomasti sitä mieltä, että kiusaamistahan se on jo talossa mitä Iida ja Johanna joutuvat kokemaan. Molempien kohdalla se juontaa erilaisuudesta, nimittäin toinen on kaunis ja kiltti perhetyttö ja toinen fiksu ja maailmaa nähnyt businessnainen. Kateuttahan se on minkä vuoksi nuo muut naiset niitä haukkuvat ja eristävät yhteisöstä.
Tutkailin asiaa netistä ja epäsuoran kiusaamisen kriteerit täyttyvät ihan heilahtamalla. Eristetään porukasta, lytätään mielipiteet ja nauretaan sekä edessä että takanapäin. Lisäksi on nämä silmien pyörittelyt ja se miten Teijan johdolla kaikkien muiden asukkaiden mielipiteet koitetaan manipuloida negatiivikseksi näitä kahta tyttöä kohtaan. Olen järkyttynyt mihin asti mennään viihteen nimissä. Joku tuossa totesi, että mikäli näin toimittaisiin missä tahansa muussa yhteisössä, olisi jo aikoja sitten puhuttu kiusaamisesta eikä "läyhäämisestä".
Jonna I:n kommentit uusille miesasukkaille...tajuatte vielä, että Iida on ulkopuolinen....on niin peruskoulukiusaus meininkiä, kun olla ja voi!
Kaikkeen pitää suhtautua varauksellisesti ja se on tiedostettava, kuinka paljon BB-tuotanto vaikuttaa siihen, minkälaisen kuvan ihmisistä saa...ja sitä tuo kaikkien Iida/Johanna -läyhäysten näyttäminen kielii.
..mutta sitä saa mitä tilaa! En usko että Teijakaan todellisuudessaan edes tiedostaa sitä, miten pahalta tuo ainainen läyhääminen näyttää ja varmasti ois kova paikka, jos katsos omaa toimintaa kotisohvalta?!
Toisaalta paineensiedostahan tässä BBssä hyvin pitkälti on kyse ja siitä ketkä sortuu?!
Paineensiedolla ja kuisattuna olemisella ei ole mitään yhteistä, ihmettelen BB:n linjaa, no samanlaisia "kakaroita ja kuisaajia" taitaa olla nekin jotka tämän sallivat.
Eipä siinä tarkoitettukaan kiusattuna olevia vaan niitä tyyppejä, jotka ei kestä olla talossa "nätisti" vaan turhautuvat ja sortuvat läyhäämiseen/kiusaamiseen.
Jokainen jolla on vähänkään ymmärrystä tajuaa, miten huono homma tuo läyhääminen on voittohaaveita silmälläpitäen, muttakun ihminen jolla on taipumuksia siihen ei vaan kestä olla ilman, että pääsee puhumaan paskaa.
Tänä vuonna se taas nähdään. Iida, Johanna, Sebastian, Cheryl...Kaikki ovat olleet kiusaajiaan fiksumpia, kauniimpia ja paremmin käyttäytyviä (siis paremmin kasvatettuja) kuin kiusaajansa. Lohdutukseksi kaikille kiusatuille: mitätön moukka solvaa parempaansa.
Mielestäni formaatti menettää mielenkiintoisa tämän kiusaamisen ja pahan puhumisen johdosta. Nykyään vastaavaa näkee työ elämässä päivittäin, ei jaksa enään illalla tv:stä vahata. Bb vois tehdä jotain tälle ilmiölle, saattas joku nuori ymmärtää ettei ole oikeen kiusata. Eniten ihmettelen teijan käytöstä vanhin asukas ja kaikkein yksinkertaisin. Tuossahan esim Johanna vois olla teijan lapsi. Törkeää..
Olen tismalleen samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa. Ihmisiä ei enää yksinkertaisesti kiinnosta katsoa koko formaattia Miksi tätä silti näytetään silti vuodesta toiseen?
Viime kauden voittaja oli kaiken riman alitus. Naisihminen, joka paljasteli sukupuolielimiään televisiossa, työnsi sinne helmiä, harrasti seksiä ilman mitään sitoutumistarkoitusta jne. Vanhempani järkyttyivät viime kauden voittajasta niin suunnattomasti, että eivät ole enää sen jälkeen katsoneet BB:tä.
Mitä koko BB on? Ihmiset juovat, tupakoivat, irstailevat, esittelevät jatkuvasti paljaita sukupuolielimiään, makoilevat kaikki päivät!
Ainoastaan vähäjärkiset katselevat ohjelmaa!!!
Edellisen viestin lähettäjän täytyy olla joko yli 60-v. Persujen taikka keskustapuolueen jäsen taikka uskovainen...etenkin jälkimmäiseen viittaa moni viestissä. Ei se maailma siitä pelastu, että BB lopetetaan, eikä myöskään maailmanloppu tule jatkuu se BB tai ei. Löysätkää pipoa ja vaihtakaa kanavaa. Ottaa päähän tällaiset moralistit ja uskonnolliset jotka tahtovat määritellä kaikkien muidenkin elämän mieleisekseen.
Kunnioitan edellisen lähettäjää siitä, että hän tunnusti olevansa vähäjärkinen. :)
BB:tä katsoo kaiken ikäiset. Muistakaa se.
Onko BB kielletty iäkkäimmiltä. Pitää kysyä tuotannolta. Viime vuoden voittaja oli todellakin riman alitus. (en ole yllä oleva kirjoittaja).
Norjaan mennessäänkin, hyvä, että taloon ehti, oli sänkyhommissa.
Ällöttävistä ällöttävintä oli ne helmien pill**** laitto ja niitä limasia helmiä työnsi erään asukkaan suuhun.
Toivottavasti tämän vuoden voittaja on sellainen, joka ei ole talossa sänkyhommiin ryhtynyt.
Mutta nuoret katsojat ottavat helposti mallia noilta kuvaruudussa näkyvistä ihmisistä.
Heidät, asukkaat pitäisi laittaa ennen taloon menoa käytöskouluun.
Tässä keskustelussa ihan turha miettiä kuka voitti viime vuonna BB:n Mielestäni viime vuoden voittaja oli iloinen, persoonallinen hytodella hyväsydäminen nuori nainen joka uskaltaa olla mitä on! Onnea Janicalle..
Itseäni ärsyttää, ei se että talossa on persoonia vaan se että tämä uudistus että juonittelusta on tullut paljon näkyvämpää, nimeämisistä saa puhua vapaasti... nämä kaikki on johtanut siihen että perässä hinattavat, Tea, Jonna I ja Jonna A jotka seilaavat talossa ilman omaa mielipidettä vaikka muuta antavat ymmärtää, ja talon vanhin Teija joka ilmaisee mielipiteensä miten PITÄISI ääniä antaa ja jokainen ohjelmaa seurannut tietää että nämä nuoremmat ovat äänensä antaneet Teijan ohjeiden mukaisesti.
Kyseessä ei ole enää se miten eri ihmiset ja kemiat tulevat toimeen. Kyseessä on jengi vs. erilaiset.
Tämä kiusaamiseen johtanut myös "läyhäämiseksi" kutsuttu on ilmeisesti sitä mitä formaatti on ajatellut kiinnostavaksi. Toki, tuo ohjelmahan elää konflikteilla. Ei kukaan jaksa katsoa tuota ohjelmaa jos kaikki on ihanaa ja istutaan sohvalla juttelemassa, EI.
Katsojat haluavatkin nähdä tapahtumia, riitoja yms... Mutta mielestäni tuolle Teijan Klaanin toiminnalle pitäisi formaatin tehdä jotain. Johannan ja Iidan sekä nykyään jopa Tomin kiusaaminen alkaa mennä jo yli.
ps. Ei kukaan ihminen halua kuulla päin kasvoja suorassa tv-lähetyksessä että jos sinä poistut tänään talosta, olemme tyytyväisiä..
Jopa juontajien olisi hyvä jo puuttua moiseen käytökseen. Asukkailta voisi suorassa lähetyksessä VAATIA vastauksia omaan käytökseensä Johannaa ja Iidaa kohtaan. Teija ja Anne saivat aikanaan hyvän koulutuksen kun heidän lausahduksiaan kuului kaiuttimista mutta nyt jälleen on sama meininki..
Tuotanto unohtaa etteivät kaikki katsojat halua pelkkää törkyä...sitä kyllä TV; ssä riittää. Vaikka juonittelu voi olla viihdyttävää tarinan yhtenä osana harvempia nauttii siitä niin, että haluaa sen olevan pääosassa. monet katselijat haluavat tarinalle onnellisen lopun eikä loputonta retostelua ja pahanilkistä huumoria.
Johanna pitäsi palkata KIUSAAMISEN vastaisen kamppanjan keulakuvaksi.
Hän voisi kiertää kouluilla ja työpaikkoikoilla kertomassa että voi olla
todella KAUNIS ja HYVÄ ihminen eikä ketään saa kiusata (ei edes kauniita!)
Suomessa on se kumma tapa että kauniita kiusataan (kuten viimevuonna bb-Janikaa ja sitä ennen sitä yhtä kaunista blondia virolaista tyttöö, jne.)
Uskon että moni haluaisi nähdä Johannan ja ehkäpä ne kauniit mutta ilkeät kiusaajatkin kuuntelisivat häntä ja tajuaisivat ettei kiusaajista oikeasti kukaan tykkää, niitä vaan mielistellään kun pelätään että ne alkaa kiusaamaan niitäkin.
Minusta muovinen ihminen ei ole kaunis (silikonit, tekoripset, tekorusketus). Johanna olisi kaunis, jos ottaisi pois silikonit ja luopuisi liiallisesta meikkaamisesta ja muista muovituotteista. Jos hän vain USKALTAISI olla oma upea itsensä.
Sinä olet PINNALLINEN ihminen!
Yhtä vähän kun saa arvostella ihmistä vaikkapa ihonvärin tai iän perusteella (tai sillä näyttääkö hän gootilta tai emolta, jne..) ei myöskään ihmistä pidä arvostella sen mukaan että hän näyttää kauniilta.
Tärkeintä on se millainen hän on sisältä.
Johanna on osoittanut olevansa kaunis niin sisäisesti kuin ulkoisestkin!
Nimimerkille bgnmhhj.i: Vähemmän on ollut tänä vuonna törkyä kuin viime vuonna. Viime vuonna eräs asukkaista piti yllä törkyistä meininkiä. Onhan siellä tänäkin vuonna sekstattu mutta vähemmän näytelty paljaita sukupuolielimiä.
Minusta tuo juonittelun salliminen tekee ohjelmasta psykologisesti paljon viihdyttävämmän, ohjelmasta voi oppia jotakin muutakin kuin juuri noita alapäänjuttuja! (Parempi harrastaa niitä ihan kotioloissa oman kullan kanssa).
Juonittelu ja läyhääminen ovat monella työpaikalla jokapäiväistä. Hyvä kun sitä näkee televisiossa ihan elävänä. Voivat ihmiset sitten miettiä asiaa omassa päässään. Hyvä miettiä kotisohvalla, mitkä tekijät vaikuttavat läyhäämiseen, voiko uhri siihen jotenkin vaikuttaa, millä sen saisi loppumaan. Vain BB-talosta läyhääjät on aikaisempina kausina lentäneet ulos; oikeassa elämässä läyhääjät jatkavat ja uhrit vaihtavat työpaikkaa!
Läyhääjät ovat BB:n parasta antia mutta suurin osa yleisöstä vain haluaa äänestää niitä, jotka eniten näyttävät paljasta ******. Näinhän oli viime vuonnakin.
"Läyhääjät ovat BB:n parasta antia mutta suurin osa yleisöstä vain haluaa äänestää niitä, jotka eniten näyttävät paljasta ******. Näinhän oli viime vuonnakin."
Ihan perstuntumalla arvioituna naiset on paljon hanakampia äänestämään tässä formaatissa, kuin miehet, joten enpä ihan usko, että naispuolisen kisaajan paljas pinta on mikään myyntivaltti noissa kinkereissä!
Tavallaan olen samaa mieltä, että läyhäämisen näkeminen realiajassa telkkarissa opettaa sen, miten läpinäkyvää se on. Ei sitä silti pitäis hyväksyä ja se on katsojasta kiinni, näkeekö se todellisen syyn vai "meneekö mukaan" läyhärinkiin.
Edellisinä vuosina palaute on häätöjen muodossa ollu tylyä läyhärinkejä kohtaan.
Johanna oli todella barbi, Barbithan on muovia. Johannalla oli tekotukka, tekotissit, tekoripset, joissa hirveä meikki, aivan kuin barneilla.
Sellaistako tulisi ihannoida. Ensimmäisenä siitä näkyi kaikki teko-osat. Jos niitten alla sitten oli jotain.
Näkyvillä oli lähinnä kaikki, mikä on tekojuttuja.