Sormuksen pyöritys?

Tavis

En tiedä näistä magiatouhuista mitään, mutta onko jollain tietoa siitä "sormusennustamisesta"?

Elikkä sormus laitetaan killumaan narun päähän ja kysytään kysymys, sitten se pyörii myötä- tai vastapäivään tarkoittaen "kyllä" tai "ei".. ja menee edestakas ellei tiedä.

En tiedä millä nimellä sitä kutsutaan joten vaikea etsiä netistä tietoa. Onko wiccojen hommia vai kenen? Tämä sormuksen ns. vastaus tulee ilmeisesti jotenkin syvältä omasta itsestään, koska jotenkin jokaisessa ihmisessä on olemassa vastaukset.. tai jotain. En tiedä! Kertokaa te alan ihmiset kun olen ihan tavallinen ja tietämätön.

7

2407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Qadesha

      Eiköhän Pieni talo preerialla -sarjassa ollut kerran sellainen juttu missä laitettiin naisen vihkisormus killumaan langan päähän. Jos sormus pyörii ympyrää tulee poika ja jos se menee eestaas tulee tyttö. Saatan muistaa väärin sukupuolet.

      Netistä varmaan löytyy sivustoja aiheena HEILURI. Sormukseen pätee varmasti samat ohjeet ja säännöt kuin heiluriin.

      • Tavis

        Joo kiitos vinkistä, mutta heiluri ei avannut vielä mitään lisäinfoa. Ehkä pitää siirtyä toisenlaisiin ennustuksiin ja helppoihin taikoihin? Ei kyllä taida tulla mitään tällä kärsimättömyydellä, sitähän pitäisi kuulemma aloittaa joogalla ja meditaatiolla ja vaikka mitä ennen kuin voi siirtyä tollaselle tasolle jolla tehdään oikeen konkreettisia juttuja.

        Sen yhden suomennetun wiccakirjan olen lukenut mutten tiedä onko se ihan mun juttu. Jotenkin haluaisin kuitenkin kehittää henkistä puoltani, vaikea selittää. Jatkan etsintöjä...


      • Reanne

        Mummoni "oppien" mukaan vihkisormus(tai kihla-) laitetaan roikkumaan hiukseen tai puuvillalankaan, vasen käsi käännetään niin, että kämmen on ylöspäin ja hiusta tai narua liikutetaan ranteen pikkusormen puoleista reunaa vasten. Sitten sormus kohotetaan ranteen päälle, jossa se alkaa pyöriä (tyttö) tai mennä edestakaisin (poika).

        Sekä mummoni, että omissa käsissäni sormus näytti kolme tyttöä; löytyvät nykyisin lastenhuoneesta. Neljättä en voi hankkia, eli omasta valinnasta ei ole kysymys, ei myöskään siitä, että lopettaisin lastenhankinnan siksi, että sormus pysähtyi neljännellä koetuksella ;)


    • Fanaatikko

      Tein aikoinani paljonkin kokeita heilurilla. Tulin siihen tulokseen, että se on tehokas työkalu, jos sitä vain käyttää siihen mihin se sopii. Elikä: Saat tietää heilurilla vain sellaisia asioita, jotka jo valmiiksi tiedät, mutta joita et tiedä tietäväsi. Kadonneiden esineiden etsiminen onnistuu, mutta vain jos alitajuisesti tiedät missä ne ovat. Samoin kysymyksiin vastausten saaminen onnistuu, mikäli syvällä sisimmässäsi tiedät vastaukset.

      Kuitenkaan, älä mene halpaan. Toinen tarkoitus mihin heiluri on omiaan, on jos haluat tietää omat perimmäiset ja salaisimmat ennakkoluulosi. Niinsanottu alitajuntasi ei suinkaan anna aina oikeaa tietoa. Heilurilla selvität kätevästi salaisimmatkin ennakkoluulosi, uskomuksesi ja piintyneet ajattelutapasi.

      Jos haluat käyttää heiluria todellisen tiedon esille kaivamiseksi itsestäsi, vaaditaan ensin juuri sitä meditaation tuomaa objektiivista tajuntaa. Kouluttamattomalle mielelle heiluri sopii paremmin omien piilevien mielipiteiden selvittämiseen.

      Kolmas käyttötarkoitus jonka löysin on itsehypnoosi. Selitän tämän käytännön esimerkillä. Oletetaan näin, että haluat lakata hermostumasta joka kerta kun sinua moititaan. Sanotaan, että olet havainnut itsessäsi sellaisen haitallisen taipumuksen, ja haluat siitä eroon. Toimit näin:

      1) Kysyt heilurilta seuraavaa: "Pystynkö minä olemaan hermostumatta, ensi kerralla kun minua moititaan?". Jos ongelmasi on todellinen, heiluri vastaa todennäköisesti "kyllä" (siis pyörii myötäpäivään).

      2) Sanot itsellesi: "Ensi kerralla kun minua moititaan, en turhaan hermostu."

      3) Kysyt uudelleen heilurilta: "Pystynkö olemaan hermostumatta?". Jos vastaus on edelleen "ei", toista kohta kaksi, ja kokeile uudelleen. Kun lopulta saat vastauksen "kyllä", olet valmis. Seuraavalla kerralla kun sinua moititaan, tarkkaile itseäsi ja pane merkille, oletko rauhallisempi kuin tavallisesti.

      Samalla menetelmällä voit ohjelmoida alitajuntaasi mitä tahansa. Ihmisellä on luontainen taipumus uskoa kaikki mitä heiluri sanoo, kuinka mahdottomalta se tuntuukaan. Ole tietoinen siitä, että heilurilla on helppo aivopestä itsensä uskomaan mitä ihmeellisimpiä asioita (kuten että kukkasista erittyvä astraalisuihku pyörii myötäpäivään ja on voimakkuudeltaan 65 kosmosvolttia). Voit käyttää tätä heilurin ominaisuutta myös hyödyksesi, ohjelmoidaksesi itseäsi.

      Tai jos sinulla on jokin omituinen luulo, pelko tai muu vastaava (kuten hakaristien tai alaspäin osoittavien kuvioiden pelko), voit ohjelmoida itseäsi pois siitä heilurin avulla. Toisinsanoen, heiluri sopii mielestäni kaikkein parhaiten aivopesuun, niin hyvässä kuin pahassa, sekä oman aivopesusi sisällön selvittämiseen.

      Vielä yksi esimerkki. Kysyt heilurilta: "Saanko minä voimalatauksen psyykkistä voimaa aina kun visualisoin mielessäni kahdeksankulmaisen rubiinin?". Jos vastaus on ei, sano itsellesi "Saan psyykkisen voimalatauksen kun visualisoin mielessäni kahdeksankulmaisen rubiinin". Kysy sitten uudelleen heilurilta, kunnes saat "kyllä" vastauksen. Tarvittaessa toista käsittely.

      Heiluri vastaa yleensä joko täsmälleen sellaisella tavalla kuten odotat tai toivot sen vastaavan, tai sitten sellaisella tavalla, joka on oma alitajuinen mielipiteesi asiasta. Mielestäni vain harvoin sillä saa oikeasti arvokasta salaista ja oikeaa tietoa mistään.

      Itse käytin heiluria riimukivieni ohjelmointiin. Kysyin heilurilta jokaisen riimukiven voimaa, asteikolla yhdestä sataan. Jos en ollut tyytyväinen jonkin yksittäisen kiven lataukseen, käytin mitä erikoisempia menetelmiä sen lataamiseen (käden sisällä lämmittäminen, kuunvalossa lataaminen, puhaltaminen, kivelle laulaminen jne), ja kysyin sitten uudelleen heilurilta mikä kiven voima on. Yleensä minkä tahansa "maagisen" käsittelyn jälkeen heiluri antoi paremman vastauksen kuin edellisellä kerralla. Kun kaikki kivet olivat lähestulkoon satasen luokkaa, suljin ne pussiin tyytyväisinä. :-)

      • Ifrit

        Tarkemmin mietittynä tuo heilurin käyttösihän kuulostaa scientologian e-meterin käytöltä. Hyvä puoli heilurissa on että säästää tuhansia euroja. ;)

        Täytyy myöntää, että tuo tekstisi inspiroi kyllä kokeilemaan heiluria psyyken peilaamistyökaluna.


      • Eräs Alku

        Taidanpa tehdä itselleni heilurin.


    • St Morningstar.

      Tervehdys.

      Sillä voi saada yhteyden henkiin vaikkapa. Kutsu henkeä ensin mielessä ja pyydä sitä heiluttamaan heiluria jos on paikalla.

      Sitten päätät kumpi pyörimisuunta on kyllä ja mikä ei ja alat kyselemään ja aina kannattaa olla kohtelias.

      Sitä voi myös käyttää itsetuntemukseen samalla metodilla.

      Kullan etsimiseen ja mineraalien etsimiseen kannattaa kuljettaa sormusta kartan päällä.

      Siinä muutamia mitkä tuli mieleen.

      St Morningstar.
      "Keksiikö joku lisää !".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      109
      2700
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      15
      1710
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1585
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      9
      1552
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      26
      1256
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      26
      1125
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1052
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      81
      1015
    Aihe