Ps3 Sammuilee. Ei ole Ylod vika.

temeole

Elikkä ps3 konsolini sammuu ainakun pelaan jotain peliä niin ilman mitään ääntä tai muuta virrat katkeaa konsolista ja kaikki valot sammuu ei edes punainen valo jää päälle. Kun painaa virtanappia niin konsoli lähtee kyllä taas normaalisti päälle. Jos ei pelaa ja pysyy vaan siinä alotus näytössä niin silloin konsoli pysyy kyllä käynnissä ja kun alkaa pelaamaan niin 5-10 min päästä sammuu. malli on slim 160gb ja takuu loppunut jo.

8

849

Äänestä

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yghuklji

      Virtalähdevika epäilisin. Itsellä joskus tapahtunut omassa 160GB (500GB levy sisällä) kerran kun pelasin Need for Speed: the Runia niin tallennuksen aikana koko vehje pimeni ja tallennus oli entinen. Siitä on jotain puolisen vuotta nyt kun se tapahtui ja se oli ainoa kerta, eipä ole enää temppuillut. Omassa tapauksessani tuo ongelman aiheuttaja oli täysi mysteeri, ehkä lievä virtalähdevika omassanikin mutta tiedä siitä.

    • temeole

      Pitääpäs kokeilla mittailla tuota :)

    • yghuklji

      Virtalähde voisi olla yksi syy tuohon, tai ainakin viittaisi siihen mutta toki voi olla muutakin. Virtalähde saattaa olla viallinen niin että se antaa alijännitettä ja sammuu rasituksessa. Aikalailla noin se menee kun noin päättää sammua, jopa valmiustilan valo ei pala (punainen). Toki en poista sitä mähdollisuutta että olisi jotain sen koneen emolevyssä se vika, mutta kyllä siinä vikaa on joka tapauksessa sillä ei tuo ole normaalia toimintaa että alkaa tekemään "out of power" tyyliä ja käynnistyy vain PS3:n virtanapista. Kurja homma mutta minkäs teet, se on sellaista arvuuttelua aina missä se itse päävika on, koska se voi olla vaikka missä. Tutki nyt ainakin alkuun. Tukkiiko pöly ilmastointiaukon? Jos on tukossa niin tottakai puhdistetaan (joskin olen hyvin epävarma siitäkin että korjaako mutta kokeilla voi aina).

    • PS3=Uloste

      ps3 = paska soitin 3

      Osta xboxi ja heitä toi ps3 roskiin tai myy se, aivan romuja noi ps3 ei ne toimi pitkään.

    • temeole

      Ei ollut tuulettimet tukossa ku viimeksi aukasin konsolin. tänään aukasen ja alan mittailemaan tuota virtalähettä. Ku tuollasella mittarilla mittasin mikä näyttää reaaliajassa laitteen jännitteen, virran ja tehon nii ei mitään piikkiä mistään tullut ja kaikki näytti kyllä hyvältä 230v otti jännitettä sisään n. 400A virtaa ja tehoja alle 100W. ei mitään piikkiä tai laskua missään kun konsoli sammuu. paitsi tuo virta suattaapi olla liian korkea koko ajan.

      • yghuklji

        "tuo virta suattaapi olla liian korkea koko ajan"

        Tai sitten vika yksinkertaisesti emolevyssä. Hyvin erikoista. Tietysti jos on emolevyssä se vika niin ainakaan ei menetä mitään, vaikka se kyllä maksaa takuun umpeutumisen jälkeen. Hyöty on ainakin se että ei tarvitse pelätä että kone lahoaa heti, paitsi levyasema on aina se toinen asia taas joka voi sanoa itsensä irti. Uudenkin pleikkarin voi hankkia kunhan varmuuskopioi tallennukset hajonneesta koneesta. Ikävää että kävi näin, mutta kun ei voi oikein luvata että korjattu pleikkari kestää välttämättä kauan.


    • Älkää ostako.

      ostin pleikkarin markantalon netistä, toimi minuutin. palautin. toinen konsoli Cittarista, toimi 5 päivää, huoltoon. takaisin lähettivät takuuhuolletun koneen, toimi kaksivikkoa. nyt katellu sitä tos nurkassa vuoden, kun en jaksa rampata eestaas. ainoa asia mitä opin: uskomaton paskalaite. vitun sony tekee pelkkää paskaa ja rahastaa tyhmiä "maineellaan" en ikinä enään osta kyseistä merkkiä. T:Timo

    • Anonyymi

      Mites sitten kun koko ps3 menee päälle ja sammuu heti?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      60
      1059
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1034
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      882
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      60
      820
    5. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      812
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      805
    7. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      689
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      53
      678
    9. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    10. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      14
      625
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      83
      586
    14. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      582
    15. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      573
    17. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      570
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      568
    19. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      11
      529
    20. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      527
    Aihe