kolinapurkki

Kolinapurkki jakaa mielipiteitä todella paljon. Minulle ehodotettiin sitä vaihtoehtoo koulutuksena, mutta hiukan epäröin kannattaako..

Kertokaa mielipiteitä ja kokemuksia.. Kaikki kokemukset kiinnostaa ihan alusta loppuun. Myös menetelytapa ja onko tullut tuloksia. Vaiko oletteko tehneet jotain vahinkoa koiralle tällä 'säikyttelyllä'? Kertokaa!

Mulla siis räyhäri ku näkee jotain uhkaavaa mielestään... Ja toisen koirakon.

Oletteko heittäneet purkin maahan vai tosiaan koiraanne? Eikö se oo hieman agressiivista toimintaa.. Ei siis millään pahalla ja itsekkin tätä nyt vakavasti harkitsen, haluaisin kuulla vaan käyttökokemuksia... Omia tai tuttujen. Ym.
171945
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

kanssa suositteltiin sellaista ja sellaisen valmistin. Kerrankohan sitä käytin. Koira oli arka joten luovuin suosista heti. Olen nähnyt muutaman kerran kun sitä on käytetty ja vain yhden kerran siitä näytti olevan oikeata apua. Eli koira hiljeni ja kulki ryhdikkäästi ohitsemme.
Sitten on useampi tapaus jotka muuttui vielä pahemmaksi showksi kuin pelkkä rähinä. Eli koira hyppää säikähtäneenä mutta räyhää enemmän, omistaja juoksee nopeasti ottamaan uudelleen purkkia ja koira säntäilee väistäessään kumartuvaa omistajaa ja omistaja heittää heti uudelleen. Eli varsinainen kärsimysnäytelmä koiralle.
Yhdessä tapauksessa näistä epäonnisista niin mun koira puuhasi ojassa myyräjahdissa ihan omiaan eikä edes kiinnittänyt mitään huomiota niihin. Kävi vähän sääliksi sitä spanielia.

Eli kolinapurkki toimii vain jos koira on rohkea. Jos arka niin kannattaa koittaa vaikka tätä mitä itse käytin. Eli puhetta. Jokaiselle koiralle joka vastaan tulee annetaan nimi, ja kerrotaan rauhallisella äänellä että "Jeri(tmv) se on lenkillä myös ja meidän tarkoituksenamme on antaa heidän kulkea rauhassa... pälä pälä" koko ohituksen ajan. Horisonttiin ilmestymisestä niin kauan kunnes ohitus suoritettu ja sitten kiitos. Tai palaute "ei mennyt ihan hyvin" tai "melko hyvä jo"

Yksi vinkki muuten vielä: Jos koirasi on nuori uros, ja sillä taipumuksia nuuskia ja nuolla nartunpissejä, niin laita totaalikieltolaki päälle. Kun saat koirasi uskomaan sen, sillä on uskomattoman rauhoittava vaikutus myöskin.

Äänestä

Meillä pidettiin lyhyt purkkijakso, kun murkkuikäinen uros innostui uhoamaan vastaantulijoille niin, ettei taluttajan komennoista piitannut tuon taivaallista. Eka kerran nakkasin takajalkoihin, pari kertaa sen jälkeen maahan koiran viereen. Tietysti kielto ensin, ja purkitus sitten jos ei sana tehoa. Tehosi hyvin ja koira hiljeni. Noin kuukauden verran kuljetin purkkia mukana, ja aina koirakon vastaan tullessa kun näin, että häntä nousi ja rinta meni rottingille, kielsin ja ravistin purkkia kädessäni.
Onnistuin mielestäni hyvin pääsemään räyhäämisestä eroon. Nykyään ei enää purkkeja tarvita, vaan ohitukset sujuu.

Äänestä

Itse olen käyttänyt ( koirani oli aikuinen tullessaan ) Veti minua kuin pässiä narussa koiran nähdessään. Kerran nakkasin suoraan takamuksiin, ja kerran maahan vastaavassa tilanteessa. Mukana kuljetin muutaman viikon. Tilanne korjaantui pian, ja mitään luottojen menetystä tai muuta ei ole tullut. Tosin koirani ei sitten vähääkään arka, vaan mielestään jonkinlainen hidalko toisiin uroksiin nähden. Siististi menee ohi, mitä nyt häntä on korkealla ja muutama karva pystyssä selässä. Mutta ei vedä hihnassa, ja ei ärise yhtään.

Mutta kuten yllä sanottiin, ei aroille ja liian pehmeille koirille.

Äänestä

meillä 1,5 v narttukoira joka lenkillä räksyttää ohimenijöille ja kun vieraita tulee kylään niin räksytys ei mahda millään loppua. ei tottele kieltoa ja kolinapurkkia menee pakoon, ovikellon soidessa sama juttu myöskin. help?

Äänestä
  • Hei, mervi 71!
    kohdunleikkaus, oletko harkinnut?

    Äänestä

Jotta koiran pelokas/aggressiivinen/innokas/uhitteleva käytös muuttuisi, täytyy muuttaa koiran tunnetilaa positiivisempaan suuntaan. Kolinapurkki rangaistuksena tai pelotteena kylläkin saattaa vähentää ongelmakäytöstä joksikin aikaa, mutta se ei missään nimessä muuta koiran tunnetilaa haluttuun suuntaan. Kolinapurkilla käytöksen syytä ei olla korjattu, vaan käytös palaa ennemmin tai myöhemmin, tai tunnetila purkautuu jossain toisessa tilanteessa epätoivottuna käytösenä.

Tämän voi selvästi nähdä esimerkiksi nimimerkin "Tehokas kontsi." kommentista: "Siististi menee ohi, mitä nyt häntä on korkealla ja muutama karva pystyssä selässä." Jos koira kerran yhä reagoi ohitettaviin koiriin, vähänkin mutta silti reagoi, ei käytöksen syytä ole poistettu. Ennemmin tai myöhemmin, tämä koira tulee rähisemään uudelleen, ja pahimmassa tapauksessa koira on myös siedättynyt kolinapurkkiin - tämä tarkoittaa sitä että samanlaisella rankaisulla ei ole enää yhtä suurta vaikutusta koiran käytökseen, vaan tarvitaan aina kovempia rankaisuja jotta koiran käytös vähenee. Koiran aggressio saattaa myös purkautua jollain toisella tavalla, se voi esimerkiksi suuntautua ohjaajaan tai muuttua vaikkapa autojen tai pyörien jahtaamiseksi jne. Koiran käytös on aina oire jostain, ja on ehdottoman tärkeää korjata käytöksen syy eikä pelkkää oiretta. Samaan kategoriaan menevät koirat, joita on kielletty murisemasta. Muriseminen on koiran tapa kertoa, että sitä ahdistaa/pelottaa ja se haluaa pois tilanteesta, ja jos näin ei käy niin se puree. Koira jota on rankaistu murisemisesta, siirtyy uhan alla suoraan puremiseen. Tärkeää on miettiä miksi koira käyttäytyy kuten se käyttäytyy, ja poistaa käytöksen syy eikä viedä koiralta pois sen ainoaa tapaa kommunikoida.

Tehokkain ja pitkäkestoisin keino saada koira lopettamaan rähinä on asteittainen vastaehdollistaminen (rähinän aiheuttavat ärsykkeet muutetaan hyviä asioita ennakoiviksi ärsykkeiksi). Koulutus tapahtuu aina koiran ärsykekynnyksen alapuolella kun koiran adrenaliinitasot eivät ole vielä korkealla ja koira pystyy keskittymään ohjaajaan (ohitustilanteessa tarpeeksi kaukana toisesta koirasta). Silloin kun koira rähisee on jo myöhäistä - kannattaa miettiä itse kuinka paljon pystyy oppimaan uusia asioita samalla kun juoksee karkuun pahoinpitelijää tai yrittää saada kiinni moottoritiellä vapaana juoksevaa koiraansa.

Se mikä on surullisinta on kuunnella ihmisiä jotka käyttävät kolinapurkkeja tai muita rankaisuja koiransa kouluttamisessa, ja samaan hengenvetoon toteavat että kun tämä koira on niin kova että ei tähän mitkään pehmeät keinot tehoa... Kyllähän koirasta näennäisesti "kovan" saa kun käyttää itse kovia otteita, ja koira pikkuhiljaa siedättyy koveneviin otteisiin ja menee lopussa lukkoon täysin. Lopputuloksena saattaa olla koira joka tottelee kuin robotti, sekä on "kiltti" ja huomaamaton - mutta minkälaista koiran elämää se sitten on? Miten hyvinvoiva sellainen koira on, ja mitä tapahtuu kun koiran päässä napsahtaa, ja se ei enää kestäkään saamaansa kohtelua? Itse ainakin valitsen itsevarman, reippaan ja iloisen koiran joka on ennemmin pehmeä ja herkkä, kuin robotin lailla tottelevan ja kuuliaisen koiran joka on kova ja jota tohtii vähän heittää purkeillakin Jos haluaa omistaa jotain jota voi heitellä kolinapurkeilla, kannattaa harkita pehmolelua elävän olennon sijaan.

Äänestä
  • Aika hyvä teksti, ihan kuin minun suustani :)

    Tuossa rankaisun käytössä olisi huomattava se, että rankaisu ei toimi jos sitä joutuu käyttämään useammin kuin kerran tai kaksi. Jos ei toimi, niin silloin pitää keksiä jotain muuta. Rankaisun kuuluu myös olla ehdollinen, eli koiralla pitää aina olla mahdollisuus vaikuttaa tuleeko se rankaisu. Eli aina olisi varoitettava koiraa ennen rankaisua, jotta koira voi tehdä myös toisin.

    Mutta siis kolinapurkissa on se huono puoli, että herkät tai kiihkeät koirat yhdistää kolinapurkin vielä vahvemmin negatiivisesti näkemäänsä koiraan, tai sitten ihmiseen, ei räyhäämiseensä. Pahimmassa tilanteessa ihmisestä tulee pelottava, ja sitä on väistettävä.

    Paras ja vaativin tapa ihmiselle on tosiaan siedättää koiraa ja vastaehdollistaa, ja kouluttaa siis opitun tavan tilalle toinen ihmiselle parempi tapa. Eli muokata koiran suhtautumistapaa muita koiria nähdessä koiran itse ollessa rauhallinen, eikä vahvisteta räyhäämistä. Kun esim. palkkion antaa koiran ollessa rauhallinen, koira yhdistää palkinnon rauhallisena oloon ja toisen koiran näkemiseen. Lisäksi ruokapalkkiolla on koiraan rauhoittava vaikutus (leikkipalkka voi kiihdyttää koiraa).

    Äänestä

  • Ihan mielettömän hyvä juttu!!! Kannatan satasella.

    Äänestä

Oma koirani reagoin kuten kerroin, vasta kun vastapuoli ärisee, muuten se on vain normaalin kiinnostunut koirasta. Se on kasvanut kahdessakin kennelissä jos sille ei vastaantuleva koira ole kovin merkillinen asia.Minusta omalla kohdallani se teho oli siinä että sain sen siinä tilanteessa hetkeksi kuuntelemaan minua, sillä oli valmiiksi esim kieltosana tuttu. En tiedä miten sitä oli opetettu ohittamaan vastaantulijat ennen minua. Uskon että se samalla myös vähän kokeili että mitenkäs täällä toimitaan.
en usko muutaman kolinapurkin käytön jälkeen mitään opitun käytöksen pelkkää peittoon laittoan siitä koituu, mutta kuten kaikessa, koiran käytöstä olisi osattava lukea. Irti ollessaan koirani pysähtyy ja odottaa minua, ei syöksy vastaantulevan koiran kimppuun, vaikka se rähisikin.

Äänestä

Voi kuinka tekisikään mieleni kertoa mitä kaikkea tämä grand old man keksiikään, kolinapurkista huolimatta. =) Se viisaasti tietää mitä rajaa ei ole hyvä ylittää, mutta että se olisi robotti, siitä huolimatta että se on sangen mallikkaasti käyttäytyvä koirases ei aivan varmasti ole.
Asiat eivät koskaan ole joko tai... minä haluan koirani olevan tottelevainen, sosiaalinen, paljon vapaana pidettävä, oman luonteensa mukaan toimiva koira. Ei robotti, ei peloteltu kone. Luotettava ja "luettavissa" oleva koira

Voi olla etten toista samanlaista löydä, mutta vaatimustasoani koiraan nähden tämä kaveri on nostanut kyllä. Tämä on rehti tyyppi. On kunnia omistaa se.

Äänestä

Itse olen kokeillut pentuun kolinapurkkia, mutta vain pihalla räksyttämiseen, mutta sehän ei välittänyt mitään. Ei myöskään ei kieltojen kanssa mistään suihkepullosta tms. Paras saavutus on saatu palkitsemalla. Ihan kaikessa. Nyt pimeiden iltojen saapuessa pelkää tai niin jos lehti tippuu maahan ulkona, niin alkaa räksyymää, murisemaan jne. Aivan normaalia pentukäytöstä. Haukkumista sain hillittyä ihan äänipannalla. Sama ääni vähän kuin koirapillissä. Koira lopettaa välittömästi kun kuulee äänen. En pidä sisällä, sillä sisällä saa vahtiakin tulijoita, paitsi kun olen itse paikalla. Nää ei aina ole helppoja juttuja. Onko katsekontakti kunnossa, sillä ainakin minulla se on ollut koulutusen se juttu, josta lähdetään. Heti kun sanon katso niin koira ottaa katsekontaktin minuun ja odottaa jotain tapahtuvan. Siis sivulle, ohi tms. pyyntöä. Meillä pyydetään ja hyvin harvoin käskytetään. AInoastaan käsken maahan ja odottamaan. Ihan vaan välillä kotonakin, jotta osaa olla aloillaan. Lenkillä nykyään voin jäädä tutun kanssa vähän vaihtamaan kuulumisia ja koira odottaa rauhallisena vierellä istuen, maaten tms. Ohitse mennään aina välillä ihan tuttujenkin kesken. Sanon aina sen verran isoon ääneen OHI, jotta vastaantulijakin kuulee ja on tietoinen ohitustilanteesta. Suurin osa koiranomistajista tietävät tämän.

Onko ketään tuttua kokenutta koiranomistajaa, jolla hyvin koulutettu koira. Voisit pyytää neuvoja, josko tulisi ihan jelppimään. Itse ainakin, jos joku on tarvinnut apuja olen niitä tarjonnut ja ovat jopa jollain toimineet. Koiratkin ovat yksilöitä. Toiset toimivat nopeammin kuin toiset. Eikä kukaan ole seppä syntyessään. Olen itse päälle viiskymppinen ja alan omasta mielestäni nyt vasta tajuamaan jotain kolmen koiran jälkeen. Nyt menossa neljäs ja viides. Viis V ja viis KK. Toivottavasti opin taas lisää.

Äänestä

Aina oppii, ja se on hienojuttu =). NIin koira kuin isäntäkin.
Se nuorissa joskus laittaa huokaamaan kun ikää on alle 20 tai 30 ja ne sanoo isoon ääneen... Mä Tiiän !
Itsestään kun tuntee että mitä enemmän tietää... sitä vähemmän tietää tietävänsä.

=)

Äänestä

Kolinapurkkia ei pidä KOSKAAN käyttää ilman ammattilaisen apua, purkin käyttötapa riippuu koiran ominaisuuksista jotka pevi kouluttaja testaa ennen koulutuksen aloittamista, todella pehmeälle koiralle ei saa purkkia käyttää, pehmeälle koiralle purkkia ravistetaan, ja erittäin kova saattaa tarvita purkista jopa osuman.

Äänestä
  • Hyvä muistutus. Tyypit "kokeilee" jonkun kaverin suosituksesta tai paiskoo pentuaan niillä - ihan ääliömäistä! Kolinapurkki toimii silloin kun koiran ja omistajan suhde on kunnossa. Jos koira ei kunnioita omistajaansa muutenkaan, se ei piittaa kolinapurkistakaan. Myöskään hyvin pehmeän koiran kanssa ei sitä tulisi käyttää.

    Tässä keskustelussa näkee sen, että jotkut ei vaan myönnä, että niitä kovia koiria on, vaan jankkaa, että kaikkiin tehoaa samat konstit. Riittävä kokemus koirien kanssa kyllä viimeistään pään kääntää.

    Uhittelevan uroksen "siedättäminen" toisiin koiriin ei toimi yhtään. Pysyt vaan siellä kahdenkymmenen metrin päässä sen kanssa vaikka loppuikäsi. Koiran mielestä kun se pörhistely on oikein kiva tunnetila, jota sillä ei ole mitään syytä vapaaehtoisesti muuttaa.

    Äänestä

  • Riippuu mikä sitten on ammattilainen...
    Pevitesteissä on jokunenkin koira testattu kovaksi tai kovahkoksi,vaikka oikeassa luonnetestissä on tullut tulos pehmeä/hieman pehmeä.
    Jotkut käyttäjistä taas sanoo,että pehmeille ei saa käyttää lainkaan,toiset toista.
    Ja jos taas puhutaan erittäin kovasti,niin luonnetestien mukaan kovaksi testattuja koiria on noin kourallinen...
    Joten,mikä on ammattilainen...

    Äänestä

  • teekannu kirjoitti:

    Hyvä muistutus. Tyypit "kokeilee" jonkun kaverin suosituksesta tai paiskoo pentuaan niillä - ihan ääliömäistä! Kolinapurkki toimii silloin kun koiran ja omistajan suhde on kunnossa. Jos koira ei kunnioita omistajaansa muutenkaan, se ei piittaa kolinapurkistakaan. Myöskään hyvin pehmeän koiran kanssa ei sitä tulisi käyttää.

    Tässä keskustelussa näkee sen, että jotkut ei vaan myönnä, että niitä kovia koiria on, vaan jankkaa, että kaikkiin tehoaa samat konstit. Riittävä kokemus koirien kanssa kyllä viimeistään pään kääntää.

    Uhittelevan uroksen "siedättäminen" toisiin koiriin ei toimi yhtään. Pysyt vaan siellä kahdenkymmenen metrin päässä sen kanssa vaikka loppuikäsi. Koiran mielestä kun se pörhistely on oikein kiva tunnetila, jota sillä ei ole mitään syytä vapaaehtoisesti muuttaa.

    Ai niin,että niitä kovia koiria on"Mielelläni kuulisin näistä koirista,ja myös tulokset luonnetestistä.Siis oikeasta testistä...Kun kuten sanottua,niitä on virallisissa testattu suurinpiirtein kourallinen...

    Äänestä

Me kokeiltiin koirakoulussa kyseistä menetelmää, meidän arkaan mutta kovatahtoiseen pentukoiraan. Se tölkki homma kuuluu hihnakoulutukseen jossa vedetään hihnasta nopein mutta kevein vedoin hokien ei sanaa ja jos ei usko heitetään purkki maahan jalkojen viereen. No aluksi toimi, se kulki kiltisti, mutta saman aikaan sen luottamus minuun väheni. Lopulta se ei reakaoinut purkkiin mitenkään ja sana ei, ei merkinnyt sille mitään. Me tehtiin niin paljon vahinkoa suhteeseen koiraan, alkoi kaikenlaiset muut ongelmat. Se alkoi vetää hihnassa, pelkotiloja tuli enemmän (kaikki mitä vastaan tuli pelotti), räyhäs entistä enemmän vastaan tuleville koirille. Suoraan sanottuna oli yhtä helvettiä.

Mennin toiseen koirakouluun (palvelukoira) josta saatiin sit apua, he siellä olivat järkyttyneitä "purkkimetodiin" ei pelottelemalla saada pelkäävää koiraa luottamaan omistajaansa. Fakta on se että koira joko puolustaa omistajaansa tai itseään, silloin kun se räyhää hihnassa. Ja miedän tapauksessa molemmat syyt olivat astaus räyhäykseen.

Itse uskon nykyään täysin siihen että positiivisella koulutuksella saadaan oikeita tuloksia, kaikki negatiivinen lisää negatiivisuutta, se on vain niin!

http://elainkouluttaja.fi/?page_id=124

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kolikoliko kirjoitti:

Kolinapurkki jakaa mielipiteitä todella paljon. Minulle ehodotettiin sitä vaihtoehtoo koulutuksena, mutta hiukan epäröin kannattaako..

Kertokaa mielipiteitä ja kokemuksia.. Kaikki kokemukset kiinnostaa ihan alusta loppuun. Myös menetelytapa ja onko tullut tuloksia. Vaiko oletteko tehneet jotain vahinkoa koiralle tällä 'säikyttelyllä'? Kertokaa!

Mulla siis räyhäri ku näkee jotain uhkaavaa mielestään... Ja toisen koirakon.

Oletteko heittäneet purkin maahan vai tosiaan koiraanne? Eikö se oo hieman agressiivista toimintaa.. Ei siis millään pahalla ja itsekkin tätä nyt vakavasti harkitsen, haluaisin kuulla vaan käyttökokemuksia... Omia tai tuttujen. Ym.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu