Aitokiuas ak47 hormin koko

Saunantekijä

Asennusohjeessa on että pitää olla min.150 mm hormi. Meinasin rosterisen kopasta ja siinä on 115 mm sisämitta ja pituudeksi tulee n.4,5m , mahtaakohan toimia hyvin?
Parempi näin kysyä kuin katua...kiitos!

5

1800

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saunantekijä

      Jatketaampa ku vauhtiin päästään...miten nuo tulot ja poistot olis viisainta järjestää?
      Saunan koko 2m kanttiinsa lattia ja korkeus 2,2m. Vesi menee ulos kourua pitkin josta korvausilmaa. Poistoksi ajattelin tehdä kiukaan vastakaiselle seinälle ylös "röppänän", kannattaisiko laittaa vielä tuloilmaputki kiukaan läheisyyteen päälle tuomaan hapekasta ilmaa löylyn sekaan?

    • gg w4g

      ei tartte, aukaiset tuhkaluukkua tai täyttöluukkua hiukan niin kierto on voimakkaampi ja samalla kiuas imasee löylyjen sekaan puhdasta korvausilmaa. Aito muutenkaan sillä tavalla korvausilmaa tarvitse koska saunomisen aikana ei paloimua ole.

      Poistoräppänä ainakin meni ihan oikein. Ei välttämättä tarvitse kuin jälkituuletuksessa. Kiukaan päälle tuotavilla putkilla ei välttämättä saada löylyjen sekaan happea vaikka muotia onkin? Teoriaa jonka toimivuus hiukan kyseenalainen..

      Tuhkista auki..löylynnoste vetää tuhkaluukun kautta ilmaa tulipesän ja kivitilan läpi ilmaa löylyjen sekaan. Siinä mielessä tulo voisi olla siinä suuluukun läheisyydessä?

      • 34vc

        Isompi putki vetäisi paremmin mutta vetää tuokin kuumetessaan? Laita isompi halk. jos löytyy


    • Anonyymi

      Terve. AK 47 pitääkö hormin olla 150 mm niin veto taattu , vai käviskö pienee

      • Anonyymi

        Aitoa palstan aktivointia


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      304
      3011
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2027
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1794
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1347
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe