Olen valmistumassa ensi keväänä lähihoitajaksi, mutta huomasin että työ ei sovi minulle lähinnä sen vuorotyön takia. Nyt sitte on alkanut kiinnostamaan bioanalyytikon koulutus ja siitä kysyisinkin...
1. Millaista on opiskelu, missä voi opiskella?
2. Työllistymistilanne, palkka?
3. Millaista on käytännössä bioanalyytikon työ?
Bioanalyytikko
18
6415
Vastaukset
- bio
Moikka, satuinpa eksymään...Oon bioanalyytikko-opiskelija,3.vuosi ja keväällä pitäis valmistua.
Opiskelu on ollut yllättävän lepposaa ammattikoulun käyneelle, vaatii kyllä työtä-mutta ei ole mahdotonta. Uutta opittavaa on valtavasti...lähihoitajana sulla on varmasti hyvä lähtökohta tähän hommaan, koska kyllä tääkin on yllättävän paljon sitä "hoitotyötä" eli potilaan kohtaamista ja näytteenottoa. Tällä hetkellä voi hakeutua opiskelemaan ilmeisesti Tampereelle, Kuopioon, Helsinkiin ja oisko vaasa (kannattaa googlata).
Työllistymistilanne on tällä hetkellä tosi hyvä ja paikkapaikoin on huutava pula bioanalyytikoista-esim lappeenrannassa. Peruspalkka on noin 2300 puolin ja toisin. Tosin tuo et, et haluis tehä vuorotyötä niin kyl tässä ammatissakin on vuorotyötä, mut se riippuu ihan siitä mihin hakeutuu töihin/pääsee. Näytteenotto, fysiologia, patologia ja mikrobiologia on yleensä vain päivätyötä, voi olla jotain viikonloppusin.- bio 2
Bioanalyytikon työ on tosi vaihtelevaa ja on tosi erilaisia työpaikkoja. Patologialla leikataan ja valmistellaan kudoksia, luomia yms. patologille mikroskopoitavaks. Fysiologialla tehdään keuhko-, rasitus-, EKG yms.tutkimuksia ja neurofysiologialla aivokäyriä ja unitutkimuksia. Mikrobilsalla tutkitaan bakteereita yms.viljellään niitä,tehdään antibioottikokeita niille ja tunnistetaan bakteereita,myös mikroskopoidaan ja sukupuolitestejä yms.Sit on päivystypuoli jossa kemia,hematologia ja verikeskustoiminta eli nää "perus"verinäytteet ja virtsat.24/7 pyörii analysaattorit ja näytteenottoa on näytteenotossa ja osastokierroilla.Mikroskopoidaan verisoluja,jos niissä on jotain epäilyttävää,huumetestit ja vaikka mitä.
Tosi mielenkiintonen ja haastava ala on!Monipuolinen!Näytteenotto on haastavaa, mut tekemällä oppii ja itseluottamus kasvaa. Voi myös hakeutua töihin lääketehtaisiin,vesilaitoksiin tms.
Suosittelen hakemaan! En kadu ja mitä enemmän tekee niin sitä varmemmin tää on se oma juttu!
- lab. ins.
Huomautan kuitenkin että jos vesilaitoksille tai lääketehtaisiin haluaa niin oikeastaan parempi tutkinto on laboratorioanalyytikko, tai itseasiassa sellaista ei enää edes ole vaan nykyisin tutkinnon tilalla on laboratoriotekniikan insinööri.
- Hessu Opo
Kyllä sellainen on ainakin Tampereen Ammattikorkeakoulussa. Eli siis nimike "laboratorioanalyytikko (AMK)".
http://www.tamk.fi/cms/tamk.nsf/($All)/4D28916176354D65C2257571004351A8?OpenDocument
Muuten olet kyllä viestissäsi täysin oikeassa. :) - lab. ins.
Hessu Opo kirjoitti:
Kyllä sellainen on ainakin Tampereen Ammattikorkeakoulussa. Eli siis nimike "laboratorioanalyytikko (AMK)".
http://www.tamk.fi/cms/tamk.nsf/($All)/4D28916176354D65C2257571004351A8?OpenDocument
Muuten olet kyllä viestissäsi täysin oikeassa. :)Ok Hessu, siltä tosiaan näyttäisi. Muissa kouluissa joista laboratorioanalyytikkoja on valmistunut on siirrytty laboratorioinsinöörin tutkintoon joka on 30op pidempi ja tosiaan insinöörinä analyytikkoa "korkeampi" tutkinto.
- kiinnostunut94
Kiitos hyvistä vastauksista. Kuullostaa kyllä tosi mielenkiintoiselta ja siltä että sopis mulle. Emmä tiiä haittaako tuo vuorotyökään niin hirveesti koska luultavasti bioanalyyikko ei joudu tekee yövuoroja (?).
- Hessu Opo
Kyllä yliopistollisissa sairaaloissa tehdään myös yövuoroa. Mutta tottakai tarjolla on myös päivävuorollisia paikkoja, sekä 2-vuorotyötä. :)
- kiinnostunut94
Hessu Opo kirjoitti:
Kyllä yliopistollisissa sairaaloissa tehdään myös yövuoroa. Mutta tottakai tarjolla on myös päivävuorollisia paikkoja, sekä 2-vuorotyötä. :)
okei. No minkälaisia ne työpaikkoja voi esim. olla jossa ei tarvitsis tehdä sitä vuorotyötä? Riittääkö niissä töitä vai ovatko päivätyötä vaan tekevät työpaikat ns. kiven alla?
- yövuorolainen
Luulisin että työpaikat joissa ei ole vuorotöitä ovat jo aikalailla varattuja ja vapaita työpaikkoja löytyy parhaiten vuorotöiden parista.
- jsidf
Millaiset valintakokeet ovat bioanalyytikon koulutusohjelmaan hakeutuessa? Ovatko kuinka vaativat? Ja millaisia osioita siihen kuuluu?
- psykopaatti-
Kokeessa kysytään matematiikkaa, kemiaa ja fysiikkaa.
Niiden lisäksi on psykologin haastattelu.
Jos psykologi toteaa ettei sovellu alalle niin silloin ei auta vaikka saisi pääsykokeesta täydet pisteet. - Labra-analyytikko_
Laboratorioanalyytikoita koulutetaan edelleen Tampereen AMK:ssa ja Metropoliassa! Laboratoriotekniikka on biotekniikan insinöörikoulutuksen yksi suuntautuminen ja tämä koulutus vain Turussa. Miten insinöörit työllistyvät laboratorioihin onkin mielenkiintoinen kysymys? Varmasti aluksi on hankalaa, kun tutkintonimikkeitä kentällä niin monenlaisia entuudestaan. Ala on mielenkiintoinen, opiskeli sitten analyytikoksi tai insinööriksi!
- tahtoo pois
OAMK:in naurettavan systeemin takia, tänne pääsee sisään lähes kuka tahansa tallaaja. Tottakai sen verran tulee olla pisteitä, että haastatteluun kutsutaan, mutta muuten itse haastattelun suorittaa, enemmän ja vähemmän pätevät, alan opettajat. Alana mukava, kouluna en suosittele.
- 19+20
Onko kenellään kokemusta kertoa minkälainen paikka on Savonia Kuopiossa? Ajattelin sinne hakea.
- tulevaBioska
Itse opiskelen Savoniassa ja olen ollut pääasiassa tyytyväinen koulutukseen. Välillä on rehellisesti sanottuna näitä "pilipali" -kursseja, mutta eiköhän niitä ole joka koulussa ja koulutusalalla.
- dfgdfg1
Savonia on näin suoraan sanottuna hanurista, tuntuu ettei opettajat ole perillä oikein mistään. Lisäksi koen itse vaikeana sen, että opetussuunnitelmaan on tullut paljon muutoksia, joista ei edes opiskelijoita informoida kunnolla. Ehkä se homma alkaa nyt sielläkin toimia tulevien opiskeljoiden kohdalla. Pilipali-kursseja riittää ihan tarpeeksi, kaiken huippu oli kyllä se ku meikäläisten piti opetella katetroimaan. Ei vaan millään menny jakeluun että miks bioanalyytikoiden pitäisi se osata...miksei saman tien opetella kanyloimaankin ja muutkin sairaanhoitajan hommat, sais kaks tutkintoo samalla kerralla. Koko 210 opintopisteen kokonaisuudesta suoraan ammattiin hyödynnettäviä opintoja ja sellaisia, joilla (ehkäpä) on bioanalyytikolla ammatissaan hyötyö, on ehkäpä noin 110. Eli arviolta noin puolet paskaa.
- pikkuhattivatti
Minuakin kiinnostaisi bioanalyytiksi opiskelu. Onko kenelläkään kokemusta metropoliassa opiskelusta? Olen kuullu, että yksi opiskeluvaatimuksista on hyvä näkö, mutta minulla on valitettavasti miinusta. Voinko silti hakea bioanalyytikoksi?
- MiinusnäköHyvänäkö
Metropolia vois kyllä antaa suoraan luvut että minkälainen näkö pitää olla niin helpottais hakemista. Nyt kun eivät ilmoita niin minä ainakin haen ja päätän itse että mulla on hyvä näkö. Mun mielestä miinusnäkö on hyvä näkö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244586- 883714
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313463075- 542657
- 512589
- 2032583
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322390- 1522318
- 311945
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1071521