Työsopimuksen purkaminen

työntekijä

Mitenkäs toi työsopimuksen purkaminen tapahtuu ihan lain mukaan, kun itellä on sellainen purkamissyy, että palkat ovat pahasti myöhässä?

4

522

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lexis

      Sinun pitää kirjoittaa kirjallinen purkamisilmoitus, jossa mainitset purkamisen syyn. Menet tämän paperin kanssa lähimmän esimiehesi luo. Ilmoitat purkamisen syyn ja odotat, mitä työnantajan edustaja vastaa. Jos työnantajalla on hyvä selitys palkanmaksun viivästykseen, et voi purkaa sopimusta. Voit vaatia rahoja maksettavaksi heti.

      Lisäksi kirjoitat toisen lapun jossa lukee:
      "Olen vastaanottanut XX:n työsopimuksen purkamisilmoituksen. XX on varannut työnantajalle tilaisuuden tulla kuulluksi." Tähän paperiin otat päiväyksen ja työnantajan allekirjoituksen.

      • työntekijä

        kiitti vastauksistasi, Lexis. Olisi vielä sellainen kysymys, että tarvitseeko minun muuta tietää asiasta? Olisiko esim. hyvä idea nauhoittaa se (salaa) keskustelu, kun käyn lähimmän esimieheni luona?


      • Urmas
        työntekijä kirjoitti:

        kiitti vastauksistasi, Lexis. Olisi vielä sellainen kysymys, että tarvitseeko minun muuta tietää asiasta? Olisiko esim. hyvä idea nauhoittaa se (salaa) keskustelu, kun käyn lähimmän esimieheni luona?

        Salaa tehty nauhoitus ei taida oikein päteä tuomioistuimissa. Joko otat todistajan mukaan tai teet tiettäväksi vastapuolelle, eli aluksi tälläät nauhurin pöydälle ja ilmoitat nauhoittavasi keskustelun < (mieluiten löytyisi nauhan alusta) ja katsot mitä tapahtuu.


      • Lexis
        työntekijä kirjoitti:

        kiitti vastauksistasi, Lexis. Olisi vielä sellainen kysymys, että tarvitseeko minun muuta tietää asiasta? Olisiko esim. hyvä idea nauhoittaa se (salaa) keskustelu, kun käyn lähimmän esimieheni luona?

        Palkan maksaminen on yksi keskeinen työnantajan velvollisuus. Voit siis purkaa työsopimuksen sillä perusteella. Työnantajalle on kuitenkin varattava mahdollisuus selityksen antamiseen. Jos työnantajalla on hyväksyttävä selitys palkan maksun laiminlyömiseen, niin silloin et voi purkaa työsopimusta. Sinun ja työnantajasi välinen luottamus on kuitenkin kokenut kolauksen, joten voit vaatia rästiin jäneen palkan maksua käteisellä tai heti pankkiin. Voit vaatia myös kiistattoman osan maksua heti ja kiistellyn osan myöhemmin.

        Jos olet suhteellisen varma siitä, että työnanajana laiminlyöntiin ei ole hyväksyttävää syytä eikä sellaista voi keksiäkään, voit varsin huoletta olla nauhoittamatta keskustelua. Riitatapauskessa työnantajasi pitäisi osoittaa hyväksyttävä selitys oikeudelle


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9140
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7873
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5547
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2334
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2079
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1729
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1664
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1413
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1348
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1206
    Aihe