Mitenkäs kun olen 16 vuotias, vanhemmilta mennyt luottotiedot joskus (kummaltakin) ja jos jompakumpa heistä haluisi avata liittymän joutuisi maksamaa jonkun maksun (aika huomattavan).
Niin onko mahdollista että avaa liittymän minulle ja vanhempi myöntää siihen vain luvan tai muuta? Kun ei ole suoraan rahalla varaa ostaa puhelinta ja ollaan keskusteltu että vanhemmat voisi mulle maksaa ns kytky puhelimen. Että joka kuukausi maksaa siitä.
Alaikäinen, vanhempien luottitiedot. KK-maksu puhelin?
1
273
Vastaukset
- janne29893809
ikävä kyllä ei onnistu.
Kytkyjä ynnä muita osamaksuja ei myönnetä, jos luottotiedot ei ole kunnossa ja et itsekään voi puhelinta ostaa velaksi, koska ikäraja osamaksuille jne. on 18v.
Tosin, jos ei ole varaa maksaa puhelinta kerralla, ei sitä ole varaa maksaa osissakaan. (Tiedän kokemuksesta, otin kytkyn, ja kertakirpaisun sijaan joka ikinen kuukausi joudut maksamaan osaa puhelimesta. 6 KK kuluttua kyllästyin isoon puhelinlaskuun, ja hoidin puhelimen maksut kerralla pois.)
Jos tosissasi haluat esim iPhonen, niin sitten leffat, alkoholit, pikaruuat, jne kaikki humputtelut pois, ja rupeat laskeskelemaan että vielä 5 pv tms. kuukausirahaan; sitten on taas 50 € lähempänä tavoite.
Kun näin tosissasi säästämällä lopulta saat esim. iPhonen, se tuntuu tuhat kertaa hienommalta kuin, jos olisit tosta vaan hakenut sen velaksi.
Vielä vinkkinä, jos tosissasi kykenet säästämiseen, ja tavoite lähenee, vanhemmat kyllä tulevat vastaan ja antavat ylimääräistä rahaa "koska olet niin fiksu poika"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 574604
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1544218- 673852
- 1253810
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans473644Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe783464- 983031
- 542875
- 252706
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142414