Näyttelijä Matti Ruohola?

tietämätön muumimyy

Tietääkö joku jotain kyseisestä näyttelijästä? Nimi on tuttu ainakin Muumien tunnarista, mutta siihen se sitten jääkin. Onkohan kyseinen näyttelijä edes hengissä, kun ei missään mitään hänestä lue (paitsi wikissä jotain haparaa)? Siellä näyttääkin siltä ettei vuoden -94 jälkeen ole ollut julkisuudessa lainkaan tämä Matti.

9

3549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hieno näyttelijä

      Matti Ruohola esiintyi 80-luvulla joissakin ohjelmissa. Parhaiten hänet tunnetaan kuitenkin Muumeista joissa hän antoi äänensä Muumipapalle ja haisulille.Tosi karismaattinen näyttelijä. On elossa ja yli 70 mut ehkä eläkkeellä.

    • muumipappa3

      Hiljattain tuli Työmiehen päiväkirja jossa kyseinen näytteliä oli toisessa miespääroolissa.varmaan tehty 60-luvun lopulla tai keskivaiheella.Hyvä elokuva.

    • muumit forever

      Matti sai taiteilijaeläkkeen kesällä 2013. uutisoitiin iltalehessä ainakin.

    • liuppa

      No nyt kuoli.

      • votelo

        Itse asiassa jo 16.2.


      • äm pellonpää
        votelo kirjoitti:

        Itse asiassa jo 16.2.

        Näistä voisi lukea ELONETista vaan kun uudistuksen jälkeen ei toimi !!!


    • votelo

      Wikipediassa kerrotaan Ruoholan maininneen, että aina kun hän on ollut mukana Visa Mäkisen elokuvissa, se on merkinnyt hänelle elämänmyönteistä ja iloista aikaa. Kuulostaa hiukan huolestuttavalta. Millaistahan hänen elämänsä sitten on ollut muuten? Anteeksi että tällaisia kyselen henkilöstä, joka on hiljattain edesmennyt, mutta olen lukenut tuon mainitsemani jutun jo paljon aikaisemmin.

      • äm pellonpää

        Voisi kuvitella ettei noissa Visa Mäkisen kuvissa menty aina ihan veren maku suussa puristaen , molemmat herrat kuitenkin ansaitsevat meiltä suuren arvostuksen , edes näin osin jälkeenpäin.


    • Anonyymi00009

      "Matti Ruoholalla oli kurkunpään syöpä, mikä muutti hänen äänensä käheämmäksi ja miedommaksi verrattuna sarjan alkuperäisiin jaksoihin. Tästä huolimatta hän halusi jatkaa työtään ja dubbasi Muumipapan, Haisulin ja muiden sivuhahmojen roolit sarjan loppuun asti. "

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      100
      1753
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1150
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      440
      1117
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1043
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      821
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      130
      804
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      753
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      47
      741
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      708
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe