Ystävän puolesta kysyn...

Minullakin on huostaanotettuna 2.lasta....mutta heidän asioitaan olen saanut parempaan suuntaan, viim. 4.kuukauden aikana! Nyt kysyisin ystäväni puolesta, mitä hän voisi tehdä, ettei tarvitse enää valvottuja tapaamisia, kun näkee lapsiansa?!!??!
486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

  • Lapsikauppaa? kirjoitti:

    Lasten ja vanhempien valvottuja tapaamisia myydään huimin hinnoin.

    Yritykset järjestävät tapaamisia korkein hinnoin.

    Mielenkiintoinen aihe sikäli, että kysymyksessä voi olla kytköksiä lastensuojeluun ja huostaanottoihin.

    Maksetaanko huostaanotoista sossuille provikaa?

    Yle uutiset 16.1.2012.

    http://yle.fi/uutiset/jonot_ajavat_ostamaan_valvottuja_tapaamisia_huimilla_hinnoilla/5058862
    --------

    Lainaus Ylen uutisesta.

    Helsinki 16.1.2012 klo 17:28 | päivitetty 9.6.2012 klo 1:58
    Jonot ajavat ostamaan valvottuja tapaamisia huimilla hinnoilla

    Lasten ja vanhempien välisten valvottujen tapaamisten tarve on kasvanut pääkaupunkiseudulla räjähdysmäisesti. Tapaamisten järjestäminen ei kuulu kunnan lakisääteisiin tehtäviin, minkä vuoksi palveluiden saatavuudessa on suuria eroja. Suuri kysyntä on saanut liikkeelle myös yritykset, jotka ovat alkaneet järjestää tapaamisia korkein hinnoin.

    Kuva: YLE Valvottuja tapaamisia tarvitaan usein eron jälkeisissä kriisitilanteissa tai jos toisella vanhemmalla on esimerksiksi päihde- tai mielenterveysongelma, jonka vuoksi tapaamista ei voida järjestää ilman ulkopuolisen aikuisen tukea.

    Helsingissä tapaamisista huolehtivat kaupungin tukemat järjestöt. Ruuhkahuippujen aikana jonot venyvät niissä jopa kuukausiin. Pienperheyhdistyksen Tapaamispaikan vastaava ohjaaja Minna Tukeva harmittelee tilannetta.

    - Jos on kyse vaikkapa alle vuoden ikäisestä lapsesta, joka ei ole moneen kuukauteen tavannut sitä tapaajavanhempaa, niin eihän hän välttämättä edes muista, ketä hän on tullut tapaamaan. Ja varmaan kaikkein eniten se aiheuttaa pahaa mieltä ja surua, kun tapaaminen ei onnistu.

    Yritykset ovat havainneet markkinaraon

    Mental Capital Care on alkanut tarjota valvottuja tapaamisia Malmilla 85 euron tuntihintaan. Toimitusjohtaja Petu Tapion mukaan järjestöjen ylikuormittuminen tuo yritykselle asiakkaita.

    - Tänään viimeksi tuli yksi soitto, missä asiakas totesi, että tapaaminen olisi mennyt parin-kolmen kuukauden päähän siellä paikassa, missä hän ensin oli asioimassa, ja päätyi sitten tänne meille, kun me pystyimme järjestämään jo ihan loppuviikoksi tapaamisen.

    Pienperheyhdistyksen Tukeva suhtautuu yritysten palveluihin epäillen ja toivoo niiden toimintatapoihin tarkennuksia.

    - Me noudatamme toiminnassamme Ensi- ja turvakotien liiton laatimia laatukriteereitä. Meille on hirveän tärkeää, että molemmat osapuolet haastatellaan ja myös lapsi haastatellaan ennen tapaamisten aloittamista, mutta välttämättä kaikki toimijat eivät toimi samalla lailla, Tukeva toteaa.

    Maksullisuus voi olla kynnyskysymys

    Myös 85 euron tuntihintaa pidetään kovana. Jos sosiaalitoimisto ei osallistu kuluihin, voi järjestöjen veloittama parikymppinenkin olla Tukevan mukaan liikaa.

    - Joillekin ihmisille se voi muodostua kynnyskysymykseksi. Esimerkiksi jotkut tapaavat lapsiaan harvemmin tai lyhyemmän aikaa ihan sen takia, etteivät pysty maksamaan enemmästä.

    Pääkaupunkiseudun asukkaat ovatkin joutuneet asiassa eriarvoiseen asemaan. Vantaalla ja Espoossa tapaamiset järjestetään kunnan omana toimintana ja ne ovat perheille maksuttomia. Espoon perheasioiden yksikön esimies Marjatta Karhuvaara pitää maksuttomuutta hyvin tärkeänä.

    - Ne vastuut ja oikeudet, joita tässä suojataan ovat niin valtavia ja perustavanlaatuisia, että toiminta soveltuu mielestäni viranomaistoiminnaksi paremmin kuin järjestöille. Lisäksi perheiden tilanteet ovat usein sellaisia, että maksullisuus ei ole mahdollista.

    Kustannuksiin voi hakea toimeentulotukea

    Helsingin sosiaaliviraston perheoikeudellisten asioiden päällikkö Katja Niemelä myöntää, että tilanne johtaa eriarvoisuuteen. Helsingissä järjestöyhteistyötä on kuitenkin pidetty toimivana ratkaisuna.

    - Kustannuksiin voi hakea toimeentulotukea ja lastensuojelulain mukaisissa tapaamisissa kulut hoidetaan tietenkin kaupungin puolesta.

    Lakialoite, jonka mukaan valvottujen tapaamisten järjestäminen tulisi kuntien velvollisuudeksi on tehty jo vuonna 2006, mutta se ei ole toistaiseksi edennyt.

    - Tilanne on tietenkin toinen, jos kunnalle tulee velvoite järjestää valvottuja tapaamisia. Silloinhan täytyy huolehtia, että palveluita on riittävästi kaikille sen tarvitsijoille, Niemelä toteaa.

    Pienemmissä kunnissa valvottuja tapaamisia ei järjestetä välttämättä lainkaan.

    Lähteet:YLE Helsinki
    -----------

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eräs muija kirjoitti:

Minullakin on huostaanotettuna 2.lasta....mutta heidän asioitaan olen saanut parempaan suuntaan, viim. 4.kuukauden aikana! Nyt kysyisin ystäväni puolesta, mitä hän voisi tehdä, ettei tarvitse enää valvottuja tapaamisia, kun näkee lapsiansa?!!??!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu