Päiväkodin henkilökunnan käytös ala-arvoista seuraavien syiden perusteella:
- Vein maanantai aamuna tarkastamani xx:n (normaalikokoinen koulureppu) naulakkoon ulkovaatteiden alle. Tarhan täti tuli sanomaan, että pitäisi olla vaihtovaatteet mukana kun hain lapsia. Tädit ei vaan olleet nähneet?? Kun mainitsin asiasta, että onhan siellä kun aamusta tarkistin repun ja vein sen. Täti totesi, ettei varmaan ole huomattu.. Sokeita??
- toisella pojallani oli toppahanskat väärät, koska niissä oli kämmenen selkäpuolella karvaa ja he olivat menneet pulkka mäkeen ja lumi oli tarttunut kiinni karvaan.
- Voi voi, xx:llä oli luistimet tosi huonot, osta uudet.
- xx:llä oli fleese -vuorillinen takki, joka piti myös vettä, sää oli sellainen ettei enää tarjennut kesä- takilla ja toppatakki liian paksu. Xx hikoilee ja sanottiin että osta uusi takki. Sama oli toisen pojan kohdalla, kun hänellä oli vettä pitävä tuulipuvun takki, hikoilee, siis ei kelpaa. Normaali takki ja siihen päälle sadetakki olisi ollut hyväksyttävä vaihtoehto.
- Talvella valitettiin myös xx:n hikoilusta, Syy tähän: pikkuhousut, pitkät kalsarit, verkkarit, toppahousut ja päällä hengittämättömät kurahousut, t-paita, villapaita, toppatakki ja päällä hengittämätön sadetakki, ulkona lämpötila noin kymmenen plussan puolella, onko siis ihme jos lapsella on kuuma.
- Xx halusi nukkua pikkuhousut ja t-paita päällä päiväkodin lepohetkellä –ei hyväksyttävä, ja xx:llä oli kuuma ja hikoili siitä huolimatta – siis lapsella pakko olla jotain vikaa?
- Aina oli väärät vaatteet tätien mukaan, ei koskaan hyvät. lasten isä kun vei likaisissa ja rikkinäisissä vaatteissa, niissä ei ollut koskaan huomautettavaa.
- Päiväkodin tädit juoruavat toisten asioista, esittävät epäilyjä vanhemmista. Ei ammattimaista käytöstä, ikävä kuulla itseään koskevia juttuja ihmiseltä, joka oli asunut Kokkolassa vasta muutaman kuukauden ja jolla ei ole lapsia ja vielä vähemmän ketään tuttua ihmistä sieltä.
- kerrottuani tästä töissä, heidän mielipiteensä oli se, että tekivät kiusaa ja itseäni vitutti suuresti viedä ja hakea lapsia, kun joka päivä joku asia oli viturallaan.
Näin siis toimitaan Kokkolan lasten tarhassa.
kohtalo tovereita päiväkotien toimimistavoista?
kettuuntunut
0
320
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1706814
- 594582
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s343805- 643104
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161925Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271646- 171640
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹401553- 341419
- 1431187