APUA !!!! opintolainasta!

mulle tuli tänään kelasta päätös opintolainan takauksesta ja nyt mä kysyn teiltä apua, sen verran tyhmä kun oon, että tajusinko mä oikein kun lapussa luki että ensimmäinen nostopäivä on 1.8, mutta lainantakaus on voimassa vasta 16.8 alkaen niin koska mä sitä rahaa voin käydä sieltä oikein nostamassa?!?!?!?
2670
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

entäs jos ottaa lainaa aluks vaan vuodeks, niin pitääkö kelalta hakee uutta lainantakausta seuraavaks vuodeks erikseen? Entä mitä toi käytännössä tarkottaa ku "nostaa lainaa"? Eikö sitä voi pankin kans sopii et millon ne laittaa rahaa tilille?

Äänestä
  • No niin.. Ensinnäkin se, kun lainatakaus on myönnetty sille tietylle ajalle 16.8.2004 -.
    Tarkoittaa sitä, että olet opiskelemassa tuon kyseisen ajan ja lainan määrä lasketaan sen mukaan. Normaalisti sen määrä on 220€, mutta kun tässä kuussa et opiskele kuin kaksi viikkoa puolitetaan tämä summa ja saat vain 110€ tältä kuulta. Hieman alempana on niiden lainaerien erittely, josta selviää paljonko saat nostettua milloinkin. Siinä on ensimmäinen nostopäivä kunkin erän kohdalle.

    Laina neuvotellaan aina pankin kanssa erikseen ja niiden kanssa voi sitten sopia, kuinka lainaa nostetaan. Laittaako pankki automaattisesti rahan tilille vai teetkö itse nostopäätökset milloin haluat nostaa lainaa. Nostaa lainaa=pankki laittaa rahan tilillesi.

    Sitten siihen voiko lainaa hakea vuodeksi kerrallaan? Kyllä voi, mutta silloin täytyy myös opintotukihakemus tehdä vuosittain. Kaikista helpoimmalla pääsee, kun hakee koko opiskeluajaksi kaikki päätökset. Lainatakaus tulee joka vuosi kuitenkin erikseen. Lisäksi lainaahan ei ole pakko nostaa, jos sille ei ole tarvetta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


opiskelija kirjoitti:

mulle tuli tänään kelasta päätös opintolainan takauksesta ja nyt mä kysyn teiltä apua, sen verran tyhmä kun oon, että tajusinko mä oikein kun lapussa luki että ensimmäinen nostopäivä on 1.8, mutta lainantakaus on voimassa vasta 16.8 alkaen niin koska mä sitä rahaa voin käydä sieltä oikein nostamassa?!?!?!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu