Luottotietojen oudot merkinnät

Olen etsimässä asuntoa, vuokra-asuntoa. Toivoisin löytäväni hiukan tasokkaamman asunnon kuin nämä iänikuiset " muovimattokämpät". Toivoisin siis asunnolta esim. laatoitettua kylpyhuonetta ja laminaatti/parkettilattiaa jne. Yksityisillä vuokranantajilla on tasokkaita asuntoja ja usein täysin remontoituja ja oikein kivan näköisiä, Sitten huomaan että jokaisessa ilmoituksessa lukee:luottotiedot tarkistetaan. Tämän toki tiesin, ei asiassa sinänsä mitään uutta. Mutta kuinka moni vuokranantajista tietää kuinka paljon tuon paperin sisältämä tieto vääristää oikeaa totuutta? Kuinka moni tietää, että paperin sisältämät määrät ja summat eivät ole todellisuudessa lähelläkään totuutta? Kerronpa oman tarinani.
Jäin työttömäksi yllättäen v.2005. Olin juuri aiemmin ostanut asumisoikeusasunnon ja vähän myöhemmin auton. Molemmista oli lainaa. Maksuvaikeudet alkoivat heti työttömyyden alkumetreillä. Irtisanoin asunnon ja sain maksettua asuntovelan pois. Auto oli laitettava myyntiin. Olin maksanut autosta 5000euroa, joka minulla oli siis pankista lainaa. Sain autosta 1200euroa. Sain lainaa hiukan lyhennettyä, mutta se ei riittänyt. Pankki ei pystynyt kuukausierää alentamaan, joten pian kävi niin että laina laitettiin ulosottoon. Myös toinen pienempi laina tässä samassa yhteydessä meni ulosottoon. Olin seuraavat kaksi vuotta välillä työtön, välillä pätkätöissä. Vuonna 2007 aloitin opiskelut. Opiskelin 2,5 vuotta päätoimisesti ja valmistuin uuteen ammattin. Opiskeluaikana minulla ei ollut muuta tuloa kuin alkuun koulutuspäiväraha ja viimeiset puoli vuotta opintotuki pelkästään. Sossun luukulla siis oli pakko käydä ja koko tänä aikana ulosotossa olleet velat keräsivät kuluja ja korkoja ja ties mitä maksuja kun niitä kierrätettiin useaan kertaan perintätoimistoissa. Siis 4,5 vuoden ajan. Alkuperäinen velkasumma n.5500 oli kasvanut kaksinkertaiseksi, velkaa olikin nyt n.12000eur. Valmistuttuani 2009, pääsin heti töihin. Ulosotto alkoi perimään velkoja suoraan palkasta, joka kuukausi palkasta lähti 450-500euroa. Summa tuntui kohtuuttoman suurelta, bruttopalkka oli kuitenkin silloin 1850eur. Päätin hakea velkajärjestelyä vuonna 2011, juuri tuon suuren summan takia mikä palkasta lähti. Prosessi oli hidas, velkajärjestely aloitettiin helmikuussa 2012. Nyt on tytär muuttanut omaan asuntoon ja etsin itselleni pienempää. Asun tällä hetkellä 800euroa/kk maksavassa asunnossa, eikä minulla ole maksuvaikeuksia. Tuleva asuntoni tulee olemaan kooltaan sen veran pienempi, että vuokra tulee olemaan 500-600 eur. Minulla ei ole mitään vaikeuksia maksaa tuota summaa. Mutta millä saan koskaan mieleistäni asuntoa, kun luottotiedot näyttävät todella omituisilta.Tilasin omat tietoni ja järkytyin! Ensinnäkin siellä lukee, että minulla on 9 merkintää. Näistä jo 3 on merkintöjä, että velkajärjestelyä on haettu, päätetty ja aloitettu! Myöskin siellä on samat summat kahteen kertaan, jokaisesta uusi merkintä??! Siellä on myös yhteissumma aivan väärin, oikea summa löytyy velkajärjestelyn aloittamispäätöksestä ja tuo summa on PALJON pienempi kuin luottotiedoissa näkyvä. Siellä myös näkyi aivan outo uusi merkintä vuodelta 2011, vaikka en ole lainaa saanut tai ottanut vuoden 2006 jälkeen, enkä laskuja jättänyt maksamatta. Mistä tälläinen uusi merkintä voi tulla monen vuoden jälkeen??! Eli jos vuokranantaja tarkistaa katsoo tietoni, hän vilkaisee ja toteaa että jaaha, 9 merkintää ja yhteissumma lähes 20000eur, ei onnistu. Ja totuus on oikeasti aivan toinen! Joten hyvät vuokranantajat, ei se luottotietorekisteri ole mikään luotettava todellisen tilanteen tuntija, vaan aivan väärän kuvan antaa ainakin minun kohdallani! Suomen Asiakastiedolle lähti kysely.
14472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Soitto Asiakastiedolle ja siellä sitten selvitetään mistä merkinnät tulevat.

Joskus niissä on virheitä, johtuen joko asiakastiedon järjestelmistä tai heidän toimittajiensa järjestelmistä tai inhimillisistä virheistä. Mutta ne selviävät.

Valitettavasti sinulle ei ole merkitystä sillä, onko siellä yksi merkintä viiden vuoden takaa vai yhdeksän merkintää tällä välillä. Kovin haluttua kämppää et tule saamaan kummassakaan tapauksessa, koska aina on joku hakemassa, jonka luottotiedot näyttävät nollaa... Ellet onnistu vakuuttamaan vuokraajaa henkilökohtaisesti.

Äänestä

Tosiasia on tänäpäivänä se, että jos luottotiedoissa on merkintä, niin ainakaan kukaan yksityinen ei asuntoa vuokraa.

Sillä ei ole mitään merkitystä, mistä merkintä on tullut, ja mikä merkintä se on. Merkintä on merkintä. Ja vaikka kuinka vakuuttaisit, että pystyt nykyisin asiasi hoitamaan, niin sinut raakataan heti.

Reilua tai ei, mutta näin se vaan on.

Nyt on vuokranantajien markkinat, joten ne, joilla on merkintä, putoavat heti pelistä.

Äänestä
  • Ei pidä paikkaansa. ystävälläni on luottotiedoissa merkintojä, mutta aina hän on vuokrannut yksityisiltä. Viimeisen 5v aikana vaihtanut asuntoa varmaan 7 kertaa ja kaikki helsingin kantakaupungista. Moni asunto mennyt häneltä ohi noiden merkintöjen takia, muttei kaikki vuokranantajat tosiaankaan välitä.

    Äänestä

  • heh hihii kirjoitti:

    Ei pidä paikkaansa. ystävälläni on luottotiedoissa merkintojä, mutta aina hän on vuokrannut yksityisiltä. Viimeisen 5v aikana vaihtanut asuntoa varmaan 7 kertaa ja kaikki helsingin kantakaupungista. Moni asunto mennyt häneltä ohi noiden merkintöjen takia, muttei kaikki vuokranantajat tosiaankaan välitä.

    No ei ystäväsi vaikka luottotiedot olisivatkin kunnossa mikään hyvä vuokralainen ole. Muuttaa muutáman kuukauden välein. En kyllä vuokraisi hänelle mitään riippumatta luottotiedoista...

    Äänestä

Vuokra-asuntoja on tosi paljon tyhjillään, vuokralaiset on niin kronkeleita nykyään. Sellaisetkin, joilla merkintöjä. Keskustasta,parveke ja sauna, pesutorni, kaakelia, parkettia jne. Vuokra korkeintaan 400 jne. kissoja, koiria muuttaa mukana...Vai on vuokranantajien markkinat.
Silti siperia on opettanut, että ennen kannattaa pitää tyhjänä kuin vuokrata sellaiselle, joka ei ole talouttaan asiallisesti hoitanut.
Mun pitää saada, mulle kuuluu, mä haluun.

Äänestä
  • Valehtelet ei ole isoissa kaupungeissa hyvillä kaupungin asuinalueilla peruskuntoisetkaan asunnot tyhjänä.

    Äänestä

Käsittääkseni velkajärjestelystä tulee aina merkintä luottotietoihin! Ja jos on vanhakin merkintä luottotiedoissa, niin kyllä vuokranantaja katsoo, että ei ole luotettava vuokralainen. Pääkaupunkiseudulla on vuokranantajalla vara valita sellainen vuokralainen, jolla on luottotiedot kunnossa.

Äänestä

Johan tuosta yhteenputkeenkirjoittamisesta voi todeta ,
etteivät koulutus ,älykkyys ,luotettavuus ja huolellisuus ole tämän kirjoittajan vahvimmat puolet.

Vai luuseri menettää luottotietonsa.

Äänestä
  • Heh, ja sinullako nämä ovat vahvimpia puolia, kun et osaa pilkkujakaan laittaa oikeisiin paikkoihinsa?

    Tiedoksi, että ne kuuluvat ennen väliä, ei välin jälkeen...ääliö.

    Äänestä

  • Kurpa minäkin kirjoitti:

    Heh, ja sinullako nämä ovat vahvimpia puolia, kun et osaa pilkkujakaan laittaa oikeisiin paikkoihinsa?

    Tiedoksi, että ne kuuluvat ennen väliä, ei välin jälkeen...ääliö.

    Sinä aivolimasaasta, toivottavasti hajoat syöpään.

    Äänestä

  • Luottotietonsa voi menettää myös tunnollinen, fiksu ja hyvin koulutettu ihminen. Systeemi vain on sellainen. Minä yritin sopia maksujärjestelystä, mutta pankkia ei kiinnostanut sen jälkeen, kun velka on siirtynyt tai omassa tapauksessani oli SIIRTYMÄSSÄ perintätoimistoon.

    Laina oli erääntynyt jäätyäni työttömäksi. Olin koko ajan yhteydessä pankkiini ja kun myöhemmin tilanne muuttui, olisin pystynyt maksamaan lainani. Yritin hartaasti sopia maksujärjestelystä Sampo-pankin kanssa ennen kuin luotto lähti ulkopuoliselle perintätoimistolle. Kävin pankissa neuvottelemassa virkailijan kanssa, joka soittikin pankin perintäosastolle. Sieltä sanottiin, että asia on mennyt eteenpäin, ei voi mitään...

    Tosiasiassa vasta kuukausia myöhemmin tuli perintätoimistosta kirje. Asia oli vasta silloin tullut heille vireille. MIKSI pankissa ei haluttu, että hoidan lainan heidän kanssaan? Nyt asiani ovat kunnossa ja minulla on asuntolaina, mutta ei varmasti Sampo-pankista nyt tai tulevaisuudessa. Toivottavasti saan jatkossa pitää työni.

    Äänestä

Olen ymmärtänyt että jos joutuu velkajärjestelyyn niin luottotietoihin tulee jatkuvasti merkintöjä jotta velkaa ei voisi ottaa lisää. Luotto tiedot alkaa puhdistua vasta sen jälkeen kun velkajärjestely on ohi. Eli 2-3 vuotta sen jälkeen luottotiedot ovat puhtaat.
Minä jouduin ulosottoon 90-luvun laman aikana ja koska työllistyttyäni alettiin periä palkastani ja tietämättäni niin luottotiedot olivat ollee jo vuosia puhtaan ulosotonkin aikana... Siihen aikaan ei velkajärjestelyjä tai armahduksia tunnettu.

Äänestä

Itse olen aina saanut yksityiseltä vuokrattua, vaikka onkin ollut luottotiedoissa merkintä koko aikuisiän. Avoimesti kun asiasta puhuu, niin usein kaikki järjestyy. Nyt asun aivan ihanassa kodissa, johon olisi ollut muitakin tulijoita, mutta onneksi sain asunnon ja mahtavan vuokranantajan.

Ja teille, joilla ei ole kykyä nähdä omia ennakkoluuloja pidemmälle voin kertoa, että omat vaikeuteni ovat seurasta hyvin pitkälti alaikäisenä tehdyistä veloista, jotka tulivat maksettavaksi heti kun täytin 18. Tilanne paheni, kun jäin työttömäksi työnantajan kusetuksen jälkeen. Myöhemmin vielä sairastuin. Viimeisin merkintä tuli lähes 10 vuotta perintätoimistossa korkoa kasvaneesta velasta, josta en ollut edes tietoinen. Yhtäkään vuokraan en ole kuitenkaan ikinä jättänyt maksamatta. Ei ole helppoa ponnistaa aikuisuuteen alkoholistiperheestä, jossa saa milloin soittaa ambulanssia, milloin poliisia paikalle.

Viimeisenä vielä, että velkani olen maksanut ja moneen kertaan. Oikeastaan velkojen pääomat on hoidettu jo aikaa sitten. Viime vuodet olen sysännyt suuret summat ulkomaisiin perintätoimistoihin. Toki näistä rahoista olisi voinut ostovoimana kilahtaa muutama veroeuro myös valtion kassaan. Mutta hei! Omat velat pitää maksaa ja 10 vuotta sitten oli hyvä säästää sosiaalityöstä!

Luottotiedot eivät kerro mitään.

Äänestä

Toisaalta ei riitä, että on luottotiedot kunnossa ja vastavalmistunut korkeakoulusta, kun ei ole työtä. Aina menee sellaiset edelle, joilla on jo työpaikka. Tällä lailla yhteiskunta syrjäyttää niitäkin, jotka ovat aina maksaneet vuokransa ja laskunsa ajallaan ja hankkineet korkeakoulutuksen. Kun ei ole rikkaita vanhempia takaajina, ei voi saada vuokra-asuntoa ilman työpaikkaa. Kohta olen asunnoton, mutta ketään ei kiinnosta :( Työnhausta ei tule mitään, kun ei ole kohta kattoa pään päällä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiukuttaa kirjoitti:

Olen etsimässä asuntoa, vuokra-asuntoa. Toivoisin löytäväni hiukan tasokkaamman asunnon kuin nämä iänikuiset " muovimattokämpät". Toivoisin siis asunnolta esim. laatoitettua kylpyhuonetta ja laminaatti/parkettilattiaa jne. Yksityisillä vuokranantajilla on tasokkaita asuntoja ja usein täysin remontoituja ja oikein kivan näköisiä, Sitten huomaan että jokaisessa ilmoituksessa lukee:luottotiedot tarkistetaan. Tämän toki tiesin, ei asiassa sinänsä mitään uutta. Mutta kuinka moni vuokranantajista tietää kuinka paljon tuon paperin sisältämä tieto vääristää oikeaa totuutta? Kuinka moni tietää, että paperin sisältämät määrät ja summat eivät ole todellisuudessa lähelläkään totuutta? Kerronpa oman tarinani.
Jäin työttömäksi yllättäen v.2005. Olin juuri aiemmin ostanut asumisoikeusasunnon ja vähän myöhemmin auton. Molemmista oli lainaa. Maksuvaikeudet alkoivat heti työttömyyden alkumetreillä. Irtisanoin asunnon ja sain maksettua asuntovelan pois. Auto oli laitettava myyntiin. Olin maksanut autosta 5000euroa, joka minulla oli siis pankista lainaa. Sain autosta 1200euroa. Sain lainaa hiukan lyhennettyä, mutta se ei riittänyt. Pankki ei pystynyt kuukausierää alentamaan, joten pian kävi niin että laina laitettiin ulosottoon. Myös toinen pienempi laina tässä samassa yhteydessä meni ulosottoon. Olin seuraavat kaksi vuotta välillä työtön, välillä pätkätöissä. Vuonna 2007 aloitin opiskelut. Opiskelin 2,5 vuotta päätoimisesti ja valmistuin uuteen ammattin. Opiskeluaikana minulla ei ollut muuta tuloa kuin alkuun koulutuspäiväraha ja viimeiset puoli vuotta opintotuki pelkästään. Sossun luukulla siis oli pakko käydä ja koko tänä aikana ulosotossa olleet velat keräsivät kuluja ja korkoja ja ties mitä maksuja kun niitä kierrätettiin useaan kertaan perintätoimistoissa. Siis 4,5 vuoden ajan. Alkuperäinen velkasumma n.5500 oli kasvanut kaksinkertaiseksi, velkaa olikin nyt n.12000eur. Valmistuttuani 2009, pääsin heti töihin. Ulosotto alkoi perimään velkoja suoraan palkasta, joka kuukausi palkasta lähti 450-500euroa. Summa tuntui kohtuuttoman suurelta, bruttopalkka oli kuitenkin silloin 1850eur. Päätin hakea velkajärjestelyä vuonna 2011, juuri tuon suuren summan takia mikä palkasta lähti. Prosessi oli hidas, velkajärjestely aloitettiin helmikuussa 2012. Nyt on tytär muuttanut omaan asuntoon ja etsin itselleni pienempää. Asun tällä hetkellä 800euroa/kk maksavassa asunnossa, eikä minulla ole maksuvaikeuksia. Tuleva asuntoni tulee olemaan kooltaan sen veran pienempi, että vuokra tulee olemaan 500-600 eur. Minulla ei ole mitään vaikeuksia maksaa tuota summaa. Mutta millä saan koskaan mieleistäni asuntoa, kun luottotiedot näyttävät todella omituisilta.Tilasin omat tietoni ja järkytyin! Ensinnäkin siellä lukee, että minulla on 9 merkintää. Näistä jo 3 on merkintöjä, että velkajärjestelyä on haettu, päätetty ja aloitettu! Myöskin siellä on samat summat kahteen kertaan, jokaisesta uusi merkintä??! Siellä on myös yhteissumma aivan väärin, oikea summa löytyy velkajärjestelyn aloittamispäätöksestä ja tuo summa on PALJON pienempi kuin luottotiedoissa näkyvä. Siellä myös näkyi aivan outo uusi merkintä vuodelta 2011, vaikka en ole lainaa saanut tai ottanut vuoden 2006 jälkeen, enkä laskuja jättänyt maksamatta. Mistä tälläinen uusi merkintä voi tulla monen vuoden jälkeen??! Eli jos vuokranantaja tarkistaa katsoo tietoni, hän vilkaisee ja toteaa että jaaha, 9 merkintää ja yhteissumma lähes 20000eur, ei onnistu. Ja totuus on oikeasti aivan toinen! Joten hyvät vuokranantajat, ei se luottotietorekisteri ole mikään luotettava todellisen tilanteen tuntija, vaan aivan väärän kuvan antaa ainakin minun kohdallani! Suomen Asiakastiedolle lähti kysely.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu