Valvontakamera todistaa, kuinka poliisi käytti väärin virkavaltaansa ottaen kiinni kodittoman miehen nuorisokeskuksessa. Koditon mies ei halunnut käsiään rautoihin, joten poliisi turvautui nyrkkeihinsä nyrkkeilyliikkein.
VIDEO SISÄLTÄÄ VÄKIVALTAA!
http://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/20121016013434759_v0.shtml
VIDEO SISÄLTÄÄ VÄKIVALTAA!
http://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/20121016013434759_v0.shtml
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tässä hieman laajempi video samasta tapauksesta:
http://www.youtube.com/watch?v=CMy-U2xxDhg
oikein innoissaan kun pääsee miestä hakkaamaan ja pamputtamaan. Varmaan tappaisin jos minua tuolla tavalla hakkaisivat.
Niin, olisi ollut nätisti vaan eikä ruvennut laittamaan hanttiin niin taas olisi säästynyt pipiltä. Jos lähtee vastaan panemaan niin hopeaa kuuluukin olla tarjolla
Niin mihin lakiin se sinun mielestäsi perustuu, että poliisi saa pahoinpidellä, jos asiakas on eri mieltä? Käsittääkseni asiaa tutkitaan poliisin osalta rikoksena.
Vai pidätkö oikena, että poliisin ei tarvitse välittää laeista?
Kerro nyt ihmeessä mitä USA:n laki sallii ja mitä ei salli maansa poliiseille !
Kerro sinä minkä maan laki sallii moisen pahoinpitelyn? Eipä taida löytyä kuin korkeintaa ehkä joistakin muslimimaasta.
Kaikesta huolimatta tätä tapahtuu kaikissa maissa. Poliisi on väkivaltakoneisto, joka viis veisaa laeista, kun silmä vältää.
Kaikilla valtioilla ei vian ole kanttia kertoa totuutta. Suomessa poliisi tutkii omat rikokset, joten tutkinta ei täytä minkäänlaisia laatukriteereitä.
Ettet vain ihan VAHINGOSSA unohtanut mainita, että kyse oli Nex Yorkin poliisista ?
Tosin hyvä, että edes jossain päin maailmaa poliisi toimiikin, Suomessa se olisi lähtenyt karkuun.
Mitä sitten? Länsimainen oikeusvaltio sekin on. Saako siä sun mielestä hakata ihmisiä ihan surutta?
Jotenkin ristiriitasta että poliisi menee pidättään jotain jota syytetään väkivaltaisuudesta, esim. siitä että on antanut luunapin lapselleen, ja sitten poliisi hakkaa sen ihmisen ihan paskaks sen lasten edessä.
Kumpikohan ENENMMÄN traumatisoi lapsia?
Miksi väkivalta poliisin taholta on muka normaalia mutta muiden tekemänä se on ihan hirvittävä rikos?
Väkivalta on väkivaltaa oli tekijä sitten kukatahansa (kuten saimme jääkiekonkin osalta huomata).
"Miksi väkivalta poliisin taholta on muka normaalia mutta muiden tekemänä se on ihan hirvittävä rikos?"
Poliisilla on monopoli väkivaltaan ja 2½ vuoden koulutus siihen. Se on poliisin ainoa osaamisalue, eikä poliisien järki muuhun riittäisikään.
Poliisi on vallanpitäjien väkivaltakoneisto kansalaisia vastaan. Sen tehtävänä on pitää kansa kyykyssä ja herran nuhteessa. Herralla en tarkoita sitä satuolentoa, vaan niitä meidän ikiomia herroja.
Ihan oikein poliisi toimi. Tuo äijähän ihan selvästi hermostui koko ajan enemmän ja enemmän ja jos poliisi ei olisi laittanut sitä kuriin hän olisi alkanut riehumaan vielä enemmän, ehkä jopa alkanut väkivaltaiseksi. Olis saanu pistää vielä sähkölamauttimella.
AIVAN OIKEIN.