Kalateollisuutta Hartolaan

Sanotaan, että jos puhdasvetinen Jääsjärvi olisi Japanissa, se olisi jo ajat sitten valjastettu miljoonabisnekseen kalateollisuudessa. Esim. edullisella särkisäilykkeellä olisi tonnikalan sijasta paikka suomalaisessa ruokapöydässä, nam ! Miksei kukaan siellä Hartolassa ota yritystukia ja yritä tällä saralla !
595
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olihan täällä joku Kuningaskala meni konkkaan tuotteet huonoja.

Äänestä
  • Ei se voi olla huonoa, kun laittaa öljyä, suolua ja tomaattiketsuppia särkien väliin ja pata uuniin hautumaan ruodot pehmeiksi. Hiivaleivän päällä..ai jai ! Voishan siinä kokeilla Basilikaa, niinkuin tonnikalasäilykkeessä. Särki ei ole mikään roskakala silloin ! Sitä Kuningas-sanaa kannattaa ehkä välttää yrityksen nimessä, joo.

    Äänestä

Minä en kalaa syö, niin eipä ole tullut ajateltua että se jollekin olisi herkku.
Kebab se miehen tiellä pitää. :)

Äänestä

sormet haisee joskus kalalle muuta en tiedä

Äänestä

Joo, tosi hyvää tulee särkikalasta säilyke, vaan ei ihan halpaa ole. Kyllähän koneella perkaa, mutta... Kalaa pitäisi tulla sitten tarpeeksi ja tasaiseen. Säilykkeeksi kelpaisi muukin "roskakala" jos nyt sellaista on olemassakaan, kaikki kalahan on syötävää.

Itse tein jokunen vuosi sitten kokeiluja, teimme kalapihveja sorvasta. Sorvaahaan tulee pienistä järvistä ihan mahdottomasti, eikä sille ole juuri mitään käyttöä. Aikoinaan isovanhemmillani oli kanala, vaari kalasti ahkerasti ja käytännössä toteutti jo aikaa sitten hoitokalastusta, kun valtavat sorvasaaliit keitettiin kanoille rehuksi. Tuo arvoton kala muuttui kanojen avulla kananmuniksi.

Omat kokeiluni sorvien kanssa meni hyvin, keväällä aikaisin pyydettynä sorvat eivät maistuneet vielä mudalle, helppo kala perata ja karkeasti fileerattuna helppo käsitellä ja varsin nopeasti. Fileet jauhettiin hieman jäädytettyina jauhamisen helpottamiseksi. Jauhetusta massasta valmistettiin kalapullia ja -pihvejä, jotka pakastettiin sopiviin annospusseihin ihan kotipakastimessa. Kalapullat paistettiin uunissa silokonivuoalla, pihvit tehtiin Tupperware pihvimuotilla ja paistettiin leivinpaperin päällä uunissa. Em. pullat ja pihvit olivat varsin herkullisia ja vaivattomia syötäviä pitkin vuotta pakastimesta.

Vielä särkeen palatakseni, särki oli vielä muutaman kymmenen vuotta sitten varsin tärkeä ruokakala, suolakalana ja kuivattuna. Moni köyhä pärjäsi suolattujen särkien avulla. Kannattaa lukea Mikko Eräsen kirja: Rakentakaa silta, joka kertoo Sysmä-Hartola alueelta nuoren pojan kasvutarinan, löytynee kaukolainana kirjastosta. Kirjaa lukiessa kannattaa miettiä niitä tuttujen paikkojen ja henkilöiden nimiä, niitä kun on hieman muutettu, mutta pienellä järkeilyllä ne kyllä aukenevat lukijalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


särkinälkä kirjoitti:

Sanotaan, että jos puhdasvetinen Jääsjärvi olisi Japanissa, se olisi jo ajat sitten valjastettu miljoonabisnekseen kalateollisuudessa. Esim. edullisella särkisäilykkeellä olisi tonnikalan sijasta paikka suomalaisessa ruokapöydässä, nam ! Miksei kukaan siellä Hartolassa ota yritystukia ja yritä tällä saralla !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu