Olen ollut teinivuosina paljon rippikouluissa isosena, samoin lasten leireillä ja muussa kerhotoiminnassa mukana. Kun erosin kirkosta, potkittiin minut pellolle myös kaikesta nuorisotoiminnasta, koska kirkko oli melkein kaikessa mukana.
Kaverini etelä-suomessa ei kuulu kirkkoon, mutta auttaa koulukodissa olevia nuoria vapaaehtoisena, on heille isosiskona ja vie harrastuksiin ja viettää heidän kanssaan aikaa. Olen itse kysynyt Keski-suomessa vastaavanlaiseen hommaan nuorisokodeissa, mutta tarvetta ei kuulemma tällä hetkellä ole, nimi ja tiedot otettiin kumminkin ylös jos tarvetta ilmenee.
Onko kellään neuvoja, mistä kannattaisi hakea vapaaehtoistyöntekijän paikkaa vielä? Muistan hyvin itse yläasten ja jopa lukio/amisaikoina, että apua ei saanut masennukseen ja kiusaamiseen vaikka sellaista haki, koska resursseja ei ollut ja vapaaehtoisia ei ollut tarpeeksi. Tiedän siis sen tunteen kun ketään ei ole ja haluaisin olla osa ratkaisua siihen.
Kirkko ei ole minua varten, eli sinne en voi hakea. Agnostikko on heille pakana ja apu on turhaa. Nuorisokodit eivät tarvitse vapaaehtoisia ja SPR:n ystäväkursseja järjestetään kerran vuodessa ja he kouluttavat siinä samalla myös vanhusten ystäväksi, mihin minusta ei ikävä kyllä ole. Tulen paljon paremmin toimeen nuorison kanssa.
Onko teillä vinkkejä, minne voisin yrittää keski-suomen alueella tyrkyttää vielä itseäni auttamaan? (olen laittanut tämän jo parille palstalle, mistä nyt saisi parhaat neuvot)
Vapaaehtoistyötä nuorten hyväksi?
Hippulat vinkuu
2
217
Vastaukset 2
- vapaaehtoinen2
www.asemanlapset.fi
- kirppulirppu
Löytyiskö Mannerheimin lastensuojeluliitolta jotain? Puhelinpäivystystä on esim. myös Jyväskylässä.
http://www.mll.fi/tue/vapaaehtoiseksi/#anchor-13397895
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981201
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84809Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella30760- 64677
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93606- 31593
- 18548
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist15531Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43503- 10466