Mikähän mahtaa olla tämä kaapelipamppu? Törmäsin termiin eräässä artikkelissa [1] ja aloin pohtimaan mikä kyseinen kapistus on ja miten se toimii? Jos joku tietää tämän välineen englanninkielisen nimen, niin se voisi avustaa tiedon etsimisessä.
Jos ase on todellinen, niin kysytään nyt samalla miten Suomen lainsäädäntöä kyseiseen kapistukseen suhtautuu.
[1] http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194772489036/artikkeli/il naistaksikuski hakkasi autoilijaa pampulla helsingissa.html
Kaapelipamppu
4
514
Vastaukset
- SS
"Kaapelipamppu" on maakaapelista esimerkiksi APAKM ( alumiinivaippainen ja paperieristeinen sähkövoimakaapeli ) katkaistu pätkä... Laillisuus ei ole yksiselitteinen, Sitähän voi olla varastossa vaikka monta kokonaista kelaa.... ja sitten jos asennuksen yhteydessä jää pätkä ylimääräistä niin tietysti virkaintoinen poliisi voi pitää sitä vaarallisena esineenä.
- lupa lasse
juu vaati luvat tuollaisen pampun omistamiseen...se maksaa noin 100 eu sai sen tai ei
- gfdgdfgddf
Paksu kaapelinpätkä jota käytetään lyömäaseena tai ainakin sen korvikkeena. Mukana raahaaminen julkisella paikalla on kielletty.
Järjestyslaki 27.6.2003/612
10 §
Toisen vahingoittamiseen soveltuvien esineiden ja aineiden hallussapito
Seuraavien toisen vakavaan vahingoittamiseen tarkoitettujen tai siihen soveltuvien esineiden tai aineiden hallussapito yleisellä paikalla on kielletty:
2) patukat, ketjut, jouset, vaijerit, kaapelit, pesäpallomailat ja muut näihin rinnastettavat lyömiseen soveltuvat esineet; - halonhakkaajakakkone
Saanko kantaa mukanani vaikkapa 1 metrin mittaista koivuhalkoa ja perusteeksi voisin sanoa vaikkapa kuntoilu, kuntoiluvälineitä ei ole varaa ostaa ja koivuhalkoja on pihalla pitkä rivi joten luonnollinen valinta ja eikä kovinkaan suuria taloudellisia tappioita tule jos vaikka kyllästyn kantamaan halkoa ja jätän sen tien varteen ja laitan vaikka lapun siihen kiinni jossa lukee "lahjoitetaan, saa ottaa".
Tarkennuksen vielä että tämä koivuhalon kantaminen olisi hyötyliikuntaan verrattavissa eli ihan kauppareissuilla ja iltakävelyllä kantaisin samalla sopivan painoista taakkaa, kivi esim ei käy sillä se on hankala kantaa ja koiivuhalkoa voi käyttää joskus vaikkapa kävelyn tukena vaikeissa tai liukkaissa paikoissa.
Jos laki on tämän asian suhteen tiukka niin voisin kyllä koivuhalon lyhentää esim 70 cm mittaiseksi jos sitten olisi laillinen kantaa mukana yleisillä paikoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2609770K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1785513Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1565129PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *694800- 2122369
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122219Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3021838- 901547
- 211491
- 411113