Staffin lonkat.

Utelias Aatu

Jalostuskoira ei saisi olla lonkiltaan C:tä (lievä dysplasia) huonompi. Jos kuitenkin erittäin painavista syistä käytetään D (kohtalainen dysplasia) lonkkaista koiraa jalostukseen tulee toisen osapuolen olla lonkiltaan A (ei muutoksia) tai B (lähes normaali/rajatapaus). E (vaikea dysplasia) lonkkaista koiraa ei tule käyttää jalostukseen.

Näin siis staffilla. Mikä on erittäin painava syy käyttää D lonkkaista koiraa?

11

3418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Amstaffeli

      Varmaan muuten täydellinen jalostuspohja? Kuka tietää O_o eihä siinä mitää jos toinen AA kuhan ei koko ajan semmosia teetetä. Nooh ite oon aineskin sillä kannalla että koiran pitää olla terve ja hyvä luustonen jalostukseen.

      • Utelias Aatu

        Vaan kun toisella on D/D ja toisella C/C niin mitä ajattelet siitä yhdistelmästä?
        Voiko kirkkain silmin väittää ostajalle että terveistä vanhemmista on nämä pennut. Minusta ei voi!


      • juupaseipäs
        Utelias Aatu kirjoitti:

        Vaan kun toisella on D/D ja toisella C/C niin mitä ajattelet siitä yhdistelmästä?
        Voiko kirkkain silmin väittää ostajalle että terveistä vanhemmista on nämä pennut. Minusta ei voi!

        Muistakaa aina hyvät pennun ostajat ottaa kunnolla selvää pennun vanhemmista ja niiden terveydestä ettei tule vuosien saatossa sellaisia yllätyksiä mitkä olisi pienellä vaivannäöllä saanut selville jo ennen pennun ostopäätöstä!!!


    • Lonkka ja kuten muistakin luustovioista on 7 % periytyviä. 93 % aiheutettuja, eli lonkkakuvat on pa**apaperia. Koirasta, eikä ole mitään väliä rodusta, löytyy niin paljon vikoja kuin vaan keksitään tutkia. Lonkkakuvan esimerkiksi voi ottaa samasta koirasta perätysten b,c,d lonkat. Halutaan vaan tutkia, jotain jossa on mitattava määre. Jalostuksessa on tärkein asia LUONNE, mutta siihen kuin ei ole mittaria, niin mitataan muuta. Eräässä rodussa on tutkittu vuodesta -84 lähtien erästä rappeuma sairautta. 28 vuodessa niitä on löytynyt 2 kpl. Onko mitään mieltä tutkia tälläisia??? Tässä samassa rodussa eräs kasvattaja vouhottaa jokaisella palstalla tutkimuksen tärkeyttä ja hänen omat kasvatit on lähes poikkeuksetta luonnevikaisia ja sairaita. Eräskin pentue oli kokonaan jo maan alla 3 vuotiaana. Hän itse tutkituttaa jalostuskoiransa sen jälkeen kuin ko koirien jalostuskäyttö on jo tehty.

      • Utelias Aatu

        Suomessa röntgenkuvatuista staffeista lonkkavikaa sairastaa yli puolet, kun sairaiksi lasketaan arvion C tai huonomman saaneet koirat.

        Elikkäs lonkkavika on todellinen ongelma!!


    • Siinä teille

      Alttius lonkkanivelen dysplasian kehittymiselle periytyy, joten lonkkavikaa pidetään perinnöllisenä sairautena. Lonkkavian esiintymistä on pyritty vähentämään karsimalla lonkkavikaisia koiria jalostuksesta. Lonkkanivelten kehitykseen vaikuttavat monet eri geenit, joten sairauden vastustaminen ei ole aivan yksinkertaista. Sitkeällä jalostustyöllä on kuitenkin mahdollista saada aikaan terveluustoisempia koiria. Koiraa, jonka lonkat on arvioitu kirjaimella D tai E (vakava-asteisia muutoksia lonkkanivelissä), ei tulisi käyttää jalostukseen.

      Jalostusvalintojen tekemistä helpottamaan on kehitetty BLUP-indeksi eli jalostusarvoindeksi. Se on arvio koiran jalostusarvosta suhteessa koko rodun tutkittuihin yksilöihin. Siinä otetaan huomioon koiran oman lonkkakuvaustuloksen lisäksi sen sukulaisten tulokset. Rodun keskiarvoa edustaa indeksiarvo 100. Perinnöllistä edistymistä tapahtuu vain, jos jalostukseen valitaan koiria, joiden indeksiarvot ovat rodun keskiarvoa (100) suurempia. Jalostusindeksien laskemisen edellytyksenä on riittävä määrä kuvattuja koiria. Suomen Kennelliitto laskee BLUP- indeksejä lonkkanivelen ja kyynärnivelen kasvuhäiriöille.

      • nuorgam1

        En voisi kyllä suositella näitä pentuja terveinä vaikka vanhemmilla ei muita vikoja olisikaan, riski huonolonkkaisuudelle on kumminkin suuri.


      • Tutkitaan tutkimisen ilo
        nuorgam1 kirjoitti:

        En voisi kyllä suositella näitä pentuja terveinä vaikka vanhemmilla ei muita vikoja olisikaan, riski huonolonkkaisuudelle on kumminkin suuri.

        Mutta missä on ne ontuvat staffit? Rotuun perehtyneenä en ole nähnyt ainuttakaan, vaikka kuvaustulos olisi mikä tahansa.


    • lkfdgjngfb

      Pevisan mukaan jalostukseen saa käyttää C lonkkaista mutta ei D lonkkaista. Ja kukaanhan ei käytä jalostukseen D lonkkaista.

      • Utelias Aatu

        Voi sentään, kyllä niitä D lonkkaisten käyttäjiä löytyy jopa niinkin, että sekä isä että emä on D lonkkaisia ja niiden jälkeläistä, joka myös on D lonkkainen, on käytetty jalostukseen!!!!
        Onneksi tämän jälkeläisen pennut ei sitten koskaan syntyneetkään vaikka emän omistaja vieläkin väittää kotisivuillaan että pennut syntyy marraskuussa 2012.!!!!
        HOPPINGHAM`S tuntuu olevan oikein erikoistunut tällaiseen D lonkkaisten käyttöön ainakin KoiraNet:in mukaan ja saanut yhden HH:n koiran omistajankin puuhaan mukaan. Jotenka olkaa huolellisia kun valitsette tulevan koiranne kasvattajan.!!!


    • Anonyymi00010

      "Mutta missä on ne ontuvat staffit?"

      Just näin. Toivon tähän vastauksia, en herjoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      46
      4994
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      63
      2825
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      244
      1180
    4. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1104
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1074
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1065
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      128
      1038
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      994
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      905
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      894
    Aihe