Sellainen kysymys kun minulla on ulosoton kanssa sovittu maksusuunnitelma, niin mistä minä tiedän mitkä asiat ovat siinä maksusuunnitelmassa kun välillä tulee vielä uusia kirjeitä kun sen verran alussa uo on kohdallani.
Varmaan vain soittamalla aina kun tulee uusi kirje sieltä
Varmaan vain soittamalla aina kun tulee uusi kirje sieltä
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kaikki asiat ovat automaattisesti mukana maksusunnitelmassa ellei ole esimerkiksi elatusapuvelkaa, jolla on etuoikeus muihin velkoihin nähden. Ulosottomieheltä tulee uusia kirjeitä esimerkiksi maksukehoituksia ja vireilletuloilmoituksia automaattisesti, kun uusi velka menee ulosottoon. Ne kuuluvat kuitenkin siihen maksusuunnitelman piiriin.
Olenko väärässä mutta minä olen kyllä eri mieltä asiasta.
olen ollut ainakin siinä luulossa että jos sinne ulosottoon menee uusia asioita kun on jo maksusuunnitelma tehtynä niin ne ei kuuluisi automaattisesti siihen suunnitelmaan.
Jossain sanotaankin kyllä että maksusuunnitelman aikana sinne ei saisi uusia asioita tulla, muttai tselläni ainakin on niin alussa tuo taival että tottakai sinne kerkeää uusia asioita vielä mennä, kun ei kaikki laita niin nopeasti asioita ulosottoon
Jos sinulla on voimassa velkajärjestely, niin uudet asiat eivät välttämättä mene sen piiriin, ainakaan automaattisesti. Maksujärjestelyssä toteutetaan velkojien etua, jolloin kaikilla velkojilla on yhtäläinen oikeus saada vastinetta veloillensa. Tällöin uudetkin asiat ovat mukana maksusuunnitelmassa. On täysin toinen asia kertyykö uusille veloille varoja, koska rahojen jaossa otetaan huomioon kauan velat ovat olleet ulosotossa sekä niiden suuruus.
Ainakin mulla maksusuunnnitelman tekemisen jälkeen uo:n menneet asiat on automatic liitetty maksusuunnitelmaan. (Toki osasin jo m-suunn. tekemisen vaiheessa kertoa, paljonko uo:n velkoja tulee kaiken kaikkiaan näkymään.)
Maksusopimukseen liitetyn ajantasaisen summan näet kuukausittain sinulle tulevasta maksusuunnitelmalaskusta. Siinä se seisoo tummalla painettuna :)