alkuperäisien 150 Elisan vero

77888999955555555555

Möin Elisani 2011 helmikuussa ja siinä oli mukana ne alkuperäiset puhelinosuudesta tulleet 150 osaketta. Muista osakkeista menee myyntivoittovero niinkuin pitääkin, mutta näiden 150 osakkeen osalta jäi auki.
Ilmoitin keväällä että niitä osuusosakkeita ostettiin silloin heti alkuun 11000-12000mk hintaan, niin että eikö se se sitten ole hankintahinta näillä. Sanoi että o.k.
Nyt kuitenkin tuli uudet verolaput ja näistä 150 alkuperäiselisoista on verottaja kehittänyt jotain 440€ veroa, eli näyttää käyttäneen jotain 6000mk hankintahintaolettamaa kun jotain 16,65€ hintaan ne myin.

2

443

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakuusvaje

      Vaihtamalla saatujen osakkeiden hankintamenoksi ei lasketa vaihtohetken arvoa vaan sen puhelinosuuden alkuperäinen hinta. Kun olet hankkinut puhelinosuuden yli 10 vuotta sitten, hankintamenoksi oletetaan ilman sen kummempia näyttöjä 40 % myyntihinnasta, vaikka todellinen ostohinta lienee aika paljon pienempi.

      Tässä tapauksessa 150 osakkeen myyntihinta on noin 2500 euroa ja 40 prosentin hankintameno-olettama siis 1000 euroa. Sehän on aika lähellä 6000 markkaa. Jos todella olisit ostanut puhelinosuuden 11000 markalla, saisit tietenkin vähentää sen, mutta kun et ole.

    • asile°

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1392
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      921
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      895
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      815
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      737
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      602
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      591
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      577
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    10. 48
      547
    Aihe