OVULOINTI?

Milloin ovuloin?
Kuukautiseni ovat suht säännölliset.. alkavat n.12-14.pvä.
5236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ovuloinko vaikka kuukautiseni eivät tulisi ?

Äänestä

Ei ole merkitystä, minä päivänä kuukaudesta kuukautiset alkavat. Kuukautiskierto lasketaan kuukautisten alkamispäivästä, se on kierron ensimmänen päivä. Kierron viimeinen päivä on päivä ennen seuraavien kuukautisten alkamista. Eli kuukautiskierron pituus on aika kuukautisten alkamisesta seuraavien kuukautisten alkamiseen. Ovulaatio on noin 14 päivää ennen kuukautisia, tarkan päivän oppii huomaamaan, kun pitää silmällä, miten kropan toiminta muuttuu siinä kohdassa. Kuukautiset ovat säännölliset, jos ne tulevat noin kuukauden välein, vaikka kierron pituus vaihtelisikin kierrosta toiseen.

Nuorilla on yleensä aluksi kuukautiset ilman ovulaatiota, jolloin ne ovat usein epäsäännölliset. Mulla se vaihe kesti pari vuotta, jolloin ei ollut myöskään kuukautiskipuja. Ovulaatiosta ilman kuukautisia en ole ikinä kuullut.

Äänestä

Ja kun tämä on vauvakuumepalsta ja kuulostat varsin nuorelta, niin sanon senkin, että ensin kannattaa tehdä kaikkea mielenkiintoista ja tustustua maailmaan ja kokea asioita. Käydä koulua ja hankkia ammatti. Elää nuoren elämää, jossa opetellaan olemaan vastuussa ensin itsestä, eikä heti tarvitse huolehtia 24/ 7 jostain pienestä ihmisestä. Vauvakuumeilla ehtii sitten myöhemmin.

Äänestä

Mulla alkoi vasta ensimmäisen raskauden jälkeen kuukautisista tulemaan säännölliset. 15-vuotiaana alkoivat ja kipu oli aina sellaista että joskus oli pakko jäädä koulustakin pois, ei auttanut nelisataset Buranat, Panadolit, Ibusalit... Sain e-pillerit joiden olisi pitänyt kierrosta tehdä säännöllisempää ja viedä pahimpia kipuja pois. Säännöllistyivät hieman, ja kivut meni sellaisiksi että se yksi nelisatanen särkylääke päivässä riitti.
Vasta kuitenkin ekan raskauden jälkeen 27-vuotiaana alkoi kuukautisista tulemaan päivän tarkat, ehkä 1-3päivän heitolla, ei enää viikon heitoilla. Ja ovulaation tunne ja huomaan nyt vasta itse. Ennen en mitenkään tiennyt koska ovulaatio on. Nyt sen tunnen ja huomaan.

En tiedä oliko tällä mitään tekemistä ap:n tekstiin, tällainen offtopic comment.

Äänestä

Itse huomaan ovulaation limasta, jota tulee muutaman päivän ajan. Ja tämä ajankohta on juurikin se pari viikkoa ennen kuukautisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


___mymmeli____ kirjoitti:

Milloin ovuloin?
Kuukautiseni ovat suht säännölliset.. alkavat n.12-14.pvä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu