Kokemuksia karvanleikkuukoneista ?! apua.. delaval, heiniger jne

tietämätön112221

Otsikko kertookin.. Karvanleikkuukoneista kaipailisin viisaampien vinkkejä.
Olen ostamassa konetta joka soveltuu koko hevosen ajelemiseen, mutta valinnan varaa löytyy enkä tiedä mikä olisi se luotettavin ostos.

En halua konetta jota tarvitsee edestakaisin vedellä leikatakseen enkä sellaista
missä puolet terästä leikkaa ja puolet ei. Näistä löytyy kokemusta ja ovat täysin
turhia.

Onko kellään kokemusta delavalin hcp hevoskoneesta ? Onko kyseinen laite tarkoitettu koko hevosen ajelemiseen ? Toinen mitä ihmettelin on delavalin CC3-180 malli, joka näyttää enemmän trimmeriltä kuin "oikealta" koneelta ja tässä on kuitenkin tehokkaampi moottori (180w) kuin HCP65 (80w) mallissa :O

En ymmärrä näistä mitään, enkä juuri viisastunut agrimarketissa käydessäni.
Viimeisimpänä vaihtoehtona Delavalin isoin kone, jolla myös hintaa :(

Onko Delaval luotettava merkki ? tai mitä muuta suosittelisitte.. Onko Heiniger mistään kotoisin ja mistä niitä saa?

3

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • navettapiika

      Mulla on delavallin kone lehmille, mutta hevosen ajelu on vähän vierasta puuhaa. Aikoinaan ajelimme samalla koneella ponia ja se onnistui kyllä. K-maataloudessakin on oma merkki, en ole varma on tuo Heiniger se sama. Nettikaupoistakin löytyy. Kun löydät sopivan, niin varmista myös varaterien saatavuus, sillä niitä joutuu välillä uusimaan. Työntäähän näitä täytyy, eivät kulje itsekseen karvassa.

    • Muamuija

      Muuten en hevosesta tiedä, mutta meillä on Heiniger sähkökoneena ja DeLaval akkukoneena, ja jommallakummalla on hevosen karvankin ajaneet. Itse kiinnitän huomiota eläinten kanssa työskennellessäni karvanajon turvallisuuteen, eli sähkökonetta käytän enää vain vanhoilla rauhallisilla lehmillä väljissä parsissa, muut akkukoneella, myös koneen melutasoon on hyvä tutustua. Ainakin meillä sähkökoneet olleet paljon meluisampia. Sähköjohdon polkeminen ritilää vasten tai edes sotkeutuminen jalkoihin on aika iso riski, varsinkin jos vielä jatkojohtojen kanssa joutuu pelaamaan, kuten useimmiten joutuu. Kaksi kertaa elämäni aikana on myös hieho potkaissut niin, että sähkökone on särkynyt käteen, joten kolmatta kertaa koetan vältellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      267
      1609
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      32
      1493
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      150
      1229
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1037
    5. 136
      1008
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      951
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      933
    8. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      429
      882
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      862
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      140
      828
    Aihe