Mielialalääkkeet & näön hämärtyminen

tai huonontuminen

Onko teitä muita, jotka syövät mielialalääkkeitä, jotka aiheuttavat näön hämärtymistä? En itse huomaa kärsiväni siitä, mutta näöntarkastuksen yhteydessä optikko sanoi, että on vaikea tietää mitkä vahvuudet laittaisi minulle, kun aina välillä näköni hämärtyy ja välillä ei. Mitä ilmeisimmin tuo hämärtyminen johtuu syömästäni mielialalääkkeestä, sillä siinä yleiseksi haittavaikutukseksi on mainittu juuri näön hämärtyminen. Kohtalotovereita?

Entä voivatko mielialalääkkeet huonontaa näköä PYSYVÄSTI, onko kokemuksia siitä?

5

2519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paroks

      En usko, että näkö pysyvästi huononisi mielialalääkkeiden käytöstä. Menee varmaan ohi, jos / kun lopetat lääkkeen käytön. Olen itse käyttänyt 16 vuotta paroksetiinia, tosin hyvin pientä annosta ja välillä unohdan ottaa senkin, mutta en ainakaan nykyään huomaa mitään erityistä näön hämärtymistä.

    • 9+15

      Söin 2 kk mirtazapin masennuslääkettä. Näkö huononi niin että lopulta en esim pystynyt lukemaan isojakaan tekstejä. Kun lopetin lääkkeen näkö alkoi muutaman päivän päästä palautua entiselle tasolleen.

    • sertralin1

      Minulla kans on näkö huonontunut lääkkeiden takia.Toivottavasti näkö palautuu ennalleen,kun lääkitys pian on loppumassa..

    • Peetula

      Venlafaxin ollu päällä jo aika pitkään, näön huonontuminen alkoi Ketipinorin kanssa, joten joko tää yhdistelmä tai sit Ketipinor lienee syynä...

    • Anonyymi

      Olen huomannut saman kevään mittaan. Aloitin lääkkeen tammikuun lopussa ja sellainen on päällä edelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      243
      4629
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3065
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1753
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      80
      1456
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      948
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe