Mielialalääkkeet & näön hämärtyminen

Onko teitä muita, jotka syövät mielialalääkkeitä, jotka aiheuttavat näön hämärtymistä? En itse huomaa kärsiväni siitä, mutta näöntarkastuksen yhteydessä optikko sanoi, että on vaikea tietää mitkä vahvuudet laittaisi minulle, kun aina välillä näköni hämärtyy ja välillä ei. Mitä ilmeisimmin tuo hämärtyminen johtuu syömästäni mielialalääkkeestä, sillä siinä yleiseksi haittavaikutukseksi on mainittu juuri näön hämärtyminen. Kohtalotovereita?

Entä voivatko mielialalääkkeet huonontaa näköä PYSYVÄSTI, onko kokemuksia siitä?
52907
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En usko, että näkö pysyvästi huononisi mielialalääkkeiden käytöstä. Menee varmaan ohi, jos / kun lopetat lääkkeen käytön. Olen itse käyttänyt 16 vuotta paroksetiinia, tosin hyvin pientä annosta ja välillä unohdan ottaa senkin, mutta en ainakaan nykyään huomaa mitään erityistä näön hämärtymistä.

Äänestä

Söin 2 kk mirtazapin masennuslääkettä. Näkö huononi niin että lopulta en esim pystynyt lukemaan isojakaan tekstejä. Kun lopetin lääkkeen näkö alkoi muutaman päivän päästä palautua entiselle tasolleen.

Äänestä

Minulla kans on näkö huonontunut lääkkeiden takia.Toivottavasti näkö palautuu ennalleen,kun lääkitys pian on loppumassa..

Äänestä

Venlafaxin ollu päällä jo aika pitkään, näön huonontuminen alkoi Ketipinorin kanssa, joten joko tää yhdistelmä tai sit Ketipinor lienee syynä...

Äänestä

Olen huomannut saman kevään mittaan. Aloitin lääkkeen tammikuun lopussa ja sellainen on päällä edelleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tai huonontuminen kirjoitti:

Onko teitä muita, jotka syövät mielialalääkkeitä, jotka aiheuttavat näön hämärtymistä? En itse huomaa kärsiväni siitä, mutta näöntarkastuksen yhteydessä optikko sanoi, että on vaikea tietää mitkä vahvuudet laittaisi minulle, kun aina välillä näköni hämärtyy ja välillä ei. Mitä ilmeisimmin tuo hämärtyminen johtuu syömästäni mielialalääkkeestä, sillä siinä yleiseksi haittavaikutukseksi on mainittu juuri näön hämärtyminen. Kohtalotovereita?

Entä voivatko mielialalääkkeet huonontaa näköä PYSYVÄSTI, onko kokemuksia siitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu