työttömän sairauspäiväraha

juppaluoma

En läytänyt kelan sivuilta selkeää vastausta.

Jos olen ollut työssä ja työni on loppunut vaikkapa 31.6.2012, olen ollut karenssissa eli en ole saanut työttömyyskorvausta. Millä perusteella sairauspäivärahani määräytyy:
- vuoden 2010 työtulojen perusteella
- välittömästi sairauslomaa edeltävästi maksetun (eli siis tapauksessani maksamattoman) työttömyyskorvauksen perusteella,
- jatkossa kun saan työttömyysrahaa, sen perusteella

vai saanko valita näistä vaihtoehdoista itse?

4

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ++++++++

      Itse käsitän asian näin, että pääsäntöisesti tuo 2010 tulot on se laskentaperuste. Mutta voidaan käyttää myös tulojen esittämisajan pidentämistä. Kumpi on sinun kohdalla kannatavampaa?

      "Jos sinulla ei ole ollut työtuloja sairauden, työttömyyden tai muun vastaavan syyn vuoksi yhtäjaksoisesti työkyvyttömyyttä edeltävältä 6 kuukauden ajalta, voit esittää tulot niiltä ajanjaksoilta, joina olet työskennellyt. Voit esittää työtulot kuitenkin vain työkyvyttömyyden alkamisvuodelta ja sitä edeltäneeltä kalenterivuodelta yhteensä enintään 6 kuukauden ajalta."

      http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/210802094548ES

    • sksksksk...

      Lähtökohtaisesti sairauspäivärahasi maksetaan 2010 työtulojen perusteella.

    • tuloton sairas

      Ja muista että sinulla on 55 päivää omavastuuaikaa ennenkuin saat sp.rahaa!

      • ---------

        kelan sivuilla sanotaan, että työtön saa sairauspäivärahaa jos työedellytys täyttyy ja tähän riittää jos on työttömänä työnhakijana.
        toisella sivulla sitten sanotaan että työtön (jos ei ole tuloja ) ei saa sp-rahaa ennen kuin 55 päivän kuluttua.

        eli alottajan tapauksessa jos on työtuloja tältä vuodelta mutta ei mitään tuloja karenssin takia just ennen sairausrahan alkua, onko todella tuö 55 päivän karenssi siinäkin?

        Onko noiden tulojen oltava saatuja just ennen sairauspäivärahakauden alkamista vai riittääkö että tuloja on ollut ko vuodelta tai aiemmalta vuodelta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      103
      8132
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      107
      5677
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      281
      5057
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4983
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      76
      3757
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      56
      2980
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      65
      2697
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2518
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2452
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      43
      2431
    Aihe