Hirvijahti, miten suhtaudutte gallup:

En pidä hirvistä, on vastuutonta antaa niiden elää. Moni kuolee ja vammautuu joka vuosi.
Meilläpäin on tuo jahti aivan törkeää, pihalta kulkee ajoketju ja huuto soi pilli inisee (eläs isu klikkaa- kun tarkoittettiinkin toista ininää;;)) metsästäjä söi leivän ja ikkunasta katsottiin kun heitti talouspareikääreen meidän pihalle. Ikkunoista töllötetään!
Ja sit liikenne, hirvet aivan vaukoina juoksee ja hirvikoirat tuolla. Kun näkee koiran niin tietää että hirvi lähellä ja inhottaa ajella ja lapset kyydissä. Tuntuu että peltoon ammutaan aina vaikka tie menisi toiselta puolen niin ei mitään, eihän ne tajua että se tappaa aina osuessaan vaikka 6-8 kilometrin päässä!!!
Itse toivoisin että hirvet hävitettäisiin varusmiespalveluksena. Eivät kuulu maahan, jossa on pitkät etäisyydet ja ihmisten pitää liikkua autoilla kun ei ole julkisia.

1. Kuuluuko hirvi suomen luontoon?

2. Kuuluuko hirvi asutuskeskusten valtaväylien alueille?

3. Millaisia tuntemuksia Sinussa herättäisi, jos läheisesi joutuisi hirvikolariin?

4. Onko hirvikanta mielestäsi alueellasi ylisuuri/ sopiva/ liian pieni/ en osaa sanoa.

Kiitos osallistumisesta.
16125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

1. kyllä, ehdottomasti

2. kyllä, ylväitä ja komeita otuksia ovat.

3. ei mtn eritystä, se oli Jumalan tahto ja siihen on alistuttava.

4. sopiva / liian pieni. Tahtoisin niitä olevan paaaljon enemmän.

Äänestä
  • Hirvipaisti on ehkä parasta paistia!!!! Liikenne siitä kiinni että jos ajaa alle 60 niin hirvi pystyy tajuaan että se valo ja ääni lähestyy, tietenki jos on ajo päällä niin voi vauhkota. Hirvikolarit tapahtuu 84% vaihtelulälillä 80- 95 Km/h suhteuttettuna tiheyksiin ja liikennemääriin. Eli kaasua kannattaa painaa varovasti hirviaikaan.
    kyllä kuuluu on ruoka myös monille luonnon eläimelle. Kuuluu sinne missä on sopiva paine myös kannan vähennykselle peto tai ihminen. -----
    Sopiva jätöksiä näkyy ja autossa on infrapuna tutka jos on lämipimiä esineitä tienvarressa. Paistien puolesta sopiva.

    Äänestä

1. Kuuluu mut poronhoitoalueele ja kansallispuistoon.
2.Enämpi methiin, enämpi kuolee myöskin hirviä autokolareissa kun metsästyksessä ollen ylisuuri hirvikanta myös osasyy susien yleistymiseen. ei kuulu, ite voin ampua mutta en halua kolaria.
3. olen ollut hirvikolarissa ja se oli äkkitilanne, ei sovi hirvet suomeen sen herätti ajatuksena.
4.Ylisuuri, liikaa on hirviä. Kestävä kanta myös näin metsänomistajana olisi noin 10 osa. Ja enimmin poronhoitoalueella tosiaan, siinä eteläosassa ja itäsuomeen pieni lajiutuma, säilyis geenit vaikka siihen nuuksioon.

Kiitos vaan, tiie vaikuttaako tämä minun mielipe mihinnään mutta mukava saada äänensä kuuluville tässä asiassa kun hirviä on liikaa ja

Äänestä
  • 'En pidä hirvistä, on vastuutonta antaa niiden elää. Moni kuolee ja vammautuu joka vuosi.'
    Katselin hieman tietoja tästä, ja esim. tuolta mtv.3 uutisosiosta löytyi tällainen (noin lukema/vuosi: 'Viime vuosikymmenen puolivälissä hirvikolareissa kuoli vuosittain 10-12 ihmistä. Lähivuosina hirvikolarikuolemien määrä on laskenut neljään viiteen.'
    Sitten verrataan tilastokeskuksen liikennekuolemiin (lukema yhdeltä kuukaudelta, elokuulta):
    'Tieliikenteessä sattui elokuussa Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan 680 henkilövahinkoon johtanutta onnettomuutta. Niissä kuoli 27 ja loukkaantui 821 ihmistä.'
    En puolustele, tai vähättele hirvionnettomuuksia, mutta myös muista syistä sattuu onnettomuuksia (suurin osa onnettomuuksista). Tuohon 680: een toki sisältyy myös hirvikolarit, mutta valtaosa on kuitenkin tapahtunut muista syistä. Kaikenlaisissa kolareissa liian suuri tilannenopeus on osallisena tapahtumiin.

    Kuvauksesi metsästäjien käytöksestä on outoa, ota metsästysseuraan yhteyttä, ja pyydä heitä toimimaan, kuten kuuluu!
    Tien ylitse on ainakin luvatonta ampua, ja minulla on hirvenmetsästyksestä sellainen käsitys, että varmoista paikoista yleensä ammutaan.
    Lisäksi kommentoisin, että yleensä metsästäjät ovat metsällä viikonloppuisin, kun ei ole töitä. Aamusta, tavanomaisesti. Eli ei jatkuvasti 24/7.
    Maaseudulla asuessa hirvet ovat tietysti suurempi ongelma, mutta asuinpaikkansa saa kuitenkin itse päättää. En usko, että jokaisen mökin takia eläinkannat pitää ajaa alas (tuossa voisin viitata myös petoeläimiin).

    'Eivät kuulu maahan, jossa on pitkät etäisyydet ja ihmisten pitää liikkua autoilla kun ei ole julkisia.


    2. Kuuluuko hirvi asutuskeskusten valtaväylien alueille?'
    Siis törmäätkö nyt tuohon häiriöön jossain maaseudulla vai valtaväylillä? Miksi haluat hirvet myös metsistä, jossa on vain pikkuteitä, pois?

    niin ap sanoin niin:
    Mitenkähän ne geenit sitten säilyy, jos hirviä on pohjoisessa ja idässä niiden kansallispuistojen lisäksi? Miten ne hirvet liikkuu esim. sinne Nuuksioon sekoittamaan geenikantaa, jos ne ammutaan näitten em. alueitten ulkopuolella? Sitten vielä semmoinen huomautus, että hirvikolareita voi sattua myös kansallispuistojen alueella, koska niiden alueilla kulkee myös autoteitä retkeilijöitä ym. varten.
    '2.Enämpi methiin, enämpi kuolee myöskin hirviä autokolareissa kun metsästyksessä ollen ylisuuri hirvikanta myös osasyy susien yleistymiseen.'
    Melko käsittämätön lause, mutta laitetaan nyt tuo hirvilupien määrä tänä vuonna: 36 800 kpl. Kolarimäärät voi laskea ylemmästä luvusta.

    1. Kuuluuko hirvi suomen luontoon?
    kyllä, itsehän ne ovat tänne vaeltaneet ilman ihmisen apua.

    2. Kuuluuko hirvi asutuskeskusten valtaväylien alueille?
    mm..määritteletkö hieman tätä lisää? Ei kuulu mihinkään kaupunki/kyläalueelle, mutta harvinaistahan se on, että sinne teitä pitkin tulevat kävelemään.

    3. Millaisia tuntemuksia Sinussa herättäisi, jos läheisesi joutuisi hirvikolariin?
    Olisi kamalaa, samoin kuin silloin, jos ajaisi esim. puuhun tai kolarin toisen auton kanssa. Vielä pahempi olisi esim. juoppokuski.

    4. Onko hirvikanta mielestäsi alueellasi ylisuuri/ sopiva/ liian pieni/ en osaa sanoa.
    ok. Hyvä, että vuosittain metsästetään. Samaa mieltä ylläolevien kanssa, että hirvenlihan on erinomaista.

    Äänestä

1. Hirvi kuuluu Suomen luontoon.

2. Asutuskeskusten valtaväylien alueille? Mitä nämä ovat?
Asutuskeskuksiin eli kaupunkeihin ei kuulu, mutta ajoittain eksyvät reppanat. Kaupunkien väliseen maastoon kyllä kuuluu. Teitä menee ristiin rastiin, mutta ajellaan varovaisesti ja valppaana!

3. Juuri viime viikolla joutui ystävä hirvikolariin. Auto lunastukseen, ei henkilövahinkoja. Hirveltä koipi poikki ja se löytyi vasta seuraavana päivänä, kiitos jäljestäjien. Eipä siinä mitään. Huonoa tuuria eikä kuski ollut valppaana. Ajatus ajamisessa olisi pelastanut auton ja hirven. Turhaa jossittelua.

4. Hirvikanta lienee aika sopiva. Sitä riittää metsissä ja paistiksikin.

Äänestä

1. Kuuluuko hirvi suomen luontoon? Totta kai. Upea ilmestys.

2. Kuuluuko hirvi asutuskeskusten valtaväylien alueille? Vaikea välttää kun asutusta kaikkialla. Usein hirviaitaa käytetään.

3. Millaisia tuntemuksia Sinussa herättäisi, jos läheisesi joutuisi hirvikolariin? Ikävää tietenkin kenestä ei olisi mutta laitan samaan kategoriaan kuin joidenkin ohitustilanteet. Ja olen itsekin meinannut törmätä hirveen. Enemmän pelottaa ihmisten holtiton ohittelu, ylinopeus, alkoholi ajossa ja väsymystilat(kuten politiikko Sasin tapaus-tappoi kaksi ihmistä kolarissa). Myös äidit voi olla vaarallisia ajossa kun kaitsevat lapsiaan samalla takapenkille tai koirat on irti autossa. Kolareita sattuu monesta syystä..

4. Onko hirvikanta mielestäsi alueellasi ylisuuri/ sopiva/ liian pieni/ en osaa sanoa. Ei ole liian suuri ainakaan. Hieman liian pieni nykyisin. Ennen näin hirviä nykyään en..joten vähentynyt on reilusti ja se ei ole kivaa.

Äänestä
  • Ihmettelen ettei kolareita tule lapissa kun porotokkia joka puolella..ja niistä ei koskaan puhuta samaan tapaan.

    Äänestä

  • veijonen38 kirjoitti:

    Ihmettelen ettei kolareita tule lapissa kun porotokkia joka puolella..ja niistä ei koskaan puhuta samaan tapaan.

    Niistä ei puhuta varmaan siksi, kun yleensä kolarit eivät ole niin vakavia. Hirvi on poroa isompi, joten kolaritkin voivat helposti olla kohtalokkaita. Autovaurioita tottakai syntyy.
    Seuraavasta linkistä (v.2011) näät, että porokolareita sattuu Suomen Lapissa n. 4000 kpl vuodessa.
    http://yle.fi/uutiset/porokolarit_lisaantyneet_rajahdysmaisesti/5464601

    Äänestä

  • kom.mentti kirjoitti:

    Niistä ei puhuta varmaan siksi, kun yleensä kolarit eivät ole niin vakavia. Hirvi on poroa isompi, joten kolaritkin voivat helposti olla kohtalokkaita. Autovaurioita tottakai syntyy.
    Seuraavasta linkistä (v.2011) näät, että porokolareita sattuu Suomen Lapissa n. 4000 kpl vuodessa.
    http://yle.fi/uutiset/porokolarit_lisaantyneet_rajahdysmaisesti/5464601

    Pahalta tuntuu että haluttu clicata. Onko se että kun haukullinen ei voi enään kirjoittaa niin pyrkii cliccaamaan kaiken (myös isun vilmit- mut se ei tajuu) et muutkaan ei vois jatkaa tääl ihanalla palstalla kirjottelua. Unohdetaan haukullinen ja laitetaan AINA ne turhat cliccaucet myös ylläpitoon koska hyvin paljon se heitä kiinnostaa siellä!!!!!

    1. Liikaa hirviä
    2. Oisko että varusmiehet ampuis ne ja lihat köyhille???!!!!
    3En hyväksy ja omilla mailla on karkottimet ja tarvittaessa.... ;;;)))))

    Koitetaanhan että ei reakoida lainkaan poistopyyntöihin palstalle kirjoittamalla vaan laitetaanhan aina ylläpitoon kysymys ja rohkeasti nimet/ nimimerkit näiltä tietyiltä esiin!!!!!

    Äänestä

1. . Kuuluuko hirvi suomen luontoon?

- Kuuluu

2. Kuuluuko hirvi asutuskeskusten valtaväylien alueille?

- Jos se sinne liikkuu, vapaa maa

3. Millaisia tuntemuksia Sinussa herättäisi, jos läheisesi joutuisi hirvikolariin?

- Elämässä on monta riskiä joutua ties minkälaiseen tapaturmaan, mielestäni
hirvien pelko on aika turhaa ja sitäkautta jos joku riskitekijä olisi ihmisen
hallittavissa, niin monet sitä haluaisi poistaa. Ihminen ei onneksi pysty hallitsemaan kaikkea, jo sen pyrkimys kertoo jonkinlaisesta vainoharhasta
tai tarpeettomista pelkotiloista. Päivä kerrallaan! :D

4. Onko hirvikanta mielestäsi alueellasi ylisuuri/ sopiva/ liian pieni/ en osaa sanoa.

- Uutisissa kerrottiin, että kanta on pieni aikoihin, mutta sanon sopiva.

Metsästys on ihan ok, on taatusti "luomulihaa", eikä teuras-elukkaa,
joka taatusti pelkää lyhyen elämänsä aikana ja kohtelu ennen kuolemaa on mitä on.

Kiitos

Äänestä
  • Tohon sun 3.teen kommenttin sen verran komppaan,että monet ihmiset
    on kontrolli friikkejä,että kuten sanoit,he haluavat hallita asioita. Hyvin sanottu.

    Äänestä

  • Upeita vastauksia, aivan ykkösluokkaa :D

    Äänestä

  • Pukeli. kirjoitti:

    Upeita vastauksia, aivan ykkösluokkaa :D

    Hih;;)))) Et ihan uskalla kbsata sitä OIKEAA nimimerkkiää ;))))))
    Ei kait siit pnne jää ne tietyt, vaikka osa joutuu lähtemään pois- aika kovat syytteet ja muualjon tulis lisää----- ;) Tuol toisaalla oli että aika iso juttu nyt kun selitettiin miten oli askel askelelta edetty kun haettiin tietty kiikkiin ;))))
    Mut ihana kun aina täällä aina tulis ihanii kirjottajii, hih.... MM)))))

    Äänestä

  • yxvaa kirjoitti:

    Hih;;)))) Et ihan uskalla kbsata sitä OIKEAA nimimerkkiää ;))))))
    Ei kait siit pnne jää ne tietyt, vaikka osa joutuu lähtemään pois- aika kovat syytteet ja muualjon tulis lisää----- ;) Tuol toisaalla oli että aika iso juttu nyt kun selitettiin miten oli askel askelelta edetty kun haettiin tietty kiikkiin ;))))
    Mut ihana kun aina täällä aina tulis ihanii kirjottajii, hih.... MM)))))

    siansaksaa,,älä ota nui paljost ettet osaa ennää ees kirjoittaa sitäkään vähää mitä yleens

    Äänestä

  • mitä ihmeen kirjoitti:

    siansaksaa,,älä ota nui paljost ettet osaa ennää ees kirjoittaa sitäkään vähää mitä yleens

    Tämä palsta on sellainen, että täällä viitataan sananvapaudelle kintaalla.

    Eli siansaksaa tai vaikka ryssää peruna suussa....Aivan sama :D

    Äänestä


Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Yksikin liikaa!!! kirjoitti:

En pidä hirvistä, on vastuutonta antaa niiden elää. Moni kuolee ja vammautuu joka vuosi.
Meilläpäin on tuo jahti aivan törkeää, pihalta kulkee ajoketju ja huuto soi pilli inisee (eläs isu klikkaa- kun tarkoittettiinkin toista ininää;;)) metsästäjä söi leivän ja ikkunasta katsottiin kun heitti talouspareikääreen meidän pihalle. Ikkunoista töllötetään!
Ja sit liikenne, hirvet aivan vaukoina juoksee ja hirvikoirat tuolla. Kun näkee koiran niin tietää että hirvi lähellä ja inhottaa ajella ja lapset kyydissä. Tuntuu että peltoon ammutaan aina vaikka tie menisi toiselta puolen niin ei mitään, eihän ne tajua että se tappaa aina osuessaan vaikka 6-8 kilometrin päässä!!!
Itse toivoisin että hirvet hävitettäisiin varusmiespalveluksena. Eivät kuulu maahan, jossa on pitkät etäisyydet ja ihmisten pitää liikkua autoilla kun ei ole julkisia.

1. Kuuluuko hirvi suomen luontoon?

2. Kuuluuko hirvi asutuskeskusten valtaväylien alueille?

3. Millaisia tuntemuksia Sinussa herättäisi, jos läheisesi joutuisi hirvikolariin?

4. Onko hirvikanta mielestäsi alueellasi ylisuuri/ sopiva/ liian pieni/ en osaa sanoa.

Kiitos osallistumisesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu