http://www.ess.fi/?article=388872
LUKEKAA HÄMEEN-SANOMAT
Tässä meidän kaupunginjohtaja pistää heinolassa tuulemaan. On se ihme kun puoli jumalana pidetty johtaja sai 2kk aikana Heinolan sekaisin!
Eiköhän ihmisten silmät aukea.
Eikä tämä ole ainoa juttu mitä etelästä kuuluu.
LUKEKAA HÄMEEN-SANOMAT
Tässä meidän kaupunginjohtaja pistää heinolassa tuulemaan. On se ihme kun puoli jumalana pidetty johtaja sai 2kk aikana Heinolan sekaisin!
Eiköhän ihmisten silmät aukea.
Eikä tämä ole ainoa juttu mitä etelästä kuuluu.
Vastaukset 55
Vanhimmat
voi kun rokki soi......
http://yle.fi/uutiset/heinola_on_ilman_johtajaa/5065450
Kyllä jumaluus on kaukana tosta tädistä! Valehtelee minkä ehtii ja syyttää muita aikaan saamastaan sekasorrosta! Perseestä koko muija!
http://yle.fi/uutiset/hannu_komonen_miksi_johtajilla_on_heinolassa_aina_vaikeaa/6340647
http://yle.fi/uutiset/kuntapolitiikan_betonimyllyssa_jauhetaan_uutta_heinolaa/6299273
Ei kait se vaan tule takaisin?
http://www.ess.fi/?article=389339
Annetaan mielellämme takaisin sinne Pyhäjärvelle
Minä olen kaupunginjohtaja Tita Rinnevaaran puolella.
Eikös kaupunginjohtajillaki pitäisi olla 4 kk:n koeaika, niinkuin on muissakin kunnan, ja valtion viroissa.. Potkut vaan ja uutta matoa koukkuun.
Heinola on tyhmien sisäsiittoisten kylä,eikä tuota kaupunkina voi pitää.
Oli koeaika. Mutta Ahonen teki johtajasopimuksen jossa koeaikaa ei ole.
Koeaika ei ole pakollinen. Sen lisäksi kaikki kaupungintalossa olevat kamut ja hyvät vejet ovat irtisanimissuojassa, siis kaupunginjohtajalla ei ole valtaa palkkata ketään eikä erottaa. Porukka nyt on villi ja vaattii jokaista, joka yrittää vaatia välillä työntekoakin, kiusaajaksi. Kaikkien tiedossa on, että Heinolan kaupungintaloon pääse töihin vain hyvä veli-systeemin kautta erityisesti pitää olla apulaiskanslianpäällikön kamu ja hyvä veli. Sen lisäksi nyt apulaiskanslianpäälikölle annettu triplatehtävä: apulaiskanslianpäällikkö/ kanslianpäällikkö/ kaupunginjohtajan sijainen. Sen lisäksi sillä on irtisanomissuoja. Ja täti istuu heti Titan tuoliin, kun Titasta pääsee eroon. Kova peluri, terorrisoi Heinolaa jo kahdeksan vuotta, söi edellisen kaupunginjohtajan Komosen, nyt raivaa tielta Titaa. Peli on ihan selvää ja lakimiehenä se täti osaa ne kiemurtelut ja juonittelut. Ja Pyhäjärven mafia varmasti auttaa Titalle kostaamista.
Koeaika ei ole koskaan pakollinen
Koeaika ei ole pakollinen
Heinolassa oli täysi rauha ennen Titan tuloa. Ensimmäinen kaupunginjohtaja, joka on saanut asiat näin sekaisin henkilökunnan kanssa. Apulaiskansliapäällikkö on ollut monta vuotta, eikä julkisuuteen kuulunut mitään negatiivista ennen kuin nyt. Komosen kanssa hyvät välit. Eikö Pyhäjärvellä ole myös Rinnevaaran mafia?
Rämöstä uusi kaupunginjohtaja....
Miksi se Ahonen teki sopimuksen ilman koeaikaa?
Nyt kaupunginjohtajaa ei saa pois.
Nämä valitsivat uuden kaupunginjohtajan:
Suoritetun äänestyksen perusteella nimettiin kaupunginjohtajan vaalia valmistelevaan työryhmään jäseniksi kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Hannele Rämö, kaupunginhallituksen puheenjohtaja Juhani Ahonen sekä kaupunginhallituksen jäsenet Reijo Pantsari, Mauno Kuusela, Sanna Karppinen ja Anne Lehtokoski.
Ja valinnan tulos oli ihmenainen Tita ja nyt jo täysi sota ja riitely.
Niin, kuin Tita astui vahingossa paikallisen mafian varpaille.
Kyllä sitä sopimusta tekemässä oli muitakin kuin Ahonen ja pääkannattajana valtuuston puheenjohtaja Rämö, joka nyt on hiljaa kuin ...
Sopimuksen tekijä on sen allekirjoittaja.
Se on helppo tarkistaa ja se on Ahonen. Eikä kukaan muu ja fakta on fakta, sitä et pysty muuttamaan vaikka kuinka täällä jäkytät.
Vai pitääkö kopio sopimuksesta laittaa tälle palstalle?
http://www.heinola.fi/Dynasty/kokous/20122416-27-1.PDF
Oliskohan aika lopettaa tämä naurettava pelleily ja selvittää pohjia myöten mikä mättää. Jos ja kun syyllinen / syylliset löytyy niin monoa persiille ja äkkiä. Miten ihmeessä voi olla noin riitaisaa porukkaa..?? Kyseenalaistaisin myöskin kaupunginjohtajan valintaan vaikuttaneen työryhmän pätevyyden. Ei järkeä ei tolkkua. Muitakin varteenotettavia ehdokkaita oli tarjolla. Kalossin kuva ahteriin koko valintaraadille ja lasku perään.
http://yle.fi/uutiset/heinolan_virkamiesjohto_ilmaisi_huolensa_kaupunginjohtajan_tyotavoista/6361709
Ei tässä voi muuta sanoa, kuin että jo olisi aika viimeisten ihmistenkin avata silmät ja nähdä mitä tämä tyranni on Heinolan kaupungille aiheuttanut. Todella surullista.
Missä muussa vikaa,kuin vanhat pierut valittaa.
Vanhoihin pieruihin kai sitten lasketaan meidän johtavat lääkärit. Heillä on kyllä kysyntää - ei tarvitse itserakkaan narsistin alla olla.
Mielenkiintoista on myös se, että Heinolan lääkärit jakavat lausuntoja huhupuheiden perusteella! Ja kukas se olikaan, joka allekirjoitti ensimmäisenä toisen nimilistan? Liekö hän se, joka on saanut lääkäritkin mukaan tähän naurettavaan touhuun. Nimilistalla ei muuten ollut juuri muita kuin naisia... Mitä viestiä se kertookaan?
Kun Rinnevaarasta tehtiin tutkintapyyntö, oli se kuulemma väärinkäsitys. Kun kaupungintalolta tuli työpaikkakiusaamisesta ilmoituksia, niin muutosvastarintaa, budjetin palauttaminen uuteen valmisteluun valtuuston vika ja nyt sitten tämä. Olisikohan aika ottaa pää persiistä ja silmää käteen! Olisikohan sittenkin vikaa tässä Rinnevaarassa?
http://www.vakkass.fi/uutinen.phtml?id=2527
Tässä on vanha uutinen Oripään kunnanjohtajan valinnasta. Huomattavaa on, että Tita Rinnevaara on aluksi ollut hallituksen suosikki, mutta kun tehtiinkin soveltuvuustestit, ei häntä valittukaan.
EHkäpä Heinolassakin olisi kannattanut laittaa ehdokkaat testeihin tai ainakin kysyä tarkkaan entisistä työpaikoista.
Valintaryhmä ei laittanut testeihin. Sitten Ahonen teki sopimuksen ilman koeaikaa. Nyt ei sitä saapois.
Ei valittu muitakin, so what?
Muitakin ei ole valittu. So what?
Koeaika ei ole pakollinen
Jes! Ajetaan Rinnevaara ulos Heinolasta, niin Kankaanpää pääsee johtamaan kaupunkia!!!
Saa sen pois jos maksaa reilun erorahan. Muuten ei lähe kun ei oo koeaikaa.
Ja Heinolan tuho sinetöidään lopullisesti, kun Kankaanpäälä on irtisanomissuoja ja talo täynnä kamuja ja hyviä veljeä. Vapisee, Heinolan kassa!
Kylläpä nyt Kankaanpäästä tehdään koko homman roisto. Niin paljon vaikutusvaltaa hänellä ei ole kuin täällä annetaan ymmärtää.
...mikä hel..tin irtisanomissuoja????? Vapiskaa Heinolan kassat :)
Pidetään luurangot kaapissa ja suut kiinni.
Heinolassa rokkaa, sehän on se ja hyvä juttu. Mikä on Heinolassa vikana? Onko rekrytointi mennyt pieleen? Eikö taustoja selvitetty? No Heinola on kuitenkin ihan kiva kesäkaupunki ja tulen uudelleen :=)
Vika on Heinolan poliitikoissa ja virkamiehissä. Joku aivoihin vaikuttava mätäpaise taitaa heitä vaivata.
Ei uusi ihminen ja vielä nainen saa aikaan tälläistä parissa kuukaudessa. Kaupunki on mätä. Uuteen kaupunginhallitukseen ei saa ottaa ketään nykyisen jäsentä.
Aivan oikeaan osuit Hani Juahonen. Olen tarkka ihmistuntija. Heinola on pieni paikka ja ikävä kyllä tunnen melko tarkalleen Heinolan luottamus - ja virkamiehet ja heidän taustansa. Mitä saavatkaan vielä aikaan, kun supistuksia ja liitoksia on laitettava käytäntöön. Lopputili mieluusti muutamalle kansliapäälikölle ja heidän palkka hoitajille, tai siivoojille. Onko tosiaan tarpeen pitää asuntotoimistossa 4 virkailijaa? Antakaa Titalle työ rauha, te "ammatiksenne suutaan pieksijät."
Tita rokkaa heinolassa ..vielä kauan. On se sen verran kova mimmi!
Tervetuloa, Tita. Sinua vastaan ovat vain paikallinen mafia ja Kankanpään kamuja.
Perjantai-lehdessä oli Juha tähkäsen ja Jouko Harjulan kirjoitus,hjossa tuetaan uuden kaupunginjohtajan, ja en epäile heitä valehtelusta tai väristelystä lainkaan.
Minä epäilen. Yrittäjien hallitushan ei kokoontunut ja kaikilta ei edes puhelimessa kysytty kantaa ja osa vastusti. Kirje antaa kuitenkin ymmärtää, että kaikki ovat sen takana.
Oletko Mimmi Terävä TR:n lesbokaveri?
Suomi24 = "Suoli24", oikein :((((((((((
Yrittäjien kokous oli 8.11.2012, tarkistakaa.
Aikomus oli ilmoittaa asiatonta viestiä ja poistaa sen, muutin mieltä sen takia, että kaikkien nähden olisi kuvaus, miten likainen porukka puolustaa Terhi Kankaanpäätä. Sattumako?
Näitä TR kannattajia on vain kourallinen. Täälläkään ei ole kuin yksi kannattaja, joka on vain Kankaanpäälle katkera. Tiedän että olet facebookissa, onko sulla tulla pokkaa sinne. Odottelen facen puolella! Henkilöllisyytesi on selvitetty
Vasen puolella kirjoitajalle: Se johtuu siitä, että kuulemma järkeviä ihmisiä eivät lue tätä palstaa. Itse eksyin tälle palstalle vahingossa. Kuulemma tällä palstalla osallistuu eniten väkeä, joka kiroilee, loukkaa ja irvistelee. Sen lisäksi Rinnevaara on kaupungissa uusi tulokas ja talossa työtä aloitti työn tekemisellä, ei "hovin" muodostamisella. Tarkoitus oli lähettää viesti Pyhäjärveläisille, että mitä ne tietää Heinolasta, että niin ripeästi sylkevät Heinolan virtaan.
Kirjoituksena Rinnevaaran mustamaalaamiseksi käytetään nyt Johanna Lahtisen kirjoitus, luottaen hänen arvioonsa täydellisesti. Toisaalta vieressä olevaa tekstiä, joka on oikeastaan päinvastainen, kuin Johannan viesti, unohdetaan. Myös sivulla 4 olevaa juttu ”Hankemylly pyörii vaivoin” taisi jäädä lukematta.
Sen lisäksi varsin kummallinen ja marksilainen suhtautuminen eri mieltää oleviin: jos et ole kanssamme, olet meitä vastaan. Tähän ajatukseen perustuu myös marxilainen diktatuurivaltio, jonka käsitteet ottivat ensi kertaa käyttöön ranskalaiset sosialistit 1840 luvulla.
Heinolan tilanne on pitkäaikainen krooninen sairaus. Ei mitään tolkkua, saamaton porukka, ja Komosen ajalta riitelyt jakiistat, hurja menojen kasvujne.... Löysin keskusteluketjun elokuulta 2009 ja tässä otteet (Varoitus, teksti on pitkä):
-Kun Tommolan koluluun liittyvää keskustelua on seurannut monta vuotta, niin muistini mukaan jo vuonna 2006 tai aikaisemmin asiat ovat alkaneet mennä päin mäntyä.
-Jossain on vika, kun hyviä verotuloja saava kaupunki, mikä pitää kiinteistöverot ylärajalla ja minkä veroprosentti on korkea, ei saa rahojaan riittämään.
-Mielenkiintoista on , että kun messuista puhutaan,ei kukaan virkamies ole kaupunkilaisille esittänyt todellista tulo-ja menoarviota kuluista!Mielestäni veronmaksajien pitäisi tietää mihin meidän rahoja käytetään.
Elämänkaaritalo oli turha , samoin rantasauna.Kaupungin organisaatio on liian raskas ja tehoton. Suuremmatkin kaupungit pärjäävät pienemmällä henkilöstöllä. Aikaa ja rahaa palaa sisäisiin välienselvittelyihin, mielestäni nyt no viimeinen aika ulkopuolisten puuttua asiaan. Näin on kai jo tapahtunut.
Pohja tälle kurjuudelle on luotu jo vuosia sitten kaikenlaisilla kirjanpitokikkailiulla ym.ei tämä taantuma siihen ole syynä, lisää kyllä entisestään kurjuutta.
-Miksi esim. Jyränkölän palvelujen myyntiä ei kilpailuteta, aina on siihen joku veruke? Paljon sinne menee vuodessa rahaa? Ja kaupungin oman konekaluston määrä on suuri.
-Löytyisikö syy Jyränkölä-asian vatvomisesta siitä, että Kuusela häärää niin kaupungin leivissä kuin taustalla edelleen Jyränkölän pallilla ?
-Mikäli luettua ollenkaan ymmärrän niin tuossa kokouksessa nimenomaan Komosen esitys voitti äänestyksen jälkeen eli päätettiin ETTEI tukea Tommolan koululle haeta. Rämö jätti eriävän mielipiteen päätökseen.
-Siinähän on kaksi virkamiesesitystä. Virkamies Vesikko toteaa: "Heinolan kaupunki on varannut vuoden 2009 budjettiin 200.000 euron määrärahan Tommolan koulun suunnitteluun ja toteutukseen. Heinolan kaupunki on varannut Tommolan koulun peruskorjaukseen taloussuunnitelmaansa vuosille 2010 - 2011 yhteensä 5,5 milj. euroa (alv 0 %). Hanke voidaan käynnistää vuoden 2009 lopulla ja tehdä valmiiksi vuoden 2011 alkupuolella."
Virkamies Louko puolestaan toteaa päinvastoin: "Tällä hetkellä talousarviossa Tommolan koulun korjaamiseen ei ole osoitettu varoja."
-Jos kerran kuvittelet olevasi viisas, käyppä katsomatta kuinka monta avustusta tai sen yritystä Heinolasta on laitettu menemään minnekään. Eurookaan ei ole haettu sairaalahankkeesee, eurookaan ei ole haettu uimahalliin, leikkikenttiin, ylipäätään mihinkään.
- Onhan se ennenkuulumatonta, että Heinola on niin varakas kaupunki, joka ei hae mihinkään hankkeisiinsa valtion apuja. Päiväkotiavustukset ja vanhustenpalvelukotirahat ja niiden hakemiset sotkettiin myös. Päiväkoti menee käyttökieltoon toinen on huulella mennä kiinni. Hopeasiltaan upotetaan lähes 10 milj. euroo. Että niin hyvin kaupunginjohtaja ja virkamiehet hoitaa nää asiat.
-Avustusten hakemiset tai hakematta jättämiset on tutkittava perusteellisesti. Jollekinhan ne olisivat kuuluneet!
Heinola on saattanut todellakin menettää miljoonia!
-Haettiinko sairaalan laajennuksen yhtään avustuksia mistään - ei haettu. Sairaalan laajennusurakasta ja koko hankeesta on tehty eläkeläisukkojen egon pönkityskenttä - kaupungin varoilla.
Jos henkilöt eivät vaihdu, eivät tilaanteetkaan muutu, ellei heidän asenteissaan ja toimintatavoissaan tapahdu merkittäviä muutoksia. Tällä hetkellä ajetaan palveluita alas yksitoisensa jälkeen. Silti tehdään tappiota.
-Hannu Komonen tiedä, että opetusministeriön listoille olisi päässyt lähettämällä sen rahoitussuunnitelmaehdotuksen 31.12.2008 Etelä-Suomen lääninhallitukseen.
-Luin Karin sivuille tänään ilmestyneen kommentin ja näyttää tosiaan siltä, että jotkut ovat ottaneet tosissaan Komosen sekalaiset selitykset täysin asian vierestä. Näin tuokin kommentoija totesi: "Eikö tämä juuri mediassa käsitelty, ettei hakemusta olisi voinut lähettää tai olisi saattanut syyllistyä rikkomuksiin..." Rahoitussuunnitelmaehdotuksestahan asiassa on kysymys eikä hakemuksesta (Tosin Komonen käytti lehdessä harhaanjohtavasti nimitystä "rahoitushakemus"). Lähettämällä rahoitussuunnitelman Heinola olisi pysynyt avustuslistoilla. Ei se mitään valtuuston päätöksiä edellytä. Sitä paitsi, jos edellyttäisi, niin miksi asia otettiin esiin vasta valtuuston kokouksen jälkeen....viikkoa ennen kuin määräaika meni umpeen!!