Seuraavissa autoissa on muotoiluvirheitä, joiden lieventämiseksi esteettinen raatimme suosittaa välitöntä faceliftiä. Joissakin tapauksissa menee paljonkin peltiä uusiksi, mutta kauneus on ihmiselle tärkeä asia:
Audi A2
Kuin pyörille nostettu pesukone, päältätäytettävä. Onko pienen auton pakko olla ruma?
Audi A4
Kirveellä hetkellisessä mielenhäiriössä veistetty. Kömpelö lyllerö. Jos A4 olisi koulupoika, se olisi ylipainoinen, lyhytkinttuinen ja koulukiusattu.
Audi A6
Samaa sukunäköä kuin pikkuveljessä, ei kuitenkaan pidempänä yhtä järkyttävä, vaikka takaosa onkin kuin pyllistävän karjalaismummon ahteri.
Audi TT
Ruma jopa kylpyammeena. Kuin yksinäinen, irtileikattu rinta liikenteessä.
BMW 7-sarja
Päämuotoilija Chris Bangle on kuulemma Mercedeksen BMW:lle soluttama sabotööri.
Chrysler Voyager
Miksi pitää matkia eurooppalaista vaatimattomuutta? Kuin jättimäinen hernekeittotölkki.
Citroen C5
Kuka vielä sanoo, ettei ranskalaisilla ole huumorintajua?
Citroen Berlingo
Tästä linnunpöntöstä puuttuu vain orsi.
Fiat Stilo 5-d
Kuuluisaa italialaista muotoilua? Eikö Fiat ole viime aikoina maksanut suojelumaksujaan mafialle?
Fiat Barchetta
Savimalli oli aluksi kaunis, mutta studion ilmastointi ei ollut päällä ja koko malli suli taikinapötköksi. Toteuttivat kuitenkin italialaisessa kaaoksessa.
Fiat Multipla
En ihmettelisi, jos virtahepo yrittäisi paritella tämän kanssa.
Ford Ka
Kuin eksynyt lepakko.
Ford StreetKa
Älä jätä sitä kadunvarteen katto auki. Joku saattaa erehdyksessä virtsata siihen. 2000-luvun laskiämpäri.
Ford Fiesta
Papoille pappa-auto pappadesignilla.
Ford Focus
Todiste, että joku Fordilla käyttää LSD:tä. Jo viisi vuotta rehellisten ihmisten kiusana katukuvassa.
Ford Mondeo
Fordilla on keksitty viivoitin. Hip hurraa!
Ford Galaxy
Tajuan kyllä, miksi niissä on tummennetut lasit.
Honda Jazz
Vuoden Hyönteisautoksikin valittu.
Hyundai Accent
Rollaattori on tyylikkäämpi.
Jaguar S-type
Ensimmäinen versio oli yksi upeimmista autoista. Systemaattisesti pilattu vuosien mittaan. Yhdistäkää Audi A4 ja vuoden 64 Volga niin saatte uuden S-typen.
Land Rover Discovery
Botswanalainen savimaja komealla räystäällä.
Lexus GS300
Näyttää tiineeltä antiloopilta. Keula hyvä, mutta c-pilari on kuin Pietarin kirkosta. Odotamme uutta versiota.
Mercedes-Benz A-sarja
Inva-WC vauhtiraidoilla.
Mitsubishi Carisma
Eikö niillä ollut sanakirjaa?
Nissan Primera
Muuten menettelee, mutta keula on kuin ikkunalasiin hypänneellä sammakolla.
Nissan Terrano
Tuollaisen voi hitsata itsekin 16:sta lumikolasta.
Opel Agila
Vihreänä käy kompostista.
Opel Signum
Oli GM:llä ideat loppuneet, eivät keksineet mitä tehdä. Erottui lopulta kaksi ryhmää: toiset halusivat pikkuauton ja toiset limusiinin. Päätettiin tehdä molemmat samassa autossa siten että siinä yhdistyvät kummankin autotyypin huonot puolet. Kuin kolmella metrillä jatkettu Suzuki Swift.
Renault Megane
Joskus on vaikea uskoa, että Jumala on olemassa.
Renault Vel Satis
Kiasman pienoismalli, johon liikuteltavuuden helpottamiseksi on asennettu pyörät jälkikäteen.
Renault Kangoo
Eivätkö ne osaa kirjoittaa kengurua oikein?
Renault Scenic
Ei tuollaiseen voi lapsia laittaa; näkevät painajaisia.
Renault Espace
Linja-auto, joka on muotoiltu kuin ponttoonisilta.
Smart ForTwo
Maailman ensimmäinen potkukelkka, jossa on ovet.
Skoda Superb
Kumpi siinä on etupää?
Subaru Impreza
Mikroauto, johon isä on humalassa tehnyt lasikuidusta lokarit.
Volkswagen Golf
Ankea kuin krapula-aamu kastuneessa teltassa lihavan naisen kanssa. Nobelin tylsyyspalkinto jo 15. vuotta.
Volkswagen Touran
Säästömuotoilua: junanvaunusta on sahattu nelimetrinen hukkapätkä ja etsitty pyörät alle.
Volvo S40
Perverssi keula. Todiste siitä, että Legot ovat ruotsalainen eikä tanskalainen keksintö. Lego-ukon toiveauto.
Volvo XC90
Ruotsin vastaus Hi-acelle.
LOPUKSI KAKSI KUNNIAMAININTAA JO TOTEUTUNEISTA FACELIFTEISTÄ, JOTKA OVAT OLLEET ONNISTUNEITA:
1. Lexus LS430
Uskomaton muodonmuutos rumasta möhköstä sulavalinjaiseksi klassikoksi yllättävän pienillä muutoksilla.
2. Alfa-Romeo 156
Vuosia rumasta keulasta kärsinyt auto luotiin kerralla kauniiksi. Onnittelut!
Autojen muodot kuntoon!
3
1246
Vastaukset
- eeva
Ford Puman.
- höh
...tämä Chryslerin uusi edustava V8?
Tai Rollsin uusin? - mane
hauska analyysi, huumori kolahtaa mutta katupsykiatrina uskon tuohon katkeytyvan jotain syvempaa:
Anders-simo ajat Toyotalla ja sinut on katkeroittanut se seikka etta Audi tekee niin paljon paremmin sen, mita Toyota aikansa yritti kopioida -onnistumatta siina.
Myos se, etta et ole kritisoinut suoranaisesti yhtaan Toyota -mallia on liian lapinakyvaa maassa, jossa Toyota on saastuttanut nakoalojamme myydyimpana autona jo vuosikymmenia.
Vielapa kasittamaton Lexus -myonteisyytesi avartaa uusia nakoaloja sairautesi hirvittavasta todellisuudesta: olet lapsuudessasi kokenut kamalan traumaattisia tilanteita aitisi sinapinvarisen kaksiovisen corollan tukahduttavalla takapenkilla auringon paahteessa, kuuman vinyylipenkkin liimautuessa ihoosi ja sen hajun tehdessa sinut pahoinvoivaksi. Tahan surullisen epalmiellyttavaan lapsuuden muistoosi iski lopullisen niitin kymmenien kilometrien mittaisen, polyisen, roykkyisen ja meluisan matkan paatteksi naky auton kuvotusta herattavasta varista noustessasi autosta viimein pois. tuo hetki sai sinut oksentamaan ja aiheutti valtavan vakavat traumat, joiden vastareaktiona sina palvot nyt toyotaa tiedostamattomasti ja sinulla on murheellisen voimakas tarve mustamaalata muita automerkkeja.
Minulla on sinulle yksi viimeinen asia sanottavana: sinulla ei ole toivoa. ala hakeudu hoitoon koska se on turhaa. nykyaikainen laaketiede ei voi mielenviallesi enaa yhtaan mitaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 33129736
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?572371Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien541794- 2071737
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1581622- 341361
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.671172- 1221048
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex99977Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30952