onks muilla jo????

en tiiä onks ketään kyselly tätllästä, mut mua nolottaa, oon 11 poika ja viidennellä luokalla, mulla alkoi kuukausi sitten kasvaa karvoja pippelin viereen, ne on sellassia mustia lyhkäsii ja niit on sen verran et ne näkyy,
onks tää normaalia et 11 vuotiaana jo kasvaa karvat, lisäksi pippeli on jo kasvanu jonkin verran pituutta, syysloman jälkeen koulussa uintia ja siellä kaikki näkee ja nauraa, onks pakko mennä uimaan... ja sit mulla pippeli nousee pystyyn usein.
8440
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

On normaalia. 12v yleensä alkaa, mut toisilla vähän aikasemmin ja toisilla myöhemmin.

Äänestä

Huomasin itekkii 5. luokalla että mul oli alkanu kasvamaa mut ei niit sillee erottnu viel. Voithan sanoo ettet halua uida ni ei oo mikää pakko:)

Äänestä
  • No toihan merkkaa ainoostaan sitä et oot muita kehittyneenpi ja pari vuotta eteenpäin tai varmaa joku kolme nii penikses on jo mihen mitoissa ja sillon sitä arvostetaan kun nyt sun ikäset ei osaa ajatella sitä vielä hienona asiana vaan te koette sen nolona juttuna ka sitä se ei ole ! :) =D

    Äänestä

mul alko karvat tulee ku täytin 12

Äänestä
  • oon 15 ja karvat ei oo vielä alkanu kasvaa, eikä penis oo kasvanu yhtään pituutta.
    en usko et kukaaan siellä nauraa, karvat on ihan jees ku ne kasvaa, mulle on sillee vähä naurettu ku ei oo karvoja.

    Äänestä

Ihan normaalia! Itse olen 11vuotiaan pojan äiti, ja olen saunassa nyt huomannut että hänellä on selvästi alkanut kasvamaan ja karvoittumaan alapää. myös usein huomaan iltaisin, jos hän on pelkät alkkarit jalassa, että pippeli on noussut. En tee asialle mitään, sillä se kuuluu lapsen kehitykseen.

Äänestä

ihan normaalia että 11v iässä alkaa monet kehon muutoksen. murrosikä alkaa pojilla vaihtelevasti joten äl pelästy noita kehosi muutoksia vaikka oletkin vasta 11. muut pojat tulevat pian perässä.
myös se ettö kikkeli jäykistyy herkästi murrosiän alkaessa on ihan luonnollista, se on vain merkki siitä että alat kasvaa pikkuhiljaa seksuaalisuuteen. tosi voi olla kiusallista jos esim saunassa, uimahallissa tms kikkeli jäykistelee muiden nähden, mutta laita vaikka uikkaria, pyyhettä tm eteen näkösuojaksi niin muut pojat eivät näe sitä niin selvästi.
tsemppiä sinulle nuori mies elämässäsi

Äänestä

mul on jo t taneli 18v

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tosi noloo 2001 kirjoitti:

en tiiä onks ketään kyselly tätllästä, mut mua nolottaa, oon 11 poika ja viidennellä luokalla, mulla alkoi kuukausi sitten kasvaa karvoja pippelin viereen, ne on sellassia mustia lyhkäsii ja niit on sen verran et ne näkyy,
onks tää normaalia et 11 vuotiaana jo kasvaa karvat, lisäksi pippeli on jo kasvanu jonkin verran pituutta, syysloman jälkeen koulussa uintia ja siellä kaikki näkee ja nauraa, onks pakko mennä uimaan... ja sit mulla pippeli nousee pystyyn usein.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu