Palumuutto Ruotsiin 30 vuoden jälkeen.

Japilupi

Olen palaamassa Ruotsii takaisin. Lapsena joudun monien erikautta pakosta Suomeen. En ole koskaan kokenut omaksi maaksi tämän Suomen, koska olenhan syntynyt Ruotsissa ja olen siitä saanut kuulla koko ikäni Suomessa, vaikka vanhemmat ovatkin suomalaisia.
Nyt kysynkin mikä on järkevin ja edullisin tapa muuttaa Ruotsiin mm. kuljetukset jne. Olemme koko perheenä muuttamassa keväällä. (vaimon kanssa asiasta puhuttu 15 vuotta jo). Nyt totetutetaan kun vielä voidaan.

2

296

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paluumuuttaja

      Ajattele kerran tai pari minne muutat!! Itse lähdin sieltä yli 40v.jälkeen enkä kadu.Toivottavasti olet seurannut tulevan kotipaikkasi paikallislehtiä niin tiedät mitä tuleman pitää.Muutto auto vuokrattiin Suomesta ja itse kaverien kanssa pakattiin tavarat siihen ,halvin tapa .Riippuu tietenkin mistäpäin Suomea muuttaa ja minne Ruotsissa.Lycka till!

    • jaså3

      Yhdyn edellisen vastaajan viestiin, eli katso tarkasti minne muutat. Suurkaupunkialueet kannattaa unohtaa heti kättelyssä, jos ei somalien ja arabien tehtailemat rikosaallot,autojen poltot, ammuskelut ja muut sellaiset kiinnosta.
      Aiotko ostaa asunnon,talon tai vuokralleko?
      Pienemmät kylät ja kaupungit ovat ostomielessä varteenotettava vaihtoehto hintoja katsottaessa. Hollille kun sattuu niin saattaa löytyä halvalla tosi komeita huusholleja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4243
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2704
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2462
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1497
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      172
      959
    Aihe