Koppelo usein rauhoitettu, mutta sekoittuu pöheikössä naaras teereen. Miten toimia jos vähingossa ampuu rauhoitetun kanalinnun?
Onko käynyt vahinkoa?
Onko käynyt vahinkoa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Koppeloa ei vaan voi sekoittaa naarasteereen. Jos niin väitetään niin teko on ollut tarkoituksellinen. Sama kun ampuisi palokärjen ukkoteerenä saati metsona.
Ei pidä ampua jos lajimääritys hiemankin epävarma. Onnettomuudet usein sattuu vilahdukseen ampujille.
"Miten toimia jos vähingossa ampuu rauhoitetun kanalinnun?"
1. Ase kaverille ja pikainen soitto poliisille ja jos mahdollista sitoo ranteensa odottelun ajaksi.
2. Väittää nähneensä ampujan, joka pakeni vinhasti paikalta ja toimittaa riistan nimismiehnkansliaan.
3. Suolistus ja huolellinen riiputus, tai samantien nylkeminen, sulat kuoppaan ja paisti muovipussissa reppuun.
Itse suosisin vaihtoehtoa 3.
Pari kertaa on käynyt niin että aamuhämärässä olen ampunut kiväärillä koppelon teerenä. Molmmilla kerroilla perkasin ja keitin ja laitoin uuniin paistumaan ja syötiin perunamuussin ja karpalohillon kera. Hyvin toimi.
Ihan oikeesti kannattaa tunnistaa mitä ampuu. Joku vuosi sitten mies ampui teeimetsällä olleen veljenpoikansa kun luuli tämän pipoa teereksi. AINA tunnistetaan enin mitä ammutaan, sitten vasta sormi liipasimelle.
Luikasi männystä puolipuusta lentoon ja heti pasahti. Sepä p------kele olikin kanahaukka. No,muisto sille....
moro! eikös ole kiva kun täällä saa aina asiallisia vastauksia?:) Vahinkoja sattuu kaikille, varsinkin vasta-alottaneille ja hämärässä. Itsekkin ammuin kerran riekon ja heti ampumisen jälkeen rävähti mieleen että pyynti taisi loppua edellisenä päivänä. vahinkoja sattuu ja niistä pitää vaan ottaa opiksi. jos vahinko kuitenkin sattuu niin asialle ei voi mitään. rikos kuitenkin pieni verrattuna esm. siihen että osa ampuu aina havukat nähdessään. paras toimintatapa siinä vaiheessa on suolistaa lintu ja laittaa sapuskaksi. ensikerralla vaan tarkempana metsälle. ps. jos lintu istuu pimeässä latvassa 250m päässä, tunnistus vaikeaa mutta ei se ainakaan pikkuvelin pipo ole.
Joo olen ampunu monta kertaa tielle. Metsästän yleensä koirani kanssa tieltä, ajan autolla ja koira juoksee auton edessä. Linnut ovat yleensä tiellä aamusta, niin ovat helppoja saaliita. En kehtaa lähteä metsään kävelemään, kun tosimetsämiehet tekevät vain niin.
Otathan äidinkielen oppikirjan mukaan jatkaessasi metsästystä. Meistä olisi mukavaa saada ajatuksistasi selvää myös silloin, kun et ole parhaimmillasi.
Sama kun jos kortsu rikkoontuu naima hässäkässä.Nakkaat repun selkään ja lähdet matkoihisi osoite tietojasi antamatta.Vihellellen ja ottaen opiksi seuraavaa hässäkkää silmälläpitäen.
Vahinkoja sattuu ei kannata alkaa kirjaa kirjoittelemaan asiasta.
Jos moraali ja etikka kohdallaan, niin ilmoitat asiasta viranomaisille. Saalis viedään valtiolla ja poliisi tekee usein syyttämättä jättämispäätöksen, antaa ehkä pienen sakon kuitenkin.
Ammuin nuorena poikana iltapimeällä kuusen alla olevan valkoisen otuksen ja luulin saavani jäniksen ja lopputulema oli kuitenkin riekko. Joskus näitä sattuu ja eipä ole tainnut toista yhtä tuhtia virhettä sattua. Kirjanpidon mukaan noin 900 kanalintua on elämän aikana saatu. Taitaa olla tuo mainittu ainoa isompi virhe.
Kommentoin vielä itseäni. Tapahtui vuosituhannen vaihteessa semmoinenkin tapaus Sallassa hanhijahdissa, että lentää räpelti telkkä siitä passipaikan ohi. Itse en telkkiä ammu, mutta jahtikaveri sitä kokeili ja alas tuli. Koira nousi ja me, että telkkähän se, mutta pitkän tutkailun ja suipon nokan jälkeen se muuttui uiveloksi. Ei voi moista elukkaa telkästä jahtikautena erottaa. Moinen tapaus vahvisti päätöstäni siitä, että telkkiä ei ammuta.
UIvelo on eläin ,eikä mikään elukka