"Seikkailupelikirjat"

Minä

Terve!

Minulla on pieni ongelma: yritän löytää sellaisia kirjoja, joissa seikkaillaan ja tehdään valintoja (Tyyliin: "Jos avaat oven, siirry sivulle 127 muuten sivulle 293).

Olen vuosia sitten viimeksi niitä lukenut/pelannut, mutta en enää muista kirjojen nimiä tai tekijää/tekijöitä.

Pelaamiseen tarvitaan myös noppa (taisteluihin).

Auttaisiko joku ystävällinen sielu?

3

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ers

      Ensiksi kiitos nostalgia ryöpystä, sitä todella huomaa olevansa jo vanhenemassa kun muistaa kaiholla lapsuuden ja nuoruuden vuosia.

      Itsekin olen joskus 1990-luvun alussa viihdyttänyt itseäni tuollaisilla kirjoilla (erityisesti pitkillä automatkoilla). Pienen päävaivan ja yhden muististani kaivamani vihjeen avulla löysin seuraavaa (lisääkin voi olla, mutta kirjastoni hakukone ei antanut enempää tuloksia, terminä kirjaston koneet näyttävät käyttävän "ratkaisukirjat", ja sarjana näitä on näemmä julkaistu "Taistelupeli" nimikkeellä):

      Jackson, Steve: Mustan tornin valtias

      Jackson, Steve: Avaruuden vangit

      Livingstone, Ian: Velhovuoren aarre

      Packard, Edward: Aikaluola

      Linde, Gunnel: Valassaaren valtakunta

      Eiköhän noilla pääse alkuun.

      • Minä

        Loistavaa! Kiitos erittäin nopeasta vastauksesta. Juu samoin sitä huomaa vanhenevansa, sillä minäkin olen viimeksi niitä lukenut juuri 90-luvun alussa.

        En varmaankaan muista niistä juuri mitään ja osaa noista en ole edes kokeillut, joten sainpahan mukavaa viihdykettä joksikin aikaa.

        Ja ei muuta kuin kirjastoon! :)


      • Vesku

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      50
      2202
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      197
      2029
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      47
      868
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe