Hei,
Onko kukaan tehnyt Ryanilla reissua Barcelonaan? Suunnitelmissa olisi ko. reissu Hahnin kautta ja olisi mukava kuulla kokemuksista.
Onko kukaan tehnyt Ryanilla reissua Barcelonaan? Suunnitelmissa olisi ko. reissu Hahnin kautta ja olisi mukava kuulla kokemuksista.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Lensin Hahniin. Odotin. Lensin Gironaan.
Se mitä perillä sattui onkin sitten
kokonaan toinen juttu ;)
Joo, testattu on helmikuussa.
Lennot TMP-HHN ja yöpyminen Hahnissa
http://www.apartmenthaus-zum-hahn.de/
yöpymiselle hintaa 2hengen huoneessa 35€.
Hotellin yöportieeri haki kentältä ja aamulla kyyti myös takaisin kentälle. Kentältä haku oli ilmainen, mutta paluusta kentälle jouduttiin maksamaan 2-3 euroa. Eli ei paha ollenkaan.
Huoneet olivat tosi siistejä ja yöpalaa oli jääkaapissa odottamassa ja siitä piti sitten erikseen jokunen euro maksaa jos sortui syöpöttelemään.
Seuraavana aamuna sitten lennettiin Hahnista Reussin kentälle, josta reilun tunnin junamatka Barcelonaan.
Ensin kentältä bussilla Reusin keskustaan juna-asemalle ja sieltä sitten junalla suoraan Barcelonan keskustaan.
Eli näppärästi toimivat kaikki yhteydet ja Ryanairin palvelussa ei mitään moitittavaa. Ainoa miinus on aivan tajuttoman pienet jalkatilat Ryanin koneissa, mutta sitä saa mitä tilaa! Eli ei voi mitään luxusta odottaakaan, kun lipuista maksaa muutaman kympin.
Miksi ihmeessä matkustamisen pitää olla noin vaikeaa ?
Finnairhan lentää sinne suoraan ja kesäisin
Air Finlandillakin vain 229 euroa.
Toisille se voi olla vaikeaa, toisille taas ei ;o)
niin, perseaukisia vartenhan nämä lidlit ja ryanairit ovat olemassakin.
Niin mulle se on helppoa. Hyppään Finnairin
koneeseen ja muutaman tunnin kuluttua olen Barcelonassa.
Ja tyhmät maksavat kiskurihintoja, jotta pääsee Finnairilla, saavat mitä lie ruokaa saavat ja kaiken toki kruunaa happamat 50v lentoemännät suonikohjuineen, jotka saattavat olla ystävällisiä hyvänä päivänä.
Kiitokset vastauksesta ja kuulostaa ihan siltä, että meidän Barcelonan matka rupeaa varmistumaan.
Vielä ratkaistava majoitusongelma BCN:ssä, oisko siihen hyviä kokemuksia?
Asuimme Hostal San Remo nimisessä hostellissa, hyvällä paikalla lähellä El Corte Ingles tavarataloa ja Placa De Catalunya aukiota.
http://www.hostalsanremo.com/
Huone oli hyvin vaatimaton, mutta koska olen "persaukinen" (heh), niin sellaiseen "jouduin" tyytymään ;o)
Mutta siis asiaan...eli ihan ok hostelli hyvällä paikalla, ystävällinen henkilökunta ja todella siisti.
Joissain huoneissa on pelkkä suihku ja wc on käytävällä.
San Remo on perheen pyörittämä hostelli ja respan täti ei kovinkaan montaa sanaa osannut englantia, huitoi vain käsillä niin vimmatusti, mutta asiat tulivat kyllä selväksi ;o)
Mutta joka tapauksessa, voin suositella sijaintinsa ja miljöönsä puolesta lämpimästi.
...ja lisää edukkaita majoitusvaihtoehtoja täältä:
http://www.pallontallaajat.net/interrail/majoitus/vinkit/hae_majapaikat.php?maanosa=Eurooppa
Halpaa hotellimajoitusta kannattaa etsiä myös: http://www.ratestogo.com
Ei ole vielä kokemusta kuin varaamisesta.
Olemme varanneet lokakuun matkalle huoneiston - siis huoneiston, ei kämppää hotellista. Huoneistojen välittäjiä tuntuu olevan siellä pilvin pimein. Ehdot ovat melkein samanlaiset kaikilla, paitsi että toiset välittäjät vaativat 100-200 euron takuumaksun.
Me varasimme omamme linkistä www.citysiesta.com. Ensin maksetaan noin 25% varausmaksua ja loput käteisenä paikan päällä. Palvelu on tähän asti toiminut hyvin. Varasimme (3 henkeä) huoneiston, jossa on 2 makuuhuonetta, kylppäri, olohuone-keittiö ja parveke, ei aterioita. Huoneisto on lähellä keskustaa ja uimarantaa, hinta 100 euroa/yö. Huoneistoja on monenkokoisia ja -tasoisia eri puolilla kaupunkia.
Jos olette kahdestaan, normaali hotellihuone on varmaan ok. Ongelmia tulee aina, jos yrittää saada majoitusta isommalle porukalle (3-4 henkeä, jotka haluavat yöpyä yhdessä, siis perhe). Emme halunneet lähteä kaikkein halvimpaan majoitukseen.
Lentoliput ostimme Finskin internetistä, jokin happy hour -alennus niihin saatiin. Air Finland ei näytä kulkevan enää lokakuussa Barcelonaan ja sehän lentää vain torstaisin ja sunnuntaisin.
Mitä lento Ryanairilla maksaa? Onko se suora lento? Sassilla olisi ollut halvempaa kuin Finskillä, mutta välilasku Saksassa.
Lokakuussa kaksiosta Barcelonassa
kk-hinnaksi tulee 3000 euroa!!!
Eikö teillä ole mitään järkeä ???
Tuolla hintaa olisi saanut kaksi
siistiä huonetta jo hotellistakin!
Maalaispokia on kyllä kusetettu
rajusti moninkertaisella hinnalla.
Kaikenlainen majoitus on Barcelonassa
varsin edullista koska Olympialaisia
varten tarjonta lisääsntyi rajusti.
Epäiljöille tiedoksi, että sain mitä halusin. Olen matkaillut eri puolilla eikä minua höynäytetty. Etsin ja vertailin vaihtoehtoja kymmeniä tunteja yhteensä. Ratkaisu oli harkittu, torakkalinnat eivät kiinnosta eikä pienet huoneet. Miksi täällä raataisin, jos ei niitä rahoja saisi mihinkään käyttää...