Onko olemassa suomenkielisiä kirjoja tai sivustoja, joissa kerrotaan temppujen opettamisesta? Tahtoisin opettaa puolivuotiaalle pystykorvalle temppuja/käskyjä, joka on metsästyskoira. Ihan perusjuttuja olisi kiva opettaa esim. istu, paikka, anna tassu ja joitain muita. Sille ei ole opetettu mitään aiemmin. Koira ei ole omani, mutta on aina välillä meillä. Olisi myös kiva tietää millaisia temppuja olette opettaneet koirillenne, ja onko ollut helppo opettaa? Pienet vinkit ei olis pahitteeks! ;)
Vastaukset 6
- temppuilijakoira
Tässä pari kirjaa, jotka voi ennakkotilata, ovat tällä hetkellä loppuneet:
Koiratemppuja fresbee:
http://www.suomalainen.com/fi/Koiratemppuja-( -frisbee)-sku-P9783833146015
101 koiratemppua: http://www.suomalainen.com/fi/101-koiratemppua-sku-P9789522203373
Löysin tällaisen sivuston, jossa kivoja temppuja http://www.freewebs.com/nellansivut/temppukoulujaharrastukset.htm - Kokeilepas
klikata tuota ja katso mitä löytyy:
https://www.google.fi/search?q=temppuja koirille&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:fi:official&client=firefox-a
Muista että google löytää kun kysyy - koiran_ehdoilla
Tässä erittäin hyvä kirja temppujen ja kaiken muunkin kouluttamiseen koiralle, ja mikä parasta,kun oppii naksutinkoulutustekniikan ja positiivisen vahvistamisen periaatteet, voi kouluttaa koiralleen mitä vaan mieleen tulee (kunhan se on fyysisesti mahdollista koiralle... :) )
http://www.adlibris.com/fi/product.aspx?isbn=9529980302
Tässä videossa muutama esimerkki hauskoista tempuista mitä voi kouluttaa naksuttimella: http://www.youtube.com/watch?v=6rAKbvlfuII . Tietenkin naksuttimella voi kouluttaa myös tottelevaisuusliikkeitä, agilityn käytöksiä, noutoa jne jne.
Itse olen varsinaisten harrastuslajien lisäksi kouluttanut naksuttimella muun muassa laatikoiden sulkemista ja pyykkien vetämistä pyykkikoneesta :) Varoituksen sanana vaan sellainen, että ovien avaamisen opettamista kannattaa harkita pari kertaa... :D- Cat1982
Jep, kissalle olen mennyt joskus nuorena opettamaan oven avaamisen, ja siitä sai sitten kärsiä seuraavat 15 vuotta, kun ovet oli selällään. Lisäksi kissa opetti meidän nykyiselle kissalle ovien aukaisemisen salat, joten perinne jatkuu....... onneksi koira ei ole hiffannut sitä, enkä opetakaan :)
- ...
Kun koiran kanssa on motivaatio ja kontakti kunnossa, temppujen opettaminen käy helposti esimerkiksi paikallisessa koirakoulussanne.
Jos eivät ole vielä kunnossa, ei vielä ole temppujen aika ja ei myöskään aika mennä sinne koirakoulun riviharkkoihin.
Helpoin tapa opettaa koiralle, jolla on motivaatio ja kontakti kunnossa, temppuja on vain seistä paikoillaan passiivisena ja katsoa mitä koira tekee ja palkata kun tekee jotain kivaa. esimerkiksi kun se istuu sinua tuijotelleen ihmettelemään miksi ihmeessä vain seisot etkä tee mitään, annat heti kehun ja palkan, näin vahvistat istumista. Myöhemmin lisäät istumiseen käskyn (siis viikkojen päästä, kun harjottelette päivttäin monia monia kertoja), näin se oppii istumaan käskystä. Kun se osaa sen, alat odottaa, että koira tekee jotain muuta. Seisot vain ja odotat, koira istuu odottaen palkkaa, mutta koska et ole sanonut istu sanaa, jatkat odottamista, kyllä se jossain vaiheessa tekee jotain muuta saadakseen palkkionsa. Se menee vaikka maahan. Kehut välittömästi ja palkitset. Harjoittelette usean viikon ajan ja sitten lisäät käskyn. Sitten odotat koiran tekevän jotain muuta saadakseen palkkansa.. jne jne... Ei ole suomeksi, mutta luethan sä koulussa englantia, joten opettaja ilahtuu, jos saat kotona hieman harjoitusta myös kielistä.
Kikopup YouTubessa postaa videoita naksuttimella koulutetuista tempuista ja niiden opettamisesta. En tiedä, onko kuinka vaikeeta aloittelijalle nuo sanat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 67778
- 113742
- 37696
- 130657
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40599- 67589
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58483Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142469Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468- 26465
- 41432
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0405- 66405
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30398Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks58387Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys64384- 29374
- 35373
- 23367
- 32361