Apua vaihto-oppilaan tilanteeseen kun , kielimatkatoisto ei väli

Jos nuorenne on ollut vaieassa tilanteessa vaihto-oppilasvuotenaan, ja apua ei tulla saaman (STS-kielimatkat) miten voimme nuota auttaa toisella puolella maapallloa? Olemme hädissämme ja nuoren tilanne on erittäin ikävä perheessä. Meilla on paljon ikäviä kokemuksia käyttämästämme sts kielimatkatoimistosta ja emme haluaisi olla sinne missään tekemisissä. Olisiko jollakin perheellä käytännön ohje joka varmistettu esim. lakimieheltä.(tilanne joss sts ei auta ja apua tarvitaan)

2

120

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaa varoa

      Surullista, että STS-Kielimatkat saa jatkaa tätä leväperäistä touhua, eikä mikään taho Suomessa puutu siihen. Nuoret ovat yhä enenevässä määrin heitteillä tämän järjestön kielimatkoilla.
      Opiskelu>vaihto-opiskelu kertoo enemmän ihmisten kokemuksista.

      Kannattaa olla todella varovainen kyseisen järjestön suhteen!!

    • helenaomena

      Käy klikkaamassa profiiliani ja laita henkilökohtainen viesti, meillä on nyt perusteilla ryhmä, jotka yhdistävät tietonsa ja taitonsa vastaan kyseistä huijarilafkaa. Jos ei muuta, saat ainakin vertaistukea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1509
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      67
      1295
    3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      229
      1262
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      204
      1256
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1070
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1029
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      969
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      943
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      85
      873
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      818
    Aihe