Estrogelin sivuvaikutukset!!!

Olen 50-v perimenopaussinainen, vv-oireita ollut jo vuosia ja vuodesta 2008 pieni määrä Estrogelia (mittatikku). Geeli auttaa nukkumaan ja poistaa vv-oireista pahan eli ahdistuneisuuden. Nyt olen ottanut 40 mg yötä vasten jo pitkään, aiemmin 30, sitä ennen 20. Uusi geeliputkilo olikin erilainen, eli tuubin suuosa, mistä geeliä tulee, olikin kaksi kertaa paksumpi kuin entiset. Laittanut geeliä vanhan määrän mutta todellisuudessa kun pursotus oli puolta paksumpi, annoskin samoin. Sivuoireena ollut hurja turvotus, painonnousu, kova päänsärky, ärtyneisyys ja masennus. Katsoin Lääkelaitoksen sivuilta ja toden totta, Estrogelin sivuvaikutuksia kaikki. On niin masentunut olo että on itku kurkussa ja toivoton, mutta tiedän että johtuu tuosta. Tätä on sattunut aiemminkin, kun luulin että pitäisi laittaa 50 mg (gynen ohje). Mutta elimistölleni tuo on siis liikaa ja aion nyt puolittaa annoksen. Toivottavasti ei vie yöunia ja ahdista. Mutta tämäkin olotila on ihan kamala. Onko kellään tullut vastaavia sivuvaikutuksia???? Kiitos vastauksista jo etukäteen.
1181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Luitko uuden tuubin ohjeista mitä niissä sanotaan annostelusta. Jos tuubista puristettuna tulee paksumpi palko ja geeli on saman vahvuista kuin entinen, annos voi olla jopa paljon suurempi jos käyttää samaa senttimetrimäärää.

Yleensä estrogeenia käytetään se määrä joka poistaa oireet, mutta ei enempää. Jos olet saanut voimakkaampia sivuoireita, annosta voi pienentää niin paljon että olo on taas sama kuin ennenkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Surkeilija kirjoitti:

Olen 50-v perimenopaussinainen, vv-oireita ollut jo vuosia ja vuodesta 2008 pieni määrä Estrogelia (mittatikku). Geeli auttaa nukkumaan ja poistaa vv-oireista pahan eli ahdistuneisuuden. Nyt olen ottanut 40 mg yötä vasten jo pitkään, aiemmin 30, sitä ennen 20. Uusi geeliputkilo olikin erilainen, eli tuubin suuosa, mistä geeliä tulee, olikin kaksi kertaa paksumpi kuin entiset. Laittanut geeliä vanhan määrän mutta todellisuudessa kun pursotus oli puolta paksumpi, annoskin samoin. Sivuoireena ollut hurja turvotus, painonnousu, kova päänsärky, ärtyneisyys ja masennus. Katsoin Lääkelaitoksen sivuilta ja toden totta, Estrogelin sivuvaikutuksia kaikki. On niin masentunut olo että on itku kurkussa ja toivoton, mutta tiedän että johtuu tuosta. Tätä on sattunut aiemminkin, kun luulin että pitäisi laittaa 50 mg (gynen ohje). Mutta elimistölleni tuo on siis liikaa ja aion nyt puolittaa annoksen. Toivottavasti ei vie yöunia ja ahdista. Mutta tämäkin olotila on ihan kamala. Onko kellään tullut vastaavia sivuvaikutuksia???? Kiitos vastauksista jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu