Saigalle myyntipaikka?

liki-aktiivi

Minulla on (viranomaisten päätöksellä) nyt myynnissä reserviläiskivääri. Harrastan kyllä SRA-ammuntaa, mutta en nähtävästi tarpeeksi usein.
Jostain syystä rekyyli.fi - tai lipas.net sivut eivät toimi.
Onko tori.fi nykyjään siis paras paikka kaupitella k.o. asetta, vai onko jonnekin muualle syntynyt joku foorumi?
Ilmeisesti täällä ei saa myynti-ilmoituksia saa esitellä.

6

631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • venäjän touhua

      Niin..mikä luetaan aktiiviseksi harrastukseksi, usealla voi olla talous tiukilla näin lomautuksien ja irtisanomisien aikaan ja ei aina vara ostaa patruunoita ja maksaa ratamaksuja jos sellaisia on.

      Itsekin kävisin huomattavasti useammin ampumassa mutta ei ole enää nykypäivänä varaa sillä polttoainekustannukset jo pelkästään niin korkeat että jostain täytyy tinkiä ja sehän on monestikin juuri harrastukset josta joutuu tinkimään..aseen myynti tälaisessa tilanteessa ei kyllä pitkälle vie ja monelle rakkaan harrastuksen lopettaminen voi olla kova paikka..vertauksena voisi mainita esim moottoripyöräilijältä takavarikoitaisiin pyörä tai pakotettaisiin myymään se ja tilalle ei saisi ostaa uutta.

    • ressu.

      Valita päätöksestä ja järjestä hyvät perusteet harrastuksestasi. Ampumapäiväkirja, oman seuran todistus, mahdolliset kurssit ym. asiaa selventävät asikirjat. Jos olet käynyt kerran kuussa ampumassa, niin pitäisi riittää. Jos kertoja on vähemmän, niin selvitys elämäntilanteesta.
      Jos olet jo valittanut, niin kokeile huutonet, keltainen pörssi, asesivut... onhan noita. Aseen voi myös viedä liikkeeseen myyntitiliin.

      En kyllä tiedä ketään, jolta olisi luvat viety vähäisen harrastaneisuuden takia, jos ihan oikeasti on harrastanut.

    • rosdijdv

      Jos se menis "hukkaan".

    • omamoraali

      No ehkä siihen ei pidä lähteä että "hukkaa" aseen, eiköhän lie kaikkein paras että myy suosiolla jos asia on ja pysyy.

    • Harmillinen juttu

      Oliko sulla määraikainen lupa?

      Jos on määräaikainen lupa, ts."ensilupa" niin siltä määräajalta on kyllä luotettavasti osattava osoittaa, että harrastus on aktiivista.
      Muuten ei heltiä välttämättä seuraavaa lupaa, jos ei perustelua ole osoittaa todeksi.

      Soitas Kastepohjan Sepolle Hämeenlinnaan, jos vaikka ostas sen sulta pois tai myyntitiliin.

      http://www.seppokastepohjaky.fi/

    • ruutiveikkoäppinen

      Juu ja jos on reipasta alkoholin käyttöä tai ratijuopumus tai putkapidätys yms niin luvat nykypäivänä lähtee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      156
      4177
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      9
      3098
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      133
      2682
    4. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2278
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      47
      2154
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1788
    7. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      38
      1686
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      30
      1674
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      58
      1266
    10. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      34
      1131
    Aihe