Minulla on (viranomaisten päätöksellä) nyt myynnissä reserviläiskivääri. Harrastan kyllä SRA-ammuntaa, mutta en nähtävästi tarpeeksi usein.
Jostain syystä rekyyli.fi - tai lipas.net sivut eivät toimi.
Onko tori.fi nykyjään siis paras paikka kaupitella k.o. asetta, vai onko jonnekin muualle syntynyt joku foorumi?
Ilmeisesti täällä ei saa myynti-ilmoituksia saa esitellä.
Saigalle myyntipaikka?
6
675
Vastaukset 6
- venäjän touhua
Niin..mikä luetaan aktiiviseksi harrastukseksi, usealla voi olla talous tiukilla näin lomautuksien ja irtisanomisien aikaan ja ei aina vara ostaa patruunoita ja maksaa ratamaksuja jos sellaisia on.
Itsekin kävisin huomattavasti useammin ampumassa mutta ei ole enää nykypäivänä varaa sillä polttoainekustannukset jo pelkästään niin korkeat että jostain täytyy tinkiä ja sehän on monestikin juuri harrastukset josta joutuu tinkimään..aseen myynti tälaisessa tilanteessa ei kyllä pitkälle vie ja monelle rakkaan harrastuksen lopettaminen voi olla kova paikka..vertauksena voisi mainita esim moottoripyöräilijältä takavarikoitaisiin pyörä tai pakotettaisiin myymään se ja tilalle ei saisi ostaa uutta. - ressu.
Valita päätöksestä ja järjestä hyvät perusteet harrastuksestasi. Ampumapäiväkirja, oman seuran todistus, mahdolliset kurssit ym. asiaa selventävät asikirjat. Jos olet käynyt kerran kuussa ampumassa, niin pitäisi riittää. Jos kertoja on vähemmän, niin selvitys elämäntilanteesta.
Jos olet jo valittanut, niin kokeile huutonet, keltainen pörssi, asesivut... onhan noita. Aseen voi myös viedä liikkeeseen myyntitiliin.
En kyllä tiedä ketään, jolta olisi luvat viety vähäisen harrastaneisuuden takia, jos ihan oikeasti on harrastanut. - rosdijdv
Jos se menis "hukkaan".
- omamoraali
No ehkä siihen ei pidä lähteä että "hukkaa" aseen, eiköhän lie kaikkein paras että myy suosiolla jos asia on ja pysyy.
- Harmillinen juttu
Oliko sulla määraikainen lupa?
Jos on määräaikainen lupa, ts."ensilupa" niin siltä määräajalta on kyllä luotettavasti osattava osoittaa, että harrastus on aktiivista.
Muuten ei heltiä välttämättä seuraavaa lupaa, jos ei perustelua ole osoittaa todeksi.
Soitas Kastepohjan Sepolle Hämeenlinnaan, jos vaikka ostas sen sulta pois tai myyntitiliin.
http://www.seppokastepohjaky.fi/ - ruutiveikkoäppinen
Juu ja jos on reipasta alkoholin käyttöä tai ratijuopumus tai putkapidätys yms niin luvat nykypäivänä lähtee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092240- 103896
- 66853
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21796Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha528737- 67661
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561