Ensimmäinen Nissan

24

Olen ajatellut hommata Primeran 1.8, 5-ovisen, 2006 vuosimallia, hyvillä varusteilla mm. Peruutuskamera. Mitä ovat tyyppiviat, miten auto toimii, ovatko huollot minkä hintaisia, onko jakopää hihnalla vai ketjulla (vaihtoväli?)? Kiitos asiallisista vastauksista.

9

537

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • primera man
    • Tee se itse hemmo

      Terve

      itsellä 2004 1.8 Farmari 110 Tkm, huoltohinnoista en juuri osaa sanoa kun teen suurimman osan itse mutta eiköhän ne aika suolaisia ole joka paikassa, tossa autossa ei juuri vikoja ole ollut paitsi että syö öljyä mikä on tyypillistä tässä vuosimallissa, viime vuonna vaihdoin levyt ja palat taakse ja tänä vuonna eteen. Jarru rempan kun tekee kannattaa vaihtaa uudet liukutapit koska vahat jumittaa jarruja helposti ja kun tilaa uudet liukutapit esim varaosa liikkeestä sieltä tarjotaan volvo S40 ja V40 maliin käyviä liukutappeja, ne on paljon paremmat koska nissanin alkuperäisissä on liukutapin akselin keskellä kumi hässäkkä mikä vanhennetessaan jumittaa jarruja helposti, Pakoputki hajoaa ensimmäisenä viimeisen jatkoliitoksen kohdalta, putkea ei tarvitse kokonaan uusia vaan viet pakari korjaamolle niin siitä leikataan pakoputken liitos ja laitetaan uusi rosteri liitos väliin hinta pyörii 80,- tietämillä ja taas pelittää monia vuosia.
      Sen verra voin kokemuksella sanoa että ihan kohtuullinen käyttö auto, kulkee kuin juna ja isompia korjauksia ei tarvitse tehdä. moottorista sen verran että Ketju sielä jakopäässä on ja taitaa olla huolto vapaa. olen kyllä kuullut ketju olisi venynyt jossain primeroissa mutta huhu puhetta taitaa olla.
      Tässä on minun tietoutta ja kokemuksia autosta muut saa täydentää lisää.

    • 1,6 tai 2,0

      Omistin -02 P12 1,8 aikanaan. Autona oli erittäin vähävikainen ja varsin halpa ylläpidettävä. Perusauto, jonka kannataa ehdottomastyi huollattaa AD, tms. yleishuoltamoilla edullisesti.

      1,8 koneet ovat huonossa maineessa öljyn syönnin takia. Ongelmakoneet ilmestyivät primeroihin vm -03/-04 ja käsittääksei siitä eteenpäin. Oma -02 ei öljyä syönyt, mutta tuttavan -04 söi. Ilmeisesti materiaalit tai jokin 1,8 valmistuksessa muuttui tuolloin huonompaan suuntaan.

      1,6 tai 2,0 kanssa ei tarvitse miettiä öljynkulutusta.

      1,6 ei juuri eroa menohaluiltaan 1,8:sta koska on tiheämmin välitetty, mutta on pieniruokaisempi.

      2,0 on sitten täysin eri maata kuin 1,6 ja 1,8. Menohalut ovat aivan toista luokkaa, joten en suosittele koeajoa mikäli et ole sellaista valmis ostamaan esim. kulutuksen takia. Jos 2,0 ajaa, ei enää halua ostaa pienempää.

      • Tyytyväinen

        2 litraiseen. Ensimmäinen auto, joka ei ole vielä kertaakaan tiputellut öljyä alleen, vaikka ollut minullakin jo 8 vuotta ja 14 vuotta vanha.


      • ............
        Tyytyväinen kirjoitti:

        2 litraiseen. Ensimmäinen auto, joka ei ole vielä kertaakaan tiputellut öljyä alleen, vaikka ollut minullakin jo 8 vuotta ja 14 vuotta vanha.

        P10 ja P11 2,0 kone 90-02 on legendaarinen kone, mitä tulee km kestävyyteen.
        Aikanaan oli varsin suorituskykyinen ja yllättävän pieni ruokainen moottori.

        P12 2,0 on täysin uudistunut moottori. Suorituskykyä löytyy kyllä reilusti primeran tarpeisiin. Suorituskyky tosin näkyy kulutuksessa.


      • P12 2.0
        ............ kirjoitti:

        P10 ja P11 2,0 kone 90-02 on legendaarinen kone, mitä tulee km kestävyyteen.
        Aikanaan oli varsin suorituskykyinen ja yllättävän pieni ruokainen moottori.

        P12 2,0 on täysin uudistunut moottori. Suorituskykyä löytyy kyllä reilusti primeran tarpeisiin. Suorituskyky tosin näkyy kulutuksessa.

        jää kiihtyvyydessä P11 2.0. Olisiko kulutusta pienenetty, mutta ei tuo vanhempikaan kovin paha ole.


      • Painoakin
        P12 2.0 kirjoitti:

        jää kiihtyvyydessä P11 2.0. Olisiko kulutusta pienenetty, mutta ei tuo vanhempikaan kovin paha ole.

        näköjään 90kg enemmän P12:ssa.


      • Tuossapa syy:
        Suuri öljynkulutus osassa vuosina 2003–2005 valmistetuissa moottoreissa

        Vaihdelaatikko kiinnitysmomentti moottoriin viallinen/suuri. Sylinteli muotoutunut soikeaksi liiallisen kirityksen takia. On tapauksia joita on mennyt tehdastakuuseen.

        http://www.autowiki.fi/index.php/Nissan_QG18DE_-moottori


      • Steffan
        Tyytyväinen kirjoitti:

        2 litraiseen. Ensimmäinen auto, joka ei ole vielä kertaakaan tiputellut öljyä alleen, vaikka ollut minullakin jo 8 vuotta ja 14 vuotta vanha.

        Jaa, missäs nissanin koneessa oli tyyppivikana vähänväliä tiputteleva joku jakopään stefa? Näkee kommentteja että tyyliin 80tkm välein pitäis uusia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      113
      1427
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      49
      941
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      145
      740
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      586
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      540
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      112
      511
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      488
    13. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      478
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      478
    15. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      457
    18. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe