Souvareiden soitolle Kukonhiekassa eilen. Miten voi kokenut orketeri vajota niin alas kuin tässä tapauksesssa..Kolmisen vuota on kun tämä pieni paksuainen astui rumpuihin..sitä alkoi jytke jossa ei paljon tanssijoiden korvista välitetä..Miten voi musiikki olla yhtä soosia jossa ei mistäänsaa mitään selvää.. Haitaristin olisi paree uputtaa vehkeensä Inarijärveen ja nennä vanhainkotiin..niin rumasti ja ääliömäisesti en ole kenenkään kuullut kurttuaan raiskaavan...
Eipä ollut toinenkaan hääpöinen tämä maankuulu Syke.. Ainoa mitä kuului oli jytke, jytke jytke, jytke..Bassolla ja bassokitarella.. Kun ei osata soitta kahvat kaakkoon ja siitä vaan, niinkuin moni mukin bändi nykyään..
Vähille jä tanssi koska orkestereiden taso menee kokoajan vainhuonomaksi..Korsua kaipaan, enkä varmaan ole ainoa.. Melodista hyvää musiikkia kohtuu volymillä..ei luulisi olevan vaikea yhtälö..
Eipä ollut toinenkaan hääpöinen tämä maankuulu Syke.. Ainoa mitä kuului oli jytke, jytke jytke, jytke..Bassolla ja bassokitarella.. Kun ei osata soitta kahvat kaakkoon ja siitä vaan, niinkuin moni mukin bändi nykyään..
Vähille jä tanssi koska orkestereiden taso menee kokoajan vainhuonomaksi..Korsua kaipaan, enkä varmaan ole ainoa.. Melodista hyvää musiikkia kohtuu volymillä..ei luulisi olevan vaikea yhtälö..
Vastaukset 18
Vanhimmat
http://m.suomi24.fi/node/10999205
Itse en mennyt edes paikalle, koska tiesin Souvareiden surkeuden jo ennestään. En ole kyllä koskaan pitänyt heitä liian äänekkäinä, mutta se soundi on niin arseesta, että ei sitä jaksa kauaa kuunnella. Aivan kamalaa ulinaa ja valitusta varsinkin rokit, joissa kitaran puute pilaa vähäisenkin rokkifiiliksen ja urkujen vingutus lähinnä ahdistaa. Syke on ollut minusta ihan Ok.
En ole enää pitkään aikaa mennyt sitä souvarihumppaa kuuntelemaan
Nykyisin on paljon fiksumpia ja raikkaampia nämä uudet orkesterit.
Joitain souvareitten biisejä soittaa esim. Sinitaivas, eikä oo huonoja ollenkaan.
Tämän viimeisimpänä olen kuullut Sinitaivaan esittävän, hieno Jukka Kuoppamäen tekemä biisi, jonka Souvarit esittää.
http://www.youtube.com/watch?v=QGfY-WXRsWY
Joo'o, eihän ne kappaleet huonoja olekaan, vaan esittäjät. Ja tuo on tosiaankin Kuoppamäen biisi, eikä Souvareiden oma.
Souvaritanssit on fuskaajien taivas. Ja kerran tai parikin kertaa vuodessa voi tanssit pyhittää fuskulle. Eli fuskuasenteella toimii souvaritanssitkin, mutta siinä se onkin.
Joo, voi niitä Souvareiden jollotuksia tanssia fuskuna. Oikein hyvinkin. Mutta kamalaa se on kuunnella.
Osasyyllinen tuohon kehnoon saundiin on kyllä Kukonhiekan onneton akustiikka. Salin etuosaan kuuluu joskus liiankin lujaa ja takaosaan joskus ei juuri ollenkaan. Älkää hyvät tanssijat syyttäkö aina kaikesta orkesteria. Väikka vääntäisit nappulat miksauspöydästä solmuun, ei tuolle salille oikein mitään voi. Matala , mikä matala ja poikittaiset palkit... potkikaa niitä!
Kukonhiekan akustiikassa on tosiaan parantamisen varaa, huomasin tässä muutama viikko sitten kun ihmeteltiin, miksi musiikki ei kuulu toisessa päässä lavaa. Joillakin on hinku haukkua bändejä ja sitte laumasielut mukana mollaavat. Sovarit on hyviä siinä missä muutkin, oma tyylinsä, erottuu muista. En sano, että jokaviikko mensisin souvaritansseihin, mutta keskiviikkona menen :-)
Souvarit kuulostaa ankealta muuallakin. Ei se perussaundi ole pelkästään akustiikasta kiinni. Jos olisi, niin kaikki bändit kuulostaisi Kukonhiekassa kamalalta, mutta kun ei kuulosta.
Osa bändeistä käyttää voimakkaasti suuntaavia kaiuttimia ja niillä saadaan huonoonkin tilaan hyvä äänenlaatu. Ja suurin osa nyisistä bändeistä soi hyvin myös huonoissa tiloissa juuri hyvän laiteakustiikan takia.
Souvarit on erinomainen poikkeus vinkkukatregorian bändeille. Tiedän myös sen että on isokin joukko tanssijoita kenelle ei kelpaa muut kuin vinkkukategorinan bändit.
Souvarit on perinteinen vanhahtava tanssipumppu. Vinkkukategoria taas tanssihifistien nautiskeluosastoa. Sitten on näitä Neljänsuoria ja Taikakuita, jotka ovat suurten massojen modernimpia suosikkibändejä. Kaikille on tarvetta tanssilavoilla. Jokainen voi valita kohteensa bändin mukaan. Oikein makoisia ovat tanssi-illat, joissa esiintyjiä on sotkettu näiltä eri osastoilta ja ääripäät kohtaavat niin yleisön kuin orkesterienkin osalta.
ei se kyllä kovin makoisaa ole, jos jonkun ihan kunnon bändin kanssa on laitettu Souvarit toiseksi esiintyjäksi.
Samankaltainen tapaus Kalajoella: http://keskustelu.suomi24.fi/node/10951578
Samana iltana soitti uudehko bändi nimeltään Helminauha. AIVAN toista luokkaa äänentoisto ja soittotyyli puhumattakaan nuoresta otteesta esiintymiseen. Raikasta ja menevää.
Suosittelen menemään heidän keikalleen missä vaan esiintyvät!
Ja kun kerran samana iltana nämä kaksi esimerkkiä esiintyivät samassa paikassa, vika ei tosiaankaan ollut paikan äänentoistossa vaan esiintyjissä ja miksauksessa. Finkkujen keikalle en mene enää kuin pakosta.
Ja nimimerkki piti olla HULMAhelma, ei hlumahelma..... vaikka väliäkö hällä.
Käykää ihmiset lavatansseissa niin kauan kun vielä ehtii, talvi on pitkä ja kylmä!
Niin siinä vaan on käynyt että Souvareiden uusi rumpali pilasi kelpo bändin. Onneksi näitä uudempia tuulia sentään on ilmaantunut, kuten Helminauha, Sinitaivas, Hurma, KinoJake, näin muutamia mainitakseni.
No ei ole kyllä rumpali pilannut mitään kelpo bändiä. Souvarit ei ole ollut kelpo bändi koskaan.